Advert
Advert
Advert

EDEBİYATÇILARDAN PTT KARGO ZAMMINA TEPKİ

PTT Kargo’nun kitap ve süreli yayın kargo ücretinde tarife değişikliğine giderek 5 TL olan kargo ücretini 20.75 TL’ye çıkarmasına tepkiler sürüyor.

EDEBİYATÇILARDAN PTT KARGO ZAMMINA TEPKİ
Bu içerik 562 kez okundu.
Advert

    Sercan Kapusuz

    Aralarında Haydar Ergülen, İbrahim Tığ, Necmiye Alpay, Celal Karaca, Abdülkadir Budak ve Mine Ömer’in olduğu 106 şair, yazar, akademisyen ve kültür emekçisi bildiri yayınlayarak PTT Kargo’nun tarife değişikliği kararından dönmesini talep etti.

    PTT Kargo’nun kitap ve süreli yayın kargo ücretinde tarife değişikliğine giderek 5 TL olan kargo ücretini 20.75 TL’ye çıkarmasına tepkiler sürüyor. Haydar Ergülen, Necmiye Alpay, Hüseyin Peker, Tuğrul Keskin, Abdülkadir Budak ve Mine Ömer’in arasında olduğu 106 şair, yazar, akademisyen ve kültür emekçisi bir bildiri yayınlayarak PTT Kargo’nun tarife değişikliği kararından dönmesini talep etti.

     “İtiraz Ediyoruz!” başlıklı bildiride “PTT Kargo'nun kitap ve süreli yayınlar için yaptığı indirimli kargo uygulamasında kısa bir süre önce değişikliğe giderek bir adet kitap veya dergi için 5 TL olan kargo ücretini 20,75 TL’ye çıkarması kültür hayatımıza büyük bir darbe vurmuştur. Bir anda yapılmış olan bu yüzde 400'lük zam ülkemizin resmi enflasyon verileriyle de uyuşmamaktadır. Bu karar; kültür dünyamızı besleyen, insanlara bilim ve sanatla yaşam alanı açan, entelektüel faaliyetlerin en değerlisi olan okuma eyleminin aracısı olan kitap ve dergilerin okurun hayatındaki yerini kaybetmesine sebep olacak kadar ağır sonuçlara gebedir. Hâli hazırda kargo ücretinin kitap ve dergi ücretinden pahalı olması kitap ve dergilerin okura ulaşması önünde büyük bir engel oluşturmaktadır.” denildi.

    Bildiride, “PTT Kargo'nun eskiden olduğu gibi kitap ve süreli yayınlara ilişkin kargo ücretlerini makul seviyede tutarak; kültür, sanat ve edebiyatımıza karşı sorumluluğunu yerine getirmesi, bir kamu kuruluşu olarak okumaya teşvik edici uygulamalarıyla ilgili olarak kamu aleyhine olan hiçbir değişikliği hayata geçirmemesi gerekmektedir. Biz aşağıda adı yazılı olan şair, yazar, yayıncı, akademisyen, kültür emekçisi ve aydınlar olarak PTT Kargo'nun kitap gönderim bedeline ilişkin zam kararını iptal ederek eski fiyat tarifesine dönmesini talep ediyoruz.” ifadelerine yer verildi.

     Bildiriye imza koyan bazı şair ve yazarlar şöyle: A. Kadir Paksoy (Şair), Abdülkadir Budak (Şair, Sincan İstasyonu Dergisi Genel Yayın Yönetmeni), B.Sadık Albayrak (Yazar), Bilsen Başaran (Şair), Bülent Bulut (Şair, Mühendis), Celal Karaca (Edebiyat Nöbeti Dergisi Genel Yayın Yönetmeni), Cemil Gözel (Bilim ve Ütopya Dergisi Genel Yayın Yönetmeni), Cihan Adıman (Şair, Öğretmen), Duran Aydın (Şair, SarmalÇevrim Dergisi Genel Yayın Yönetmeni), Ender Helvacıoğlu (Yazar), Erdinç Gültekin (Öykücü, Yazar), Ertuğrul Özüaydın (Şair), Fatma Hatun Esen (Şair, Maraşantiya Dergisi Genel Yayın Yönetmeni), Fatma Karagülle (Yazar), Fergun Özelli (Şair), Fuat Çiftçi (Şair, Şiiri Özlüyorum Dergisi Editörü), Furkan Çirkin (Şair), Haydar Ergülen (Şair), Hülya Deniz Ünal (Şair), Hüseyin Peker (Şair), İbrahim Tığ (Şair, Yazar, Şehir Dergisi Genel Yayın Yönetmeni), Kaan Eminoğlu (Şair, Yazar), Kürşad Coşgun (Altıyedi Dergisi Sahibi ve Yayın Kurulu Üyesi), Mine Ömer (Şair), Naci Bahtiyar (Şair), Celal Karaca (Edebiyat Nöbeti), Necmiye Alpay (Yazar), Nevzat Çelik (Şair), Nihat Özdal (Şair), Şükrü Kırkağaç (Yazar), Tuğrul Keskin (Şair), Yusuf Alper (Şair, Yazar), Yusuf Çağlar (Artemis Dergisi Genel Yayın Yönetmeni) ve Zeynep Kasap (Yazar).

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
MÜDÜR VE MÜDÜR YARDIMCILARI ATAMASI YAPILDI
MÜDÜR VE MÜDÜR YARDIMCILARI ATAMASI YAPILDI
ŞAİR VE YAZARLARDAN “TOMBULACIK HALİME”NİN MEZARINA ZİYARET
ŞAİR VE YAZARLARDAN “TOMBULACIK HALİME”NİN MEZARINA ZİYARET