Advert
Advert
Advert

ÇATES SINIRI AŞTI

Zonguldak Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, ÇATES’in sınır değerleri aştığını belirterek idari yaptırım uygulanacağını duyurdu.

ÇATES SINIRI AŞTI
Bu içerik 370 kez okundu.
Advert

Zonguldak Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, ÇATES’in sınır değerleri aştığını belirterek idari yaptırım uygulanacağını duyurdu.

Zonguldak Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğünden yapılan açıklamada yasalara aykırı olarak linyit kömürü kullandığı ve bu durumun hava kirliliğine neden olduğuna dair inceleme başlatıldığı ve ÇATES’e idari yaptırım uygulanacağı belirtildi

Yapılan açıklama şu şekilde:

"İlimiz yerel basınında Kilimli İlçesi , Çatalağzı Beldesinde faaliyet gösteren Çates Elektrik Üretim A.Ş. ile ilgili olarak yasalara aykırı olarak linyit kömürü kullandığı ve bu durumun hava kirliliğine neden olduğuna dair haberler yer almıştır.

Sanayi amaçlı kullanılan yerli kömürler (linyit kömürü dahil) için 2872 sayılı Çevre Kanunu ve ilgili mevzuatlar kapsamında yakıt kalitesine yönelik herhangi bir düzenleme bulunmamaktadır. İlimizde bu tür yakıtları kullanan sanayi tesisleri Sanayi Kaynaklı Hava Kirliliğinin Kontrolü Yönetmeliği kapsamında İl Müdürlüğümüzce denetlenmekte ve işlemleri gerçekleştirilmektedir. Yapılan denetimler sonucunda Sanayi Kaynaklı Hava Kirliliğinin Kontrolü Yönetmeliğinde belirtilen sınır değerleri sağlamayan işletmeler hakkında 2872 sayılı Çevre Kanununun ilgili maddeleri uyarınca idari yaptırım kararları uygulanmaktadır.

Yerel basın haberinde bahsi geçen Çates Elektrik Üretim A.Ş. ile ilgili olarak 2872 sayılı Çevre Kanunu ve Sanayi Kaynaklı Hava Kirliliğinin Kontrolü Yönetmeliğinde belirtilen hususlar çerçevesinde gerek rutin gerekse şikayet başvurularına istinaden denetimler İl Müdürlüğümüz tarafından sıklıkla gerçekleştirilmektedir.

Ayrıca ilgili firmaya ait termik santral işletmesinde bulunan 2 adet emisyon kaynağı bacada Bakanlığımızın “Sürekli Emisyon Ölçümleri Tebliği” kapsamında İl Müdürlüğümüz tarafından online izleme yapılmakta ve haftalık olarak periyodik inceleme gerçekleştirilmektedir.

İl Müdürlüğümüz tarafından ilgili işletme ile ilgili olarak söz konusu bacalarda son olarak 2-9/04/2023 tarihleri arası için yapılan incelemede ortalama saatlik değerler göz önünde bulundurulduğunda bazı zaman aralıklarında Sanayi Kaynaklı Hava Kirliliğinin Kontrolü Yönetmeliğinde belirtilen sınır değerlerin sağlanmadığı tespit edilmiştir.

 Söz konusu tespite istinaden ilgili firmaya 2872 sayılı Çevre Kanununun ilgili hükümleri kapsamında İl Müdürlüğümüz tarafından idari yaptırım kararı uygulanacak olup , konuya ilişkin işlemler İl Müdürlüğümüz nezdinde sürdürmektedir.

İlimizde ısınma veya sanayi amaçlı, yerli ve ithal kömür kullanımına yönelik Sanayi Kaynaklı Hava Kirliliğinin Kontrolü Yönetmeliği ve diğer ilgili mevzuatlar kapsamında denetimler bundan sonraki süreçte de İl Müdürlüğümüz tarafından hassasiyetle sürdürülecek olup mevzuatlara aykırı faaliyet gösterenler hakkında 2872 Sayılı Çevre Kanunu kapsamında idari yaptırım kararları uygulanacaktır.

 Kamuoyuna saygıyla duyurulur

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
2023 CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİM SONUÇLARI
2023 CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİM SONUÇLARI
ÇEKİMLERİ ZONGULDAK'TA YAPILDI
ÇEKİMLERİ ZONGULDAK'TA YAPILDI