Advert
Advert
Advert

DEVREK’TE ULUSAL EGEMENLİK COŞKUSU

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Türkiye'nin dört bir yanında coşkuyla kutlandı.

  DEVREK’TE ULUSAL EGEMENLİK COŞKUSU
Bu içerik 531 kez okundu.
Advert

     Yasemin Altun

    Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün, çocuklara armağan ettiği 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlandı.

    Devrek’te, TBMM'nin açılışında Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk tarafından dünya çocuklarına armağan edilen "23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı" coşkusu yaşandı.

   Devrek Cumhuriyet Alanındaki tören Atatürk Anıtı’na çelenklerin konulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı.

   Törene Devrek Kaymakamı Ümit Altay, Devrek Belediye Başkanı Çetin Bozkurt, Çaydeğirmeni Belediye Başkanı Satılmış Gebeş, siyasi parti, daire müdürleri, oda ve dernek temsilcileri ve kalabalık bir vatandaş topluluğu katıldı.

   Törende günün anlam ve önemine ilişkin konuşmalar yapıldı, şiirler okundu. Okulların halk oyunları ekipleri de birbirinden güzel eserler sundu. İlçe genelindeki okullarda yapılan şiir, kompozisyon ve resim yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

BİRİNCİ TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ’NİN AÇILIŞI

    19 Mayıs 1919'da Mustafa Kemal Paşa'nın Samsun'a çıkmasından sonra Havza ve Amasya genelgeleri yayımlanmış; Erzurum ve Sivas kongreleri yapılmış, Mustafa Kemal Paşa, Ankara'yı Millî Mücadele'nin merkezi olarak seçmiş ve Temsil Heyeti ile birlikte 27 Aralık 1919'da Ankara'ya gelmiştir. İstanbul’un işgalinden birkaç gün önce ise yabancı birlikler Ankara’yı terk etmiştir.

     16 Mart 1920'de İstanbul İngilizler tarafından resmen işgal edilmiş ve 18 Mart 1920'de Meclis-i Mebusan kendini feshetmiştir. Türkiye Büyük Millet Meclisinin 23 Nisan 1920'de açılmasına karar verildiğinde, Ankara'da Meclisin toplanabilmesi için gerekli büyüklük ve donanıma sahip bir binanın bulunmadığı görülmüştür. Bu şartlar altında, inşası yarım kalan İttihat ve Terakki Fırkası binasının Meclis binası olarak kullanılması kararlaştırılmış, Ankara halkı, Ankara’da bulunan 20. Kolordu askerleri ve Ankara Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti büyük destek vermiştir. Böylece Meclis binası, Ankaralıların evlerinden ve Ulucanlar'daki Numune Mektebinden getirilen kiremitlerle, halkın fedakârlıkları ile tamamlanmıştır.

    23 Nisan 1920 ile 15 Ekim 1924 tarihleri arasında Türkiye Büyük Millet Meclisi olarak kullanılan bina, daha sonra Cumhuriyet Halk Fırkası Genel Merkezi olarak kullanılmıştır. Bununla birlikte Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinin temeli olan Hukuk Mektebi burada kurulmuş, bina mektebe kısa bir süreliğine ev sahipliği yapmıştır. 1957 yılında Millî Eğitim Bakanlığı Komisyonunca alınan kararla müzeye dönüştürülmek üzere çalışmalara başlanmış ve 23 Nisan 1961 tarihinde "Türkiye Büyük Millet Meclisi Müzesi" adıyla halkın ziyaretine açılmıştır.

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
2. TUR İÇİN GECE MASAİSİ DEVAM EDİYOR
2. TUR İÇİN GECE MASAİSİ DEVAM EDİYOR
GÜZELLİĞİN ADRESİ AÇILDI
GÜZELLİĞİN ADRESİ AÇILDI