Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert

"KARANLIK ZİHNİYETLE MÜCADELEMİZ SÜRECEK!"

Çaycuma'da yaşanan çocuk istismarı ile ilgili açıklama yapan Eğitim Sen, bütün faillerin ortaya çıkarılıp en ağır şekilde cezalandırılmasını isteyerek; "Sendikamız, kadına ve çocuğa karşı her türlü şiddet ve istismara ve bunlara sebep olan bu karanlık z

Bu içerik 357 kez okundu.
Advert

  Çaycuma'da yaşanan çocuk istismarı ile ilgili açıklama yapan Eğitim Sen, bütün faillerin ortaya çıkarılıp en ağır şekilde cezalandırılmasını isteyerek; "Sendikamız, kadına ve çocuğa karşı her türlü şiddet ve istismara ve bunlara sebep olan bu karanlık zihniyete karşı mücadelesini yükselterek sürdürecek ve bu konunun takipçisi olacaktır." dedi.

  Açıklamada şöyle denildi: "Çaycuma'da, 2 yaşındaki bebek cinsel istismar sonucu maalesef yaşamını yitirdi. Çocuğu istismara maruz bırakan fail ise  tutuklandı. Annenin 8 yaşındaki diğer kız çocuğunun da cinsel istismara maruz bırakıldığı ortaya çıktı. Çocuğun devlet korumasına alındığı belirtildi. Yaşanan olaya ilişkin ise yayın yasağı getirildi. Siyasal iktidar yayın yasakları ile kadına ve çocuğa yönelik işlenen suçların üstünü örtmeye çalışmaya devam etmeye çalışsa da biliyoruz ki,  kadını ve çocuğu koruyan yasalara göz diken, İstanbul Sözleşmesi’ni siyasi pazarlık meselesi yaparak fesh eden AKP-MHP iktidar bloğu; çocuk istismarını olağanlaştıran, evlilik yaşının 12’ye düşürülmesini isteyen Diyanet İşleri Başkanlığı; çocuğu koruyan uluslararası sözleşmeleri ve yasaları uygulamayan yargı mercileri ile kolluk kuvvetleri ve bütün bunlardan cesaret alan fail bu cinayetin sorumlularıdır.

 Ataerkil egemen sistemin; eğitimde, medyada, iş yerinde ve gündelik hayatın her alanında yeniden ve yeniden üretildiği Türkiye’de, siyasi iktidarın kadına ve çocuğa karşı işlenen suçları cezasız bırakan mevcut şiddet dili ve politikaları, şiddeti ve ayrımcılığı kurumsallaşmakta, failleri cesaretlendirmektedir.

 Öyle ki, siyasi iktidarın özellikle son 10 yılda kadın ve çocuk haklarının gaspına yönelik mevcut gerici politika ve uygulamaları ile AKP- MHP ve Hüda-Par bloğunun çocuk ve kadına yönelik şiddet ve istismarın önünü açan söylemleri, son örnekteki gibi acı durumların yaşanmasını kaçınılmaz kılmaktadır. Kadın düşmanlığında ortaklaşan, 'yalnız yaşayan kadınları sahiplendirmekten' bahseden, çocuk istismarını meşrulaştıran ve ülkemizi ortaçağ karanlığına gömmeye çalışan bu gerici ve ataerkil zihniyete karşı kadınlar eşitlik ve özgürlük mücadelesini yükselterek, kadın düşmanı politikalarda ortaklaşmış ittifakları kadın dayanışması ve iradesi ile yenecektir.

 Eğitim Sen, çocuklarımızın barış, hoşgörü, eşitlik, özgürlük ve dayanışma ruhuyla yaratılan bir ortamda büyümeleri gerektiğine olan inancı ve her çocuğun bedensel ve zihinsel bakımdan uygun yasal güvence ve koruma gereksiniminin bulunduğunun bilinciyle, çocukları korumayan her türlü politikanın ve uygulamanın karşısında olacaktır.  Sendikamız, kadına ve çocuğa karşı her türlü şiddet ve istismara ve bunlara sebep olan bu karanlık zihniyete karşı mücadelesini yükselterek sürdürecek ve bu konunun takipçisi olacaktır."

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
 ÖĞRENCİLER KEP ATTI BAŞKAN PLAKET ALDI
ÖĞRENCİLER KEP ATTI BAŞKAN PLAKET ALDI
DEVREK MİLYONLARCA İNSANIN UĞRAK YERİ OLACAK
DEVREK MİLYONLARCA İNSANIN UĞRAK YERİ OLACAK