Advert
Advert
Advert

ERSİN ENGİN ULUSLARARASI TUDOR ARGHEZİ ŞİİR ÖDÜLÜ’NE DEĞER GÖRÜLDÜ!

ERSİN ENGİN ULUSLARARASI TUDOR ARGHEZİ ŞİİR ÖDÜLÜ’NE DEĞER GÖRÜLDÜ!
Bu içerik 338 kez okundu.
Advert

Romanya’da her yıl Mayıs ayında Targu Jiu kentinde düzenlenen Tudor Arghezi Şiir Festivali kapsamında Romanya Yazarlar Birliği tarafından verilen “Uluslararası Tudor Arghezi Şiir Ödülü” 2023 yılında Türkiye’den Ersin Engin’e ve Polonya’dan Kazimierz Jurczak’a verildi.

Ersin Engin “Uluslararası Tudor Arghezi Şiir Ödülüne” her iki ülke edebiyat dünyasına yaptığı ortak katkıları ve şiirin kültürel köprü işlevine dair kararlılıkla sürdürdüğü çalışmaları nedeniyle layık görüldü.

Şair, yazar ve çevirmen Ersin Engin’in dünya şiirinden yaptığı şiir çevirilerinin yanında Rumen Edebiyatından Türkçeye kazandırdığı çeviriler pek çok dergide yer buldu. Güncel Rumen Edebiyatının önemli temsilcilerinden Horia Gârbea’nın şiirlerini “Diğer Kıyı” adıyla Türkçeleştirdi. Romanya’da yayımlanan Kültür ve Edebiyat Dergisi Neuma’da şiirleri yayımlanan Ersin Engin, aynı dergide “Günümüz Türk Şiiri” serisinin editörlüğünü sürdürürken bir yandan da Rumen şairlerle birlikte Romanya’da yayımlanacak Güncel Türk Şiiri Antolojisini yayıma hazırlıyor.

Ersin Engin’e ödülü 18-21 Mayıs 2023 tarihlerinde bu yıl 43.sü gerçekleşen Tudor Arghezi Şiir Festivalinin son günü ve aynı zamanda Tudor Arghezi’nin doğum günü olan 21 Mayıs 2023 tarihinde ödül komitesi tarafından Targu Carbuneşti kentinde şehrin Fahri Vatandaşlığı ile birlikte takdim edildi. 

Aynı ödül daha önce 2011 yılında Çağdaş Türk Şiirinin önemli temsilcilerinden şair, yazar ve çevirmen Metin Cengiz’e verilmişti.  

Tudor Arghezi kimdir?

20. Yüzyılın en büyük Rumen şair ve yazarı olarak kabul ediliyor. Asıl adı Ion N. Theodorescu olan Tudor Arghezi 1880 yılında Bükreş'te doğdu. Şiir dışında roman, öykü ve denemeler yazan Arghezi, Eminescu'dan sonra en önemli Rumen ulusal şairi ve yazarı olarak kabul edilmektedir. Şiir alanında güçlü kişisel sesiyle Avrupa şairlerinden bağımsız bir yol izlemiştir.

Arghezi, Oltenili bir köylü ailesinin çocuğuydu. İlk şiirleri 1896'da Liga Ortodoxa dergisinde Ion Theo takma adıyla yayımlandı ve ülkedeki simgeci şairlerin önde gelenlerinden Macedonski'nin dikkati çekmeyi başardı. Mistik eğilimleri ağır bastığı için 1899'da Cernica Manastırı'na girdi. 1904'te Linia Dreapta dergisinde yapıtları çıktı aynı yıl İsviçre ve Fransa'ya gitmek üzere yola çıktı. 1905-1910 arasında Freiburg'da teoloji öğrenimi gördü. 1910'da Viata Sociala adlı toplumcu derginin yazarları arasında yer aldı. 1915'te Cronica adlı dergiyi çıkarmaya başladı. Barış yanlısı görüşleri yüzünden şimşekleri üzerine çekti ve savaş karşıtı görüşleri nedeniyle hapsedildi.

Almanlara karşı yazdığı bir yazı nedeniyle de Targu Jiu toplama kampında gözetime alındı. Dışarı çıktığında gazeteciliği ve sanatçılığı birlikte yürüttü. 1945'te parlamentoya seçildi ve Yazarlar Birliği başkanlığı görevine getirildi. 1947'de Ulusal Şiir Ödülü'ne lâyık görüldü. 1967'de doğduğu kent olan Bükreş’te öldü.

 

 

 

 

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
DEVREK’TE GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI
DEVREK’TE GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI
ZAMAN ADAYLIĞINI AÇIKLADI
ZAMAN ADAYLIĞINI AÇIKLADI