Advert
Advert
Advert

VAKALAR ARTTI VALİLİK UYARDI

Havaların ısınması ile beraber artan boğulma vakalarına karşı Zonguldak Valiliği vatandaşları uyardı.

VAKALAR ARTTI VALİLİK UYARDI
Bu içerik 479 kez okundu.
Advert

Havaların ısınması ile beraber artan boğulma vakalarına karşı Zonguldak Valiliği vatandaşları uyardı.Boğulma vakaları arttı: Bu bölgelerde denize girerken dikkatli olalım

Zonguldak Valiliği sahillerle ilgili yaptığı açıklamada çeken akıntının görüldüğü plakları da açıkladı. Plajlarda dikkat edilmesi gereken kurallar şöyle sıralandı: "İlimizin bir çok kıyısının denize girilmesi için elverişli olmasından dolayı sık sık boğulma vakalarıyla da karşılaşılmaktadır. Konuyla ilgili olarak kolluk kuvvetleri tarafından gereken önlemler alınmakla birlikte vatandaşlarımız

tarafından dikkat edilmesi gereken hususlar da bulunmaktadır.

1- Liman ve balıkçı barınakları içerisinde denize girilmemesi,

2- Mendirek (Dalga Kiran) çevresinden denize girilmemesi,

3- Kayalık bölgelerden denize girilmemesi,

4- Yamaç ve kayalıklardan denize atlanılmaması,

5- Deniz trafiği olan bölgelerde yüzülmemesi,

6-Fırtınalı ve dalgaların şiddetli

girilmemesi,

7- Yüzme bilmeyenlerin dikkatli olması gerekmektedir.

Karadeniz bölgesinde görülen RIP akıntısı, boğulma vakalarında yüksek bir orana sahiptir. Rip akıntısı halk dilinde çeken akıntı olarak bilinmektedir. Karadeniz bölgesinde; akıntı çok yönlü ve deniz yapısı kum olup yüzme bilen bir insan bile çok kolay bir şekilde boğulma tehlikesi geçirebilmektedir.

Çeken akıntının özellikle görüldüğü yerler:

Değirmenağzı plajı,

Kozlu sahili,

Kadınlar plajı,

Kapuz plajı, Kilimli sahili,

Göbü plajı

Filyos sahili.

Çeken akıntıya kapılan bir kişi, aşağıya doğru bir çekim olduğunu anladığı anda panik yapmamalı, akıntıya karşı yüzmek yerine akıntıdan çıkılabilecek yöne doğru yüzmelidir.

Karadeniz bölgesinde dalga ve akıntılar, denizden karaya doğrudur. Kayalık bölgelerde denize girildiğinde; dalga ve akıntı sebebiyle kayalık bölgeye çarpılarak bilinç kaybına uğranması sonucunda su içerinde boğulma tehlikesiyle de karşı karşıya kalınabilir. Bu nedenle kayalık bölgelerde denize girilmesi tehlike arz etmektedir.Deniz dibinin derin olmamasından veya denizin dibindeki kayaların görünmemesinden dolayı kayalıklara çarpılması durumunda da can kaybı yaşanabilir. Bu nedenle yamaç ve kayalıklardan denize atlanması ile liman ve balıkçı barınakları içerisinde ve çevresinde denize girilmesi tehlikelidir'.

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
"KENDİ HAYATLARINI HİÇE SAYIYORLAR"
ZAMAN: ÖRGÜTÜN SESİ OLMAYA GELİYORUZ
ZAMAN: ÖRGÜTÜN SESİ OLMAYA GELİYORUZ