Advert
Advert
Advert

BOTAŞ FINDIK ÜRETİCİSİNİ MAĞDUR ETTİ

Cumhuriyet Halk Partisi Zonguldak Milletvekili Eylem Ertuğrul, BOTAŞ tarafından yapılan kamulaştırma çalışmaları nedeni ile fındık üreticisinin mağdur edildiğini belirtti.

BOTAŞ FINDIK ÜRETİCİSİNİ MAĞDUR ETTİ
Bu içerik 341 kez okundu.
Advert

Cumhuriyet Halk Partisi Zonguldak Milletvekili Eylem Ertuğrul, BOTAŞ tarafından yapılan kamulaştırma çalışmaları nedeni ile  fındık üreticisinin mağdur edildiğini belirtti.

Açıklamasında “Fındık ağacı sökümleri durdurulmalı acele kamulaştırma yanlışından dönülmeli” ifadelerini kullanan Eylem Ertuğrul açıklamasında BOTAŞ yetkililerine seslendi.

Zonguldak Milletvekili Eylem Ertuğrul’un açıklaması şekilde:

"Kısa süre önce bulunan doğal gazın Adapazarı’na ulaştırılabilmesi için Batı Karadeniz Faz-2 Doğal Gaz Boru Hattı Projesi planlandı ve yaklaşık olarak 200 km’lik bir hatta boru döşenmesi için çalışmalara başlanıldı. Bu çalışmalar BOTAŞ tarafından projelendirilerek acele kamulaştırma kararı ile vatandaşlardan alınarak doğal gaz hattı borularının döşeneceği alanlar kamulaştırıldı.

BOTAŞ’ın doğal gaz borularını geçireceği alanlar bölgemizin özelliğinden dolayı ağırlıklı olarak fındık arazilerinden geçmektedir. Fındık bu bölge için çok çok kıymetlidir. Fındık bölge halkının yaşam biçimimizi oluşturur. Kızlarının çeyiz parası, oğlanlarının asker harçlığıdır. Düğünler, özel günler, fındık sonrası yapılır. Borçlarını fındıktan gelecek gelirlerine göre planlarlar. Kısacası bölge halkının fındık ile kopmaz bir bağı vardır.

İşte Zonguldak Alaplı’da bu ürünün mahsül haline gelmesi için bugün itibariyle 10-15 günlük bir zaman var. Şuan bu 15 gün beklenmeden ağaçlar sökülüyor, halk 10-15 gün sonra kavuşacağı mahsülüne kavuşamaz hale geliyor. Fındık Türkiye’nin önemli ihracat kalemlerinden biri. Hal böyleyken tonlarca fındık ürününün göz göre göre yok olmasına seyirci kalınmakta. Hem bölge halkının ekonomisinin hem de yerli ve milli bir ürün olarak ihracatımıza büyük katkısı olan bir ürünün hasatı için 10 günlük bir planlama yapılamaz mıydı?

Bu süreç planlanmadı. Vatandaşlarımız acele kamulaştırma ile hem arazilerini kaybettiler hem de arazilerinin üzerindeki mahsullerinden oldular. Bir an önce bu yanlıştan dönülmesi ve bu ağaç söküm işleminin bir 10-15 gün daha ertelenmesi gerekiyor. Böylece vatandaşımız en azından atalarından, dedelerinden kendilerine miras bu topraklardaki emeklerini, mahsullerini alabilecekler. Üst üste gelen zamlardan beli bükülen çiftçimiz bir nebze olsun ekonomisini ayakta tutabilecek.

Batı Karadeniz Faz-2 doğal gaz boru hattı çalışması projelendirilirken bölgenin özellikleri, bölge halkının ekonomik durumu, toprağa ve fındığa olan bağlılığı göz ardı edildi halkın talepleri dinlenilmedi. Şu anda da bölge halkı isyan etmekte ancak yetkililerden bu isyana kulak veren kimse yok. Halkın isyanına kulak verilmeli ve tekrar bir planlama yapılarak bu yanlıştan dönülmelidir."

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
 BAŞKAN ULUPINAR İLK MECLİS TOPLANTISINI YAPTI
BAŞKAN ULUPINAR İLK MECLİS TOPLANTISINI YAPTI
DEVREKLİ ÖĞRENCİ İL BİRİNCİSİ OLDU
DEVREKLİ ÖĞRENCİ İL BİRİNCİSİ OLDU