Advert
Advert
Advert

ZİYARETÇİLERİNİ BEKLİYOR

Zonguldak’ın Ereğli ilçesi yolu üzerinde bulunan ‘Yumurta Kayalar’ ziyaretçilerini bekliyor.

ZİYARETÇİLERİNİ BEKLİYOR
Bu içerik 479 kez okundu.
Advert

  Zonguldak’ın Ereğli ilçesi yolu üzerinde bulunan ‘Yumurta Kayalar’ ziyaretçilerini bekliyor.

  Ziyaretin ardından yapılan açıklama şöyle: “Bünyesinde jeolojik geçmişin birçok farklı Kaya topluluğunu barındıran Zonguldak, bu topluluklara ait eski volkanlardan hatıra özel Kaya gruplarına sahiptir. "Yumurta Kayalar" UNESCO mirası Jeositlerdir. Görmediyseniz Zonguldak Ereğli yolu üzerinde sizleri bekliyor.”

 Zonguldak sadece doğanın, tarihin, endüstrinin, yeşil ve mavinin buluştuğu bir şehir olmanın yanı sıra tarihi asırlar öncesine dayanan dünyanın var oluşundan günümüze ortaya çıkan jeolojik bir mirasa da sahip olmasıyla dünyada gezilmesi gereken önemli yerler litesindeki yerini koruyor.

Zonguldak - Kdz. Ereğli yolu üzerinde bulunan Yumurta Kayalar, gören herkesin beğenisi kazanırken turistler için farklı bir deneyim sunuyor.

  550 milyon yıllık başkalaşıma uğramış UNESCO mirası bu jeositler Zonguldak - Kdz. Ereğli yolu üzerinde ziyaretçilerini bekliyor.

  Gözlem noktasındaki yumurta şekilli kayalar bir başka deyişle yastık lavlar, denizaltı volkanizmasının ürünü olan bazaltik bileşimli yapılardır.

Bölgede Turoniyen-Santoniyen dönemi (Geç Kretase), Karadeniz'in kuzey kıyıları boyunca yaygın volkanizma ile temsil edilir. Bu magmatik aktivite, esas olarak, ark magmatizması olarak bilinen İstanbul-Zonguldak zonunun altındaki güney Pontid içi okyanus kabuğunun dalma-batması ile ilgili olarak denizaltı magmatizması ile ilgilidir.

  Yastık lavlar, sualtı lav çıkışına atfedilen karakteristik yastık şeklindeki yapılardır. Genellikle bazaltik bileşimde, çapları bir metreye kadar olan, yastık şeklindeki kütlelerin süreksiz dizileri olarak gözlenirler.

  Dalma-batma zonunun altındaki magma odasından dayklarla beslenen volkanizma, yayılma merkezinde kalın yastık lav dizileri şeklinde püskürtülür. Yastık lavlar, magma yüzeye ulaştığında oluşur, ancak lav ve su arasında büyük bir sıcaklık farkı olduğundan, ortaya çıkan lav dilinin yüzeyi çok hızlı bir şekilde soğur ve dışta ince bir kabuk oluşur. Magmanın basıncının yüzeydeki soğumuş kabuğun yırtılmasına ve çıkış noktasının yakınında yeni bir püskürme noktası oluşumunun başlatılmasına yetecek hale gelmesine kadar, lav dili uzamaya ve daha fazla lavla şişmeye devam ederek bir lob oluşturur. Bu süreç, yan yana yastığa benzeyen bir dizi birbirine bağlı loblu bir şekil üretir. Yüzeyleri yastığın içinden çok daha hızlı soğur. Bu nedenle dış yüzeyleri camsı dokulu ve çok ince tanelidir.

  Yastığın içindeki magma ise yavaş soğur. Bu nedenle iç kısmı dış yüzeyden biraz daha kaba tanelidir. Gözlemlenen yastık lavlar Geç Kretase yaşlıdır.

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
"KENDİ HAYATLARINI HİÇE SAYIYORLAR"
ZAMAN: ÖRGÜTÜN SESİ OLMAYA GELİYORUZ
ZAMAN: ÖRGÜTÜN SESİ OLMAYA GELİYORUZ