Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert

"EĞİTİM HAFİFE ALINMAMALI"

Kdz. Ereğli ilçemizde depreme dayanıksız olduğu için yıkım ve güçlendirme kararı alınan okulların akıbeti hâlâ belirsiz.

Bu içerik 365 kez okundu.
Advert

Kdz. Ereğli ilçemizde depreme dayanıksız olduğu için yıkım ve güçlendirme kararı alınan okulların akıbeti hâlâ belirsiz.

Yıkılan okulların yerine yenisi yapılmadı. Güçlendirme çalışmalarına başlanan okullarda ise eğitim öğretim yılının başlamasına bu kadar az zaman kalmışken hala bitirilebilmiş değil. İlçede eğitimin bir sorun yumağı haline geldiğini belirten CHP Zonguldak Milletvekili Eylem Ertuğ ERTUĞRUL, yıkımına ve güçlendirilmesine karar verilen okullarda incelemelerde bulundu.

Ertuğrul, okul binalarında yaptığı incelemeler sırasında bulunduğu açıklamalarda oluşan mağduriyeti anlatırken, yetkililere yıkımına ve güçlendirilmesine karar verilen okul binalarının ihale süreçleri ve yapılacak işlerin gidişatı ile ilgili sorular yöneltti.

Geçtiğimiz eğitim öğretim öğretim sezonunun başlamasından hemen 1 hafta önce Kdz. Ereğli ilçemizde bazı okullar depreme dayanıklı olmadıkları gerekçesiyle bazılarının  yıkılmasına ve yapılmasına bazılarının onarılmasına güçlendirilmesine karar verildi. Toplam 4 okulun yıkımına ve yeniden yapılmasına, 7 okulunn da güçlendirilmesine karar verildi. Bu karardan toplamda 10.000 öğrencimiz etkilendi. Çoğu öğrencimizin düzeni bozuldu, çevre okullara dağıtılmak zorunda kaldılar. Bu öğrencilerimiz içinde sınav hazırlık senesinde olanlar da vardı. Aileler ve öğrenciler mağdur oldu dedi.

Bu sürecin üzerinden 1 yıl geçti. Yeni eğitim öğretim yılının başlamasına da çok az bir zaman kaldı. Bugün yaptığımız incelemelerde çalışmaların çok geç başladığını, Cumhuriyet İlkokulu’nun yıkıldığını yerine inşaata başlanmadığını, Turgut Reis İlkokulu’nda yıkımın dahi henüz gerçekleşmediğini, bir okulun yıkım ihalesinin henüz gerçekleşmediğini gördük.

Güçlendirme planlanan okullardan da bir tek Kdz. Ereğli Anadolu Lisesi’nde çalışmalara başlanıldığını gördük. Diğer okullarda ise herhangi bir çalışma başlamamış, eğitim öğretimi engelleyeceği ortada iken sadece maliyet hesaplamaları yapılıp bırakılmış durumda. 1 yıllık süreçte yapılması gereken temel işlemler bile yapılmadı. Bu demek ki önümüzdeki eğitim öğretim sezonunda da bu binalar yetişmeyecek. Bu kararlar alınırken eğitim öğretimi, öğrencilerin, öğretmenlerimizin, ailelerin bu okullardan geçim sağlayanların durumu ne derece göz önünde bulunduruldu bilemiyoruz.  Mağduriyetin başka okulların bünyesine öğrencileri katarak giderilebileceği düşünülmüş ancak her okulun kendi kontenjanı öğrenci kapasitesi var. Nereye kadar idareten bir eğitim anlayışı sürecek? Bu ihaleler neden tamamlanmıyor neden yapılması gerekenler süratle yapılmıyor?

Eğitim bu kadar hafife alınmamalı ve yapılacak işler süratle yapılmalıdır. İşlemler sürüncemede bırakıldıkça öğrencilerimizin eğitim mağduriyeti katlanarak artacaktır dedi.

 

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
DEVREK BİLSEM'DEN MÜTHİŞ KONSER
DEVREK BİLSEM'DEN MÜTHİŞ KONSER
  19 MAYIS KUTLAMA PROGRAMI BELLİ OLDU
19 MAYIS KUTLAMA PROGRAMI BELLİ OLDU