Advert
Advert
Advert

EDİRNE’DEN FAHRİ YÜCEL GEÇTİ

Edirneli yazar İsmail Demiray, Hemşerimiz, Vali Fahri Yücel’i yazdı.

EDİRNE’DEN FAHRİ YÜCEL GEÇTİ
Bu içerik 471 kez okundu.
Advert

   İsmail Demiray / Edirne

 

    Edirne’de valilik yapıp ta ölümünün üzerinden 19 yıl geçmesine karşın unutulmayan kaç kişi vardır?

    2000 yılında geldiği Edirne’de görev yaptığı 4 yıl boyunca gecesini gündüzüne katarak Edirne için emek vermiştir Fahri Yücel.

     Edirne’de eski eserlerin onarımı konusu onun için en önemli gündem olmuştur görevi sürecinde.

     Geçtiğimiz Haziran ayında çıktığımız Türkiye turunda Fahri Yücel’in doğduğu gençliğinin önemli bir bölümünü geçirdiği Devrek ilçesine uğradım. Beni orada şair, yazar dostum İbrahim Tığ karşıladı, konuk etti ve Devrek ilçesini karış karış gezdirdi.

TARİHİ ESERLERİN KORUYUCUYDU

      Fahri Yücel’in doğduğu ve çocukluğunu geçirdiği şu anda kız kardeşi tarafından korumaya alınmış evini de dıştan bile olsa ziyaret etme imkanım oldu. İbrahim Tığ bana Fahri Yücel’i anlattı ve Devrek’in yetiştirdiği önemli şahsiyetler arasında olduğunu belirtti.

     Devrek ilçesinin tarihinden söz etti İbrahim dostum. Bir zamanlar Safranbolu’dan bile fazla tarihi evleriyle inci gibi bir ilçe olan Devrek’in müteahhitler tarafından nasıl katledildiğinden söz etti.

DEVREK’İN ACISINI EDİRNE’DE UNUTUR GİBİ OLDU

     1958 yılı doğumlu olan Fahri Yücel Devrek’te çocukluk yıllarını yaşarken 70’li yıllarda başlayan müteahhit katliamına tanıklık etmiş birisiymiş aynı zamanda.

Ve; Fahri Yücel Edirne’de göreve başladığı yıl olan 2000 yılında Edirne’de ayağa kaldırılmayı, onarılmayı bekleyen yüzlerce tarihi yapıyı görünce katledilen çocukluğunun Devrek’ini mi anımsadı da; o yüzden mi Edirne’de tarihi eserler üzerinde durdu, onları kurtarmak için mücadele etti diye düşünmeden edemedim İbrahim Tığ’ın Devrek’i ve Fahri Yücel’i anlattığı anılarını dinlerken. Fahri yücel adeta Devrek’in acısını çıkarır gibi çalıştı Edirne’de tarihi eserleri kurtarmak için.

Bu anıları dinledikten sonra tanışma onuruna erişemediğim Fahri Yücel’in anısına daha çok saygı duyar oldum.

SON FOTOĞRAF

     Edirne’den Fahri Yücel geçti.

Ve onun son fotoğrafını sanatçı dostum, aynı zamanda öğretmenim Enver Şengül çekti. İyi ki Edirne’ye gelmiş Fahri Yücel. Onun anısına Edirne’de tarihi eserlere daha fazla sahip çıkmamız gerekmez mi?

     Nurlar içinde uyu Fahri Yücel. Edirne Edirne olduğu sürece unutulmayacaksın.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
BAŞKAN BOZKURT, YARIN ADAY ADAYLIĞINI AÇIKLAYACAK
BAŞKAN BOZKURT, YARIN ADAY ADAYLIĞINI AÇIKLAYACAK
İHALESİ YAPILDI KÖPRÜ YAPILACAK
İHALESİ YAPILDI KÖPRÜ YAPILACAK