Advert
Advert
Advert

AV SEZONU BAŞLADI

Kara av sezonu 26 Ağustos tarihinde başladı. Bakanlık av dönemi boyunca avlanma usul ve esaslarına uyulması konusunda avcıları uyardı.

AV SEZONU BAŞLADI
Bu içerik 222 kez okundu.
Advert

Kara av sezonu 26 Ağustos tarihinde başladı. Bakanlık av dönemi boyunca avlanma usul ve esaslarına uyulması konusunda avcıları uyardı.

2023-2024 Kara Av Dönemi 26 Ağustos 2023 tarihinde başladı. Merkez Av Komisyonu, Av Döneminde geçerli olmak üzere Zonguldak ve tüm ülkede kara avcılarına yönelik uyarılarda bulunuldu. Tarım ve Orman Bakanlığı avlanma usul ve esaslarını madde madde yayınlayarak avcıların kurallara uymaları talep edildi.

BAKANLIK AVCILARI UYARDI

Tarım ve Orman Bakanlığı'ndan yapılan açıklama şöyle: "Ülkemizde 2023-2024 Av Dönemi 26 Ağustos 2023 tarihinde başlayacaktır.

Merkez Av Komisyonu, Av Döneminde geçerli olmak üzere ülkemizde kara avcılığıyla ilgili aşağıda yer alan avlanma usul ve esaslarını belirlemiştir. Alınan karar 28 Temmuz 2023 tarihli ve 32262 sayılı 1. Mükerrer Resmi Gazete’de yayımlanmıştır.

Merkez Av Komisyonu;

-Avın açılış ve kapanış tarihlerini,

-Avına izin verilen av hayvanları ile avcı başına avlanabilecek bir günlük av hayvanı limitlerini,

-Avlanma günlerini,

-Avlanmanın yasak olduğu avlaklar ile sahaları,

-Av dönüşünde avcıların taşıyacakları av hayvanı miktarını,

-Devlet ve genel avlaklarda avlanmayla ilgili hususları,

-Avlanmada kullanılması ve bulundurulması yasaklanan araçlar, gereçler ve özelliklerini,

-Mücadele amaçlı avlanma usulünü, belirlemiştir.

Buna göre avlanma; tüm bölgelerimizde aynı gün 26 Ağustos 2023 tarihinde bıldırcın, üveyik, alakarga, küçük karga, ekinkargası, leşkargası, karabatak, saksağan, yaban domuzu ve çakal avı ile başlayacaktır.

Alınan karar uyarınca Çarşamba, Cumartesi, Pazar ve resmi tatillerde (idari tatiller de dahil) av yapılabilecektir. Ayrıca yaban domuzu avı ilave olarak Salı günü de yapılabilecektir. Avcıların avlanma hakkını elde edebilmeleri için Avcılık Belgesi almaları ve belirlenen avlanma izin ücretini Bakanlığımız Bölge Müdürlüğü (Doğa Koruma ve Milli Parklar) İl Şube Müdürlüklerinin döner sermaye işletmesine ait hesaplarına yatırmaları gerekmektedir.

Avcılar, Avlak Yönetim Bilgi Sisteminden (AVBİS), Avcı Avlakta Mobil Uygulamasından (AVA) ve 0850 888 06 06 numaralı çağrı merkezinden gerekli izni aldıktan sonra, genel ve devlet avlaklarda avlanabilecektir.

Avcılar; Merkez Av Komisyonun Resmi Gazete ’de yayımlanan 22 sayılı Kararındaki yer alan diğer avlanma esas ve usullerine uymaları zorunludur. İlgililere ve avcılara duyurulur"

Advert
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
DEVREK’TE GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI
DEVREK’TE GAZİLER GÜNÜ KUTLANDI
ZAMAN ADAYLIĞINI AÇIKLADI
ZAMAN ADAYLIĞINI AÇIKLADI