Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert

İKTİDAR DERGİ ÇIKARMAYIN DİYOR

Derginin gönderim ücreti maliyetinin çok üzerine çıktı.

İKTİDAR DERGİ ÇIKARMAYIN DİYOR
Bu içerik 526 kez okundu.
Advert

     Sercan Kapusuz

      PTT kargo Haziran ayında 17,25 TL olan kitap ve 20,75 TL olan dergi gönderim ücretini Ağustos ayında 31.25 TL’ye yükseltti. Böylece derginin gönderim ücreti maliyetinin çok üzerine çıkmış oldu.

      Ocak ayında 5 TL’ye gönderilen kitap ve dergi Mart ayında 20,75 TL’ye Ağustos ayında da 31.25 TL’ye yükseltti.

      Yaklaşık 20 yıldır Zonguldak Devrek’te yayınlanan Şehir Kültür, Edebiyat ve Sanat Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Tığ, PTT’nin kargo ücretlerine yaptığı zamma tepki göstererek, “İktidar dergi çıkarmayın. Sanat, edebiyat ve kültür işleriyle uğraşmayın diyor” diye tepki gösterdi.

      Özellikle edebiyat dergilerin, edebiyatın mutfağı olduğunu ifade eden İbrahim Tığ, “Gelinen noktada iktidar, dergi çıkarmayın, sanat, edebiyat ve kültür işleriyle uğraşmayın. Kısacası okuyup yazmayın diyor.

      Çağdaş ülkelerde kitap, edebiyat ve sanat devlet eliyle desteklenirken ülkemizde ise gerek basım, gerek dağıtım, gerekse dergicilik bağlamında sekte vuruluyor, vurulmak isteniyor. İşte PTT’ninkargo ücretlerine yaptığı akıl almaz zamlar bunun kanıtıdır.

      Bilindiği gibi Anadolu’da irili ufaklı bir çok, sanat edebiyat ve kültür dergileri var. Bunlar zaten yaşamlarını zor şartlar altında sürdürüyor. Bir de son gelen bu zamlarla edebiyatın mutfağı olan dergiler içinden çıkılamaz hale gelecekler. Bu da bir çok derginin kapanması, kapanacağı anlamına geliyor. Bunun için kamu taşımacılığı yapan PTT Kargo’nun taşıma ücretini makul çizgiye çekmesini istiyoruz. Bu akıl almaz uygulamaya uygulamaya yayıncıların yanı sıra okuyucuların da tepki göstermesi gerekiyor” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
ŞAİR VE YAZARLARA PLAKET VE TEŞEKKÜR BELGESİ VERİLDİ
ŞAİR VE YAZARLARA PLAKET VE TEŞEKKÜR BELGESİ VERİLDİ
DEVREK BELEDİYESİ 15 DÜKKANI KİRAYA VERECEK
DEVREK BELEDİYESİ 15 DÜKKANI KİRAYA VERECEK