Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert

TÜBİTAK'TAN MİLYONLUK PROJEYE DESTEK

TÜBİTAK'TAN MİLYONLUK PROJEYE DESTEK
Bu içerik 481 kez okundu.
Advert

Yüksek Lisans ve Doktora Eğitimini Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümünde tamamlamış ve halen bilimsel çalışmalarına ZBEÜ’de devam ettiren Dr. Ortaç Çetintaş tarafından sunulan, 1 milyon 650 bin bütçeli TÜBİTAK (ARDEB) 1001 Projesi, kurum tarafından onaylanarak desteklenmeye hak kazandı.

Proje ekibi, ZBEÜ Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü'nden Prof. Dr. Mustafa Sözen, Dr. Öğr. Üyesi Faruk Çolak, Dr. Öğr. Üyesi Oleksiy Yanchukov ve Boğaziçi Üniversitesi'nden Prof. Dr. Raşit Bilgin gibi deneyimli araştırmacılardan oluşuyor. Bunun yanında projede 20 den fazla farklı ülkeden uluslararası araştırmacılarla işbirliği yapmak planlanıyor.

"Chionomys Cinsinin Tüm Genom Kapsamında Filocoğrafyası" başlıklı proje, Orta Avrupa ve Güneybatı Asya'nın dağlık bölgelerinde bulunan karfarelerinin farklı coğrafya ve çevresel koşullara adaptasyonu, farklı populasyonlar arasındaki genetik farklılıklar ve muhtemel yeni türlerin keşfini incelemeyi amaçlıyor.

Bu çalışma, dünya genelinde bu cins üzerinde gerçekleştirilecek en geniş kapsamlı çalışma olup, projeden çıkacak yayınların yüksek etki faktörüne sahip olması ve gelecekte bu alandaki bilimsel yayınlarda çok sayıda atıf alması bekleniyor.

Proje, üç yıl süreyle desteklenirken bir doktora bursu da içermektedir. Bu proje, laboratuvarın araştırma altyapısını geliştirmenin yanı sıra, bu alanda yeni araştırmacıların yetişmesine önemli katkılarda bulunacaktır. TÜBİTAK'ın sunduğu STAR stajer programı ile yurt içindeki farklı projelerde yer alan öğrencilerin de bu projede staj yapma fırsatı bulması, genç araştırmacıların deneyim kazanmasını sağlayacak ve ZBEÜ’nün prestijini ve popülerliğini artıracak.

Gelecekte, farklı üniversiteler ve araştırmacılarla ikili işbirliği veya ortak projelerin geliştirilmesine olanak tanıyacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
  MAAŞA GÖRE TOST
MAAŞA GÖRE TOST
"SIKINTININ NEDENİ AKP İKTİDARIDIR, SARAYDIR!"