Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert

"AKREBİN KENDİNİ ZEHİRLEMESİ GİBİ NE YAZIK Kİ!"

TMMOB Maden Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu eski Başkanı Mehmet Torun, 14 Ekim'de Amasra'da meydana gelen ve 43 işçinin hayatını kaybettiği kazanın nedeninin işçi açıkları olduğunu söyledi.

Bu içerik 298 kez okundu.
Advert

TMMOB Maden Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu eski Başkanı Mehmet Torun, 14 Ekim'de Amasra'da meydana gelen ve 43 işçinin hayatını kaybettiği kazanın nedeninin işçi açıkları olduğunu söyledi.

Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Amasra Müessese Müdürlüğü'nün konumu hakkında da değerlendirme yapan Mehmet Torun, "Amasra'da yapılan bir facia aslında. Şöyle bir facia; kamu kurumu orada kendi evinde bir sığıntı durumuna düşürüldü" diye konuştu.

"6-7 AY SONRA BİZ YİNE BU İŞÇİ AÇIKLARINDAN BAHSEDECEĞİZ"

Maden Mühendisi Mehmet Torun'un açıklamaları şöyle: "Siyasi iktidarın ekonomi politikalarına bir bütün olarak baktığımızda kamu kurumlarının küçültüldüğünü, elden çıkartıldığını, işte zarar etmesi gerekçesiyle kapatıldığını görüyoruz. Bu yeni başlayan bir uygulama da değil. Aslında 1990'larda başlayan madencilik sektöründeki daralma bugün ne yazık ki Türkiye Taşkömürü Kurumu için söylemiyorum. Türkiye Kömür İşletmeleri için, MTA için, Etibank için de bu geçerli.

Kamu açısından söylüyorum. Bu sonuçta genel yapıya da yansıyor. Genel yapı da madencilik de daralıyor. Bunun yanında tabii işçi alımlarına baktığımızda daha çok seçimlerin arifesinde bu hareketliliği görüyoruz ki bunu da çok doğru bulduğumuz söylenemez. Çünkü biz siyasi özelliklerden bağımsız bir uygulama yapılması gerektiğini düşünüyoruz. Özellikle demokratik bir yapıyla TTK'nın ve diğer kamu kurumlarının işletilmesinin yürütülmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu alana baktığımızda da ne yazık ki bu da bir günlük bir tanıma operasyonudur. Ve inanın 6-7 ay sonra biz yine bu işçi açıklarından bahsedeceğiz."

"BURADAKİ KAZANIN BİR NEDENİ DE İŞÇİ YETERSİZLİĞİNDENDİR"

"14 Ekim biliyorsunuz Amasra faciasının yıl dönümü. 14 Ekim'de de bunun mutlaka dile getirilmesi gerekiyor. Buradaki kazanın bir nedeni de işçi sağlığı iş güvenliği açısından yetersizliktir. Oradaki verilen raporlar ve bilirkişi raporlarından aldığımız intiba buydu. Dolayısıyla bunu da unutmadan, Amasra'yı da unutmadan mutlaka işçi sağlığı, iş güvenliği açısından da kadroların yeterli derecede donatılmasının doğru olacağını düşünüyorum."

"AKREBİN KENDİNİ ZEHİRLEMESİ GİBİ NE YAZIK Kİ!"

"Amasra'da yapılan bir facia aslında. Şöyle bir facia. Kamu kurumu orada kendi evinde bir sığıntı durumuna düşürüldü. 600 milyon tonluk  rezervi yaklaşık yüzde 98'i dediğiniz firmaya verilerek yüzde 2'lik bir rezervde kamu kurumu çalışmaya zorlandı. Derinleri de ilginçtir ki; eksi 400 kotunun altında yani denizler 400 metre aşağıdaki kotun altında o firmaya verilince kurum; akrebin kendini zehirlemesi gibi ne yazık ki. Yaralanarak bir yerde kendini sokmak durumunda kaldı. Aslında bu cinayetin ve küçük bir alanda TTK'nın çalışmaya zorlanmasıdır. Bunu şöyle söyleyeyim. Kaza nedeni neden havalandırmadır Niye havalandırma yapılamadı? 250 kotuna kadar bir kuyu var orada. 32 metre işte kare kesitli, 250'den aşağı, 400'den altını çalışamayacağı için aradaki kotu, günü kurtarmak için çalışmak zorunda bırakılan kurum dediğimiz daha dar eğimli yollarla oraya müdahale etmek durumunda kaldı. Ve sonuçta yeterli bir havalandırma yapılamadı. Bu bilirkişi raporlarında açık. Diyor ki; kaza olan yerde bu havalandırma ile çalışmak mümkün değildir diye raporu var. Bu neden oluyor? Biraz önce bahsettiğimiz uzun vadeli yatırımların yapılmamasından."

"ATAMALAR TAMAMEN YANDAŞ KİŞİLER ÜZERİNDEN YAPILIYOR"

"Artık kamu kurumları liyakatli, becerikli ellerle yönetilmiyor. Ne yazık ki atamalar tamamen yandaş kişiler üzerinden yapılan, işin ehli olmayan kişiler üzerinde yapılan bir uygulama, vuna son verilmeli. Aksi halde özellikle yeraltı işletmeciliği yaptığımız yerlerde bu iş cinayetlerini önlemek mümkün olmaz. Gelecekte başka acılar yaşamamak için de işi ehillerine vermek gerekir. Onlar üzerinden de denetimin sıklaştırıldığı, işçi sağlığı, iş güvenliği önlemlerinin alındığı bir yapının acil kurulması lazım."

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
  İZLERİ DÜN GİBİ DURUYOR
İZLERİ DÜN GİBİ DURUYOR
KOYUNCU ÖDÜLÜNÜ ALDI
KOYUNCU ÖDÜLÜNÜ ALDI