Advert
Advert
Advert

CUMHURİYET GAZETESİ ARŞİVİNDE “DEVREK HABERLERİ”-4

CUMHURİYET GAZETESİ ARŞİVİNDE “DEVREK HABERLERİ”-4
Bu içerik 775 kez okundu.
Advert

İBRAHİM TIĞ

 

DEVREK’DE 500 KİŞİYE BİR BANKA DÜŞÜYOR

Kadınların sayısı, erkeklerin iki katı Devrek'de 500 kişiye bir banka düşüyor

DEVREK (A.A.) Türkiye’de nüfus oranına göre, en çok banka şubesi olan yer Devrek’tir. Zonguldak'ın beş bin nüfuslu Devrek ilçesinde, on banka şubesi bulunmakta ve bu duruma göre, her 500 kişiye bir banka şubesi düşmektedir. Devrek’te banka çokluğuna sebep olarak Avrupa’da çalışan maden işçilerinin fazla oluşu gösteriliyor.

Cumhuriyet, 24 Kasım 1971

*

DEVREKTE 7 YOLCU ÖLDÜ

 Devrek'te benzin bidonunun tutuşması sonucu yanan minibüste 7 yolcu öldü, 5 kişi de ağır yaralandı

ZONGULDAK, (Hayri Yılmaz Ünlütürk bildiriyor)

Şoför Necati Koçak yönetiminde 67 AL 410 plâkalı minibus Devrek'ten Zonguldak'a gelirken içinde bulunan plâstik benzin bidonunun patlaması sonucunda tutuşarak yanmıştır. Kaza sonucu 6 yolcu olay yerinde bir kişi de hastanede ölmüştür. 5 yolcu da ağır yaralanmıştır.

Önceki gün saat 23.30 sıralarında Devrek'e iki kilometre mesafede meydana gelen olaydan sonra şoför Necati Koçak kaçmıştır. Minibüste bulunan yolculardan ölenlerin adları şunlardır: Hilmi Tazıcı (18), İlhan Bilgiç (18), Engin Koçak (12), Hüseyin Esen (17), Yahya Çin (18), Mustafa Yazıcı (18). Ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılan Kâmil Demirci yolda öldü.

Cumhuriyet, 28 Mayıs 1975

*

VEDAT ALİ ÖZKAN’IN CENAZESİ TOPRAĞA VERİLDİ

(Cumhurlyat Bürosu) Eski Sağlık Bakanlarından AP Ankara Belediye Başkan adayı Vedat Ali özkan için dün Ankara'da törenler yapılmış, Vedat Ali Özkan'ın cenazesi Maltepe Camiinde kılınan cenaze namazından sonra memleketi olan Zonguldak'ın Devrek ilçesine götürülerek orada toprağa verilmiştir.

Cumhuriyet, 6 Aralık 1977

*

ÖZAL DEVREK’TE KONUŞTU: 'BELKİ DEMİREL DE BİZE GELİR'

DEVREK- ANAP Genel Başkanı ve Başbakan Turgut Özal, Zonguldak 2. seçim çevresindeki gezisi sırasında eski siyasi liderleri eleştirerek, "Allah ıslah etsin. Belki bir gün bize gelirler" şeklinde konuştu. Dün sabah önce Bartın'da, daha sonra da Ulaştırma Bakanı Veysel Atasoy'un memleketi olan Devrek'te konuşan Özal'ı, Yenice'de işçiler, "İşsiz değiliz, ama ... geçinemiyoruz, açız" diye karşıladılar.

Cumhuriyet, 14 Eylül 1986

*

DEVREK'TE KUDUZ KARANTİNASI

Devrek (Cumhuriyet) Devrek ilçesi Sağlık Müdürlüğü ilçenin Karşıyaka ve İsmetpaşa Mahalleleri'nde hayvanlarda kuduz hastalığı çıkması üzerine her iki mahallede 6 aylık kuduz karantinası ilan etti. Mahalle çıkışlarında 'Mahallede kuduz hastalığı var' levhaları asıldı. İki mahalleye 6 ay süreyle hayvan giriş ve çıkışları yasaklandı.

Cumhuriyet, 6 Ocak 1987

*

MADENCİ KARARLI

  

Devrek (İbrahim Tığ bildiriyor)- Ankara’ya yürümekte kararlı olan maden işçileri geceyi Devrek’te geçirdi. Devrekliler işçilere evlerini, işyerlerini, lokantalarını, kahvehane ve çay ocaklarını açtılar. Devrek Belediye Başkanı Nadir Saraç, “İşçilerimize sahip çıkmak bizim en büyük görevimizdir onlara tüm Devrekliler olarak kucak açtık” dedi.

    Geceyi Devrek’te geçiren işçiler, 5 Ocak 1991 günü yürüyüşlerine devam ettiler. 2. gün, Başbakan Yıldırım Akbulut’tan Bolu’da görüşme teklifi geldi. Bolu’da gerçekleştirilen toplantıdan sonra, Başbakan Akbulut gazetecilere yaptığı açıklamalarda, “Önce yürüyüş durdurulacak, işçiler dönecek ve daha sonra görüşmelere geçeceğiz. Bu şartlar altında görüşme yapamayız. Mesajın alındığını söylüyoruz,” dedi. Denizer de şu açıklamayı yaptı: “Yeni bir ücret teklifi vermediler, yürüyüşü durdurmamız istendi, durumu arkadaşlarla değerlendireceğiz.”

Cumhuriyet, 6 Ocak 1991

*

DEVREK'TE PATLAMA

DEVREK (Cumhuriyet) Devrek'in Çaydeğirmeni köyünde bulunan Köy Hizmetleri binasında saat 11.30 sıralarında meydana gelen patlama, köyde büyük hasara yol açtı. Köy Hizmetleri binasının yarısı çökerken köyde bulunan binaların camları kırıldı, bazı evlerin de duvarları çatladı. Patlamada ağır yaralanan Köy Hizmetleri işçisi Arif Yıldızhan, Zonguldak Devlet Hastanesi'nde tedavi altına alındı.

Cumhuriyet, 1 Nisan 1991

*

DEVREK SEK ÖZELLEŞTİRİLDİ

SEK’e bağlı Devrek Süt Fabrikası, yurtiçi ve yurt dışında çalışan işçilerin ortak olduğu Devrektaş’a satıldı. Devrektaş Genel Müdürü Mustafa Semerci, fabrikanın açılan ihale sonucunda 12 milyar liraya kendilerine kaldığını açıkladı.

Cumhuriyet, 26 Mayıs 1994

*

DEVREK'E UĞUR MUMCU PARKI

DEVREK (Cumhuriyet) Devrek’in SHP'lı Belediye Başkanı Nadir Saraç, ilçeye Uğur Mumcu Parkı yaptıracaklarını açıkladı. Saraç, yurttaşlarla bayramlaşma sırasında yaptığı konuşmada, “Demokrat, Atatürkçü, laik düşünce adamımız Uğur Mumcu'nun adını Devrek'te bir parka vermekten övünç duyuyoruz" dedi.

Cumhuriyet, 5 Mart 1995

-Sürecek-

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
“BİR İLÇEYE GİTTİM HAYATIM DEĞİŞTİ”
“BİR İLÇEYE GİTTİM HAYATIM DEĞİŞTİ”

DEVREKLİ YAZARLARIN MEZARLARI ZİYARET EDİLDİ
DEVREKLİ YAZARLARIN MEZARLARI ZİYARET EDİLDİ