Advert
Advert
Advert

"YIKMAKTAN VAZGEÇELİM!"

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak Merkez İlçe Başkanı Osman Zaimoğlu, yıkılmaya başlanan Fevkani Köprü hakkında açıklamalarda bulunarak yetkililere seslendi.

Bu içerik 466 kez okundu.
Advert

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Zonguldak Merkez İlçe Başkanı Osman Zaimoğlu, yıkılmaya başlanan Fevkani Köprü hakkında açıklamalarda bulunarak yetkililere seslendi.

Fevkani Köprü'ye çıplak gözle bakıldığında tablonun ortada olduğunu belirten Osman Zaimoğlu, "Köprü çelik gibi dimdik ayakta. Dozerler bile sökmekte, soymakta zorlanıyor" dedi. Zaimoğlu, köprünün şu haliyle bırakılıp yıkımdan geri dönülmesi için çağrıda bulunarak "Yol yakınken bu yanlıştan dönün" dedi.

"KÖPRÜ ÇÜRÜK DEĞİL"

CHP Merkez İlçe Başkanı Osman Zaimoğlu, "Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak Fevkani Köprüsü ile ilgili yapılan tartışmaları hem eleştirip, hem de çözüm önerisi olarak katkıda bulunmayı düşündük. Cumhuriyet Halk Partisi, bu zamana kadar yüksek sesle her yerde ve her zaman bu köprünün Zonguldak için vazgeçilmez olduğunu ve yıkımının yanlış olduğunu yüksek sesle; hem Merkez İlçe, hem İl Başkanlığı hem Belediye Meclis Üyelerimiz hem de Milletvekillerimiz kanalıyla dile getirdi fakat; maalesef bugün şu anda da canlı izlediğimiz üzere köprü yıkımı süratli bir şekilde devam ediyor. Köprü yıkımının birçok yönden yanlış ve gereksiz olduğunu haykırıyoruz, haykırdık da. Şu anda çıplak gözle de gördüğünüz üzere köprü kenarlarının yıkımıyla ortaya çıkan tablo belli. Köprü çelik gibi dimdik ayakta. Dozerler bile sökmekte, soymakta zorlanıyor. Bu hem çıplak gözle hem de resimlerle incelenebilir. Köprümüz çürük değildir."

"ŞEHRİN SEVENLERİ OLARAK GELUN İŞBİRLİĞİ YAPALIM"

"Köprümüz yük de değildir. Belediye, Valilik, Bakanlık… Tüm yetkililere sesleniyorum. Yüzyılda bir yapılabilecek, böylesine devasa ve güçlü bir yapı heba edilmektedir. Bu yanlıştan yol yakınken dönün. Yapılması gereken köprünün doğal asfalt vs soyulma işlemini tamamlayarak derhal bilimsel ve gerçek bilim adamlarının konusunda uzman kişilerden oluşan bir kurum oluşturulmalı ve köprünün durumu ile ilgili rapor ortaya konmalıdır. O dedi, bu dedi, sen yaptın, ben yaptım siyasetini bir kenara bırakmalıyız. Böyle kör dövüşler şehrimize ve hiç kimseye katkı sağlamaz. Dünyada iki tane var olan 5 ayaklı ahtapot köprü endüstriyel mirastır. Avrupa devletleri böylesi endüstriyel miraslarına sonuna kadar sahip çıkmaktadır. Böylesine sağlam ve güçlü bir milli serveti yok etmeyelim, etmemeliyiz. Kimse bunu Zonguldak tarihinde açıklayamaz. Kara leke olarak şehrin havzasına katlanır. Şehrin sevenleri olarak gelin işbirliği yapalım. Çağrıda bulunuyorum; Biz Cumhuriyet Halk Partisi örgütü olarak bu işbirliğine hazırız. Köprü soyulduktan sonra güçlendirilerek sağlam bir hale getirilebilir ve ona paralel olarak da dere ıslahı ve çevre düzenlemesi köprü varken de yapılabilir."

"KENT MÜZESİ, MADEN MÜZESİ, KÜTÜPHANE VE SİNEMA SALONU YAPALIM"

Cumhuriyet kuruluşunda Zonguldak'ın ilk yıllarında da olduğu üzere dere boyunda yeşillikler, çay bahçeleri oluşturulabilir. Köprü altında dükkanlardan boşalan alanlarda Kent Müzesi, Maden Müzesi,  Sergi Salonu, Kongre Salonu,  Sinema, emeklilere Sosyal Tesis, Günlük Yöresel Ürünler standartları kurulabilir. Bu yöresel günlük stantların köprüye bağlantısı olması taraftarıyız. Yöresel ürünlerin günlük olarak konup kaldırılması taraftarıyız. Yani fahri bir yapı olarak bahsetmiyoruz. Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak yalnızca eleştirmiyoruz. Çözüm önerileri de ortaya koyuyoruz. Her şeye rağmen köprü yıkımı vs konularında konuşulan dedikodu ve iddialara bakıldığında mali yönden de devlet ve kamu zararı ortaya çıktığı gözükmektedir. Belediyenin açıklamasına göre 1200 ton ile 2000 ton arası çelik varlığı bile 1200 ton ile 2000 ton arasındaki maddi boyutun ne kadar farklı olduğunu ortaya koymaktadır. Konusunda uzman bilim adamlarının yaptığı çalışmalara göre 3.800 ile 5000 ton arası bazılarına göre de 8.000 tona kadar çelik varlığından söz edilmektedir. Ayrıca bu çelik varlığın ne kadar olduğu, devletimizin yaptıracağı bilimsel çalışma ile ortaya konmalı ve Zonguldak kamuoyu aydınlatılmalıdır.

Biz Cumhuriyet Halk Partisi olarak hem milletimizin, hem şehrimizin, hem devletimizin kârı olan her şeyin arkasında güçlü bir şekilde duruyoruz. Durmaya devam edeceğiz. Köprü ayrıca yerel seçimlere malzeme yapılacak gözüken o insanlar iktidarla tehdit edilecek. Köprü yarım bırakılarak ‘Bize oy verirseniz buralar tamamlanır, vermezseniz işte böyle yarım kalır, hizmet gelmez’ tehdidiyle AK Parti zihniyeti ortaya konacak ve seçimlerde oy almaya çalışacaktır. Gazeteci arkadaşları şimdiden uyarıyorum. Manşetler hazır! Yerel seçimlerde manşetleri göreceksiniz. Bu manşetler ‘Biz olmazsak buralar tamamlanmaz. Zonguldak yarım kalır.’ Tehditiyle karşı karşıya kalınacak."

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
BAŞKAN BOZKURT, YARIN ADAY ADAYLIĞINI AÇIKLAYACAK
BAŞKAN BOZKURT, YARIN ADAY ADAYLIĞINI AÇIKLAYACAK
İHALESİ YAPILDI KÖPRÜ YAPILACAK
İHALESİ YAPILDI KÖPRÜ YAPILACAK