Advert
Advert
Advert

DEVREK'TE MUHTARLAR GÜNÜ KUTLANDI

19 Ekim tarihinin Muhtarlar Günü olarak belirlenmesinin ardından Devrek’te 19 Ekim Muhtarlar günü ilçe protokolünün katılımıyla kutlandı.

DEVREK'TE MUHTARLAR GÜNÜ KUTLANDI
Bu içerik 485 kez okundu.
Advert

-Sercan KAPUSUZ-

  19 Ekim tarihinin Muhtarlar Günü olarak belirlenmesinin ardından Devrek’te 19 Ekim Muhtarlar günü ilçe protokolünün katılımıyla kutlandı.

  Muhtarlar günün kutlama programı Devrek Kaymakamlık önünde Devrekli Muhtarlar Derneği Başkanlığı adına Muhtar Mehmet Ergirdi tarafından çelenk sunumuyla başladı. Çelenk sunumunun ardından saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam eden kutlama programında Mekekler Köyü Muhtarı Fatih Çarıkçı gününün anlam ve önemini belirten konuşmasını yaptı. Çarıkçı yaptığı konuşmasında;

 "Muhtarlık müessesinin kuruluş gününün olan 19 Ekim 1829 tarihi olduğu 2. Mahmut'un fermanı olarak Osmanlı arşivinde belirtilmiştir. 19 Ekim 2015 tarihinde çıkarılan genelge ile "Muhtarlar günü" olarak kutlanmasına karar verilmişti. Dolayısıyla bu yıl Muhtarlar Günü'nün dokuzuncu yılını kutluyoruz.

 Bu günün 'Muhtarlar Günü' ilan edilmesinde başta Cumhurbaşkanımıza, Hükümetimize, Gazi Meclisimize, İçişleri Bakanlığımıza ve genelgenin yayınlanmasında emeği geçen Türkiye Muhtarlar Konfederasyonumuza şükranlarımızı sunuyoruz.

 Muhtar kelime anlamı itibariyle; Türk toplumunun tarihsel-geleneksel nitelikleri ile ortaya çıkmış bir kavramdır. Başka bir deyişle; söz sahibi, seçilmiş, eren, ihtiyar anlamları da taşımaktadır.

  Muhtarlık müessesesi 1829'dan günümüze 191 yıllık bir tarihe sahiptir. Genel ve yerel sorunların ilgili kuruluşlara iletilmesinden köprü görevi üstlenen muhtarlık Osmanlıdan Cumhuriyete taşınan önemli bir yerel yönetim birimidir.

  Mevcut köy kanunu ve mahalle kanunu ile sorunlara aracılık yapmamız mümkün gözükmemektedir. O halde köy ve mahalle muhtarları kanunu yeniden tanımlanmalıdır.

  Muhtarların sağlıklı, örgütlü yapıya kavuşmaları için Türkiye Muhtarlar Birliği kurulmalıdır. Muhtarlık seçmene göre 24 saat kapısı çalınabilen, her çeşit sorunun iletilebildiği, çözüm yeri olarak görülmekte ise de bize göre dünyanın hiçbir yerinde örneği olmayan en önemli işlevi, genel ve yerel idare arasında iş yükünü azaltan bir köprü, vatandaşla devlet kurumlarını karşı karşıya getirmeyen aracı bir kurum olarak sistemdeki yerini almış olmasıdır.

  Filistinli kardeşlerimize yapılan soykırım ve işgalden dolayı terörist İsrail Devletini Devrek Muhtarlar Derneği Olarak Kınıyoruz.

  mBu duygu ve düşüncelerle bu müessesede görev yapmış arkadaşlarımızı sevgiyle, bugün aramızda olmayan ebediyete göç etmiş muhtarlarımızı da rahmet ve minnetle anıyor, tüm muhtarlarımızın 19 Ekim Muhtarlar Günün kutluyor, görevlerinde başarılar diliyorum. Saygılarımla "dedi

  mKutlama programına Devrek Belediye Başkanı Çetin Bozkurt, Çaydeğirmeni Belediye Başkanı Satılmış Gebeş, Devrek İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Emrah Dinar, Devrekli Muhtarlar Derneği Başkanı Raşit Budak, İl Genel Meclis Üyeleri, daire müdürleri, mahalle ve köy muhtarları,  siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluş temsilcileri katıldı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
BAŞKAN BOZKURT, YARIN ADAY ADAYLIĞINI AÇIKLAYACAK
BAŞKAN BOZKURT, YARIN ADAY ADAYLIĞINI AÇIKLAYACAK
İHALESİ YAPILDI KÖPRÜ YAPILACAK
İHALESİ YAPILDI KÖPRÜ YAPILACAK