Advert
Advert
Advert

CUMHURİYET'İN 100. YILI COŞKUYLA KUTLANDI

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 100. Yıldönümü tüm yurtta, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde ve dış temsilciliklerimizde olduğu gibi Devrek’te de törenle kutlandı.

CUMHURİYET'İN 100. YILI COŞKUYLA KUTLANDI
Bu içerik 463 kez okundu.
Advert

   -Sercan KAPUSUZ-

   29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 100. Yıldönümü tüm yurtta, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde ve dış temsilciliklerimizde olduğu gibi Devrek’te de törenle kutlandı.

  İlk tören Cumartesi günü Devrek Kaymakamlık binası önünde bulunan Atatürk Anıtı’na çelenk koyma töreni ile başladı. Devrek Kaymakamı Muhammed Evlice ve Belediye Başkanı Çetin Bozkurt tarafından çelenkler Atatürk Anıtı önüne bırakıldı. Atatürk Anıtı’na çelenk sunma töreni sonrası saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından buradaki tören sona erdi.

    29 Ekim Cumhuriyet Bayramı törenine Devrek Kaymakamı Muhammed Evlice başta olmak üzere, Devrek Belediye Başkanı Çetin Bozkurt, Devrek İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Emrah Dinar, Cumhuriyet Başsavcısı Dinçer Altaş, İl Genel Meclis Üyeleri, siyasi parti  ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri, daire ve okul müdürleri, öğrenciler ve kalabalık bir vatandaş topluluğu katıldı.

    Bugünkü etkinlik ise Devrek Kaymakamı Muhammed Evlice'in makamında protokol sırasına göre tebrikleri kabulünden sonra Devrek Shir Satadyumu'ndaki programa geçildi.

   Saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Devrek Kaymakamı Muhammed Evlice ve Devrek Belediye Başkanı Çetin Bozkurt halkın ve öğrencilerin 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı'nı kutladı. 

  Devrek Kaymakamı Muhammed Evlice davetlilere hitaben günün önem ve anlamını belirten yaptığı konuşmasında;

   "Bugün Cumhuriyetimizin 100. yılını idrak etmenin sevinci ve gurunu yaşıyoruz. 'Milletin bağımsızlığını yine milletin azmi ve kararlılığı kurtaracaktır' diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde aziz milletimiz kenetlenerek milli mücadeleyi Cumhuriyet ile taçlandırdığı gündür bugün.

   Bugün aziz milletimizin yokluklar ve imkansızlıklar içerisinde kendi küllerinden, çağdaş bir Cumhuriyet var etmeyi başardığı gündür bugün. Milletimizin yeniden dirilişinin çağdaş bir devlet kurarak tarih sahnesindeki seçkin ve saygın yerini yeniden aldığı gündür bugün.

   Cumhuriyet bizlere bırakılmış en büyük bir mirastır. Cumhuriyet ortak bir var oluşun, ortak yaşam kararlılığının adıdır. Din, dil ve cinsiyet farkı gözetmeksizin her Türk vatandaşının özgürlüğü ve eşitliği temeline dayanan Cumhurtiyet, bizi millet olarak bir arada tutuan toplmsal bütünlüğümüzü ve dayanışmamızı sağlayan güçlü bir Türkiye ideali etrafında birleştiren ortak ve vazgeçilmez bir değerimizdir. Bizlere düşen bu değerlerimize sahip çıkmak ve bu emaneti bu mirası gelecek kuşaklara en iyi şekilde bırakmak bunun içinde var gücümüzle birlik bereberlik içinde çalışmaktır. Birlik ve beraberliğimize gölge düşürmeye çalışan, bölünmez bütünlüğümüze ve demokraismize zarar vermek isteyenler karşısında da dim dik durmaktır.

   Canlarını bu vatan, millet ve devlet uğruna feda eden, sahip oldğumuz tüm değerlerimizi bize armağan eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere İstiklal Mücadelemizin bütün kahramnalarını, eşsiz fedakarlıklarıyla milletimizin gönlünde ölümsüzleşen bütün şehit ve gazilerimizi rahmet, minnet ve şükranla anıyor Cumhurityet Bayramı'nızı en içeten dileklerimle kutluyorum

   Konuşmaların ardından program öğrencilerin şiir dinletileri, müzik dinletisi ve İlçe Gençlik ve Spor Müdürlüğü öğrencilerinin spor gösterileri Devrek Halk Eğitim Merkezi halk oyunları ekibinin gösterileriyle devam etti.    

  Gösterilerin ardından ilçede çeşitli yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ilçe porotokolü tarafından ödülleri verildi. Tören yapılan kortej yürüyüşü ile sona erdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
BAŞKAN BOZKURT, YARIN ADAY ADAYLIĞINI AÇIKLAYACAK
BAŞKAN BOZKURT, YARIN ADAY ADAYLIĞINI AÇIKLAYACAK
İHALESİ YAPILDI KÖPRÜ YAPILACAK
İHALESİ YAPILDI KÖPRÜ YAPILACAK