Advert
Advert
Advert

DEVREK BELEDİYESİ 2023 ŞİİR VE ÖYKÜ ÖDÜLÜ SONUÇLANDI

Devrek Belediyesi tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen, Rüştü Onur Şiir Ödülü ve Müfide Güzin Anadol Öykü Ödülü sonuçları belli oldu.

DEVREK BELEDİYESİ 2023 ŞİİR VE ÖYKÜ ÖDÜLÜ SONUÇLANDI
Bu içerik 371 kez okundu.
Advert

RÜŞTÜ ONUR ŞİİR ÖDÜLÜ: FATMA ARAS,

JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ: ŞÜKRÜ ÇİFTÇİ

MÜFİDE GÜZİN ANADOL ÖYKÜ ÖDÜLÜ: UMUT ÇETİN

   Devrek Belediyesi tarafından bu yıl üçüncüsü düzenlenen, Rüştü Onur Şiir Ödülü ve Müfide Güzin Anadol Öykü Ödülü sonuçları belli oldu.

     Mehmet Yaşar Bilen, Halil İbrahim Özcan, Ayten Mutlu, Hüseyin Alemdar ve İbrahim Tığ’dan oluşan Seçici Kurul yaptığı puanlama sonucunda en çok puanı alan

Fatma Aras’ın “Herkes İçin Hüzün” adlı eserini Rüştü Onur Şiir Ödülü’ne, Şükrü Çiftçi’nin “Kalanın Hikayesi” eserini de oy çokluğuyla “Jüri Özel Ödülü”ne,

      Lütfiye Aydın, Öner Yağcı, Zeynep Aliye, Fahrettin Koyuncu ve İbrahim Tığ’dan oluşan Seçici Kurul yaptığı puanlama sonucunda en çok puanı alan Umut Çetin’in “Paça Rakısı” adlı eserini Müfide Güzin Anadol Öykü Ödülü’ne layık gördü.

 “HERKES İÇİN HÜZÜN”

Ödülün gerekçesi:

     Şair Fatma Aras, geleneğe yaslanan şiirini modern şiirin olanaklarıyla harmanlayarak kendi kozasını ören bir şair. Bunu yaparken saf ve duru şiirle hermetik şiir arasında da güzel bir köprü kuruyor. İzlekleri güçlü yaşama bir başka anlam yüklüyor.

 “PAÇA RAKISI”

Ödülün gerekçesi:

      Umut Çetin’in bu yapıtındaki öykülerde gerçek hayatı ve onun tam da içindeki insanı görüyoruz. Karakterlerini abartmadan, zayıf, güçlü, eksik ya da üstün bütün yönleriyle, tarafsız, yorumsuz olarak işlemiş. Öykülerinde başta sağlam dil ve anlatım, ustalıklı bir kurgunun dikkat çektiği yazar bize hayatı farklı cephelerden anlatarak adeta bir yapboz gibi bütünleşerek hepimizin hayatına dokunmayı, hatta ‘biz’ olan öyküler yazmaşı başarmış. Özellikle gerçeklik, içtenlik, hoşgörü, dozunda mizah ve insan sıcağından ayrılmadan kurguluyor öykülerini.

 

BAŞKAN BOZKURT: ONUR VE ANADOL’UN ANILARINI YAŞATIYORUZ

      Öykü ve şiir yarışmasında ödül kazanan şair ve yazarları kutlayan Devrek Belediye Başkanı Çetin Bozkurt, “Devrek, yetiştirdiği değerleri Rüştü Onur ve Müfide Güzin Anadol’un dizelerinde anlam bulur. Her yazarın bir şehri olduğu doğrudur ama o şehirleri kucaklayan yine yazarı, şairidir. Her şair, yazar doğup büyüdüğü kentin aynasıdır aynı zamanda. Rüştü Onur, Müfide Güzin Anadol da eserlerinde Devrek’i, Zonguldak’ı söylemiştir. Bu nedenle Rüştü Onur ve Müfide Güzin Anadol da ayrı bir önem taşıyor bizim için. Devrek Belediyesi olarak bu yıl üçüncüsünü düzenlediğimiz ‘Rüştü Onur Şiir Ödülü’ ile ‘Müfide Güzin Anadol Öykü Ödülü’nü sonuçlandırdık. Devrek’imizin değerlerine sahip çıkmak, onların eserlerini yaşatmak, Türk edebiyatına katkı sağlamak, yeni şiir, öykü ve adlar kazandırmaktır. Bu vesileyle, bu yıl üçüncüsünü düzenlediğimiz ödüllerimizi kazananları en içten duygularımla kutluyor, başarılarının devamını diliyorum.”dedi.

TÖREN 2 ARALIK’TA

      Ödül sahipleri ödüllerini Rüştü Onur’un ölüm yıldönümü olan 2 Aralık 2023 tarihinde Devrek’te düzenlenecek olan bir törenle alacaklar.

 

 

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
BAŞKAN BOZKURT, YARIN ADAY ADAYLIĞINI AÇIKLAYACAK
BAŞKAN BOZKURT, YARIN ADAY ADAYLIĞINI AÇIKLAYACAK
İHALESİ YAPILDI KÖPRÜ YAPILACAK
İHALESİ YAPILDI KÖPRÜ YAPILACAK