Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert

KIZ YURDUNDAKİ ZEHİRLENME İDDİALARI MECLİS’E TAŞINDI

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Zonguldak Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna (KYK) bağlı Nesibe Hatun Kız Yurdunda, aynı gün 7 öğrencinin zehirlendiği iddiasını Meclis gündemine taşı

KIZ YURDUNDAKİ ZEHİRLENME İDDİALARI MECLİS’E TAŞINDI
Bu içerik 593 kez okundu.
Advert

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Zonguldak Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna (KYK) bağlı Nesibe Hatun Kız Yurdunda, aynı gün 7 öğrencinin zehirlendiği iddiasını Meclis gündemine taşıdı.

CHP’li Yavuzyılmaz, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak’a yönelttiği soru önergesinde, öğrenci yurdunda çıkarılan yemeklerin, içme suyu kalitesinin ve genel temizlik koşullarının yeterli olup olmadığını sorgularken, konunun tüm boyutlarıyla araştırılmasını istedi.

Ülke genelindeki öğrenci yurtlarının artık alarm verdiğine dikkat çeken Yavuzyılmaz, “Alınmayan önlemler ve sağlıksız barınma koşulları öğrencilerimizin canını almaya ve hayatlarını tehdit etmeye devam ediyor” diyerek şunları söyledi:

“KYK yurtlarında yaşanan sorunlar bitmek bilmiyor. Son olarak Zonguldak KYK’ya bağlı Nesibe Hatun Kız Öğrenci Yurdunda, 7 öğrencimizin aynı gece zehirlendiği bilgisi tarafımıza ulaştı. İlk olarak içme suyundan şüphe edilmiş sonrasında ise yetkili kurumca içme suyunun analiz sonuçlarına göre temiz olduğu ifade edilmiş. Ancak her ne kadar suyun temiz olduğu söyleniyor olsa da yurtta kalan öğrencilerin bizlere ulaştırdıkları görüntüler, içme suyunda gözle görünür kirliliği ortaya koyuyor.

Diğer yandan, yurdun genel hijyen koşullarıyla ilgili olarak da çok sayıda şikayet söz konusu. Tüm bu iddiaları Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak’a yönelttiğimiz soru önergesi ile Meclis gündemine taşımış bulunmaktayız. Ülke genelindeki yurtlarda yetersiz barınma koşulları öğrencilerimizi hem fiziken hem de ruhen yıpratılıyor. Öğrenci yurtlarında alınmayan önlemler ve sağlıksız barınma koşulları öğrencilerimizin canını almaya ve hayatlarını tehdit etmeye devam ediyor. Bu sorun milyonlarca öğrencinin eğitim hakkının ihlali anlamına gelmekte. Başta şehrimizde yaşanan bu olay olmak üzere, benzeri olayları tüm boyutlarıyla araştırıyoruz. Denetimlerin yeterliliğini sorguluyoruz. Buradan yetkili ve sorumlu kurumları uyarıyorum, Yurtlarda güvenli, besleyici gıdaların sunulması, olası hastalıkların önlenmesi için gerekli hijyen koşullarının sağlanması bir lüks değil zorunluluktur. Unutmamak gerekir ki öğrencilerimizin canı şu an devlete emanettir, ülkenin geleceğimizi de yarın bu gençlere emanet edilecektir. Bu nedenle bu sorunların ivedilikle çözülmesi gerekmektedir. Konuyu ayrıca Gençlik ve Spor Bakanlığından sorumlu Genel Başkan Yardımcımız Sayın Sevgi Kılıç’a da akarmış bulunmaktayım. Öğrencilerimiz barınma koşulları tamamen düzeltilinceye kadar sürecin takipçisi olacağız.”

 

 

 

 

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
  İZLERİ DÜN GİBİ DURUYOR
İZLERİ DÜN GİBİ DURUYOR
KOYUNCU ÖDÜLÜNÜ ALDI
KOYUNCU ÖDÜLÜNÜ ALDI