Advert
Advert
Advert

EVLİLİK KREDİSİ RESMİLEŞTİ

Seçim döneminde vadedilen ve Meclis'te çalışmaları gerçekleşen 2 yıl geri ödemesiz evlilik kredisi, Aile ve Gençlik Fonu Kanun Teklifi ile yasalaştı.

EVLİLİK KREDİSİ RESMİLEŞTİ
Bu içerik 448 kez okundu.
Advert

Seçim döneminde vadedilen ve Meclis'te çalışmaları gerçekleşen 2 yıl geri ödemesiz evlilik kredisi, Aile ve Gençlik Fonu Kanun Teklifi ile yasalaştı.

Evlilik kredisi başvuruları başladı mı, sorusu Aile ve Gençlik Fonu Kurulması Hakkında Kanun Teklifi'nin TBMM Genel Kurulu'nda kabul edilmesiyle öne çıkan başlıklardan oldu.

Seçim döneminde vadedilen ve Meclis'te çalışmaları gerçekleşen 2 yıl geri ödemesiz evlilik kredisi, Aile ve Gençlik Fonu Kanun Teklifi ile yasalaştı. Peki, Evlilik kredisi başvuruları ne zaman, hangi bankalar verecek?

EVLİLİK KREDİSİ VEREN BANKALAR HANGİLERİ?

Evlilik kredisinin kaynağı yeni kurulan Aile Ve Gençlik Bankası tarafından sağlanacak. Sosyal amaca hizmet edecek dijital banka uluslararası standartlara sahip olacak. Karadeniz gazı gibi enerjiden aldığı parayı kaynak olarak kullanacak banka, evlilik kredisi gibi sosyal projeleri fonlayacak.

EVLİLİK KREDİSİ BAŞVURULARI NE ZAMAN?

Evlilik kredisi başvuru tarihi henüz net olarak açıklanmadı. Ancak Aile ve Gençlik Bankası'nın onaylanmasıyla birlikte Aralık ayında aizsiz evlilik kredisi başvurularının başlanması ön görülüyor.

EVLİLİK KREDİSİ ŞARTLARI NELERDİR?

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş açıkladı:

Meclise gönderdik, top mecliste, biz tüm çalışmalarımızı tamamladık. Yeni yıldan önce hayata geçmesini bekliyoruz.Deprem bölgesi için pilot proje olarak başlatıyoruz. Akabinde de genişleteceğiz. Gençlerimizin beklediği bir müjdeydi.

Bütün kriterleri oluşturduk, bütün altyapı şu anda hazır. (Hangi yaşta gençler faydalanabilecek?) 18 -27 yaş gibi, ama bunların hepsi Meclis'te görüşülecek. Gelir kriteri var, yaş kriteri var. Belli suçlara bulaşmamış olmak ve deprem bölgesinde yaşamış.

Çiftlerin Aile Eğitim Programı ve Evlilik Öncesi Eğitim Programından da faydalanması gerekiyor. Bu kriterlere uyan herkes bundan faydalanabilecek. 2 yıl boyunca geri ödemesiz. Sıfır faizle vereceğimiz bir destek. Yönetmelik çıkarmamız gerekiyor akabinde. Pilot bölgeden başlama nedenimiz, deprem bölgesindeki gençlerimize destek olmak. Oraya moral motivasyon olmak.

EVLİLİK KEDİSİ NE ZAMAN RESMİ GAZETE'DE YAYINLANACAK?

Teklif Resmi Gazete'de yayımlandıktan sonra yürürlüğe girecek. Konuyla ilgili açıklamalar geldiği zaman haberlerimizde yer vereceğiz.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
HAZIRLIKLAR TAMAM AÇILIŞ CUMA GÜNÜ
HAZIRLIKLAR TAMAM AÇILIŞ CUMA GÜNÜ
BOZKURT HALKIN İÇİNDE
BOZKURT HALKIN İÇİNDE