Advert
Advert
Advert

HAFTA SONU FIRTINA GELİYOR

Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre, hafta sonu Zonguldak'ya yağış ve fırtına etkili olacak.

HAFTA SONU FIRTINA GELİYOR
Bu içerik 507 kez okundu.
Advert

Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre, hafta sonu Zonguldak'ya yağış ve fırtına etkili olacak.

Pazar günü Karadeniz Bölgesi’nin tamamında kuvvetli yağış ve şiddetli fırtına bekleniyor.

 19 Kasım Pazar, Doğu Marmara ve Batı Karadeniz kıyılarını etkileyen kuvvetli fırtına ve aşırı yağışlar Zonguldak, Ereğli, Alaplı, Kozlu ve Kilimli’de etkili olmuştu. Ereğli ilçesinde rüzgâr 130 kilometreye ulaşarak kasırgaya dönüşmüş ve yıkıcı etki yapmıştı. İlçe merkezindeki Pençes deresinin uzun yıllar sonra taşması sonucu yüzlerce iş yeri sular altında kalmıştı. Zonguldak’ta da sel olmuştu.

Ereğli’de, onlarca evin çatısı uçmuş, yüzlerce ağaç yıkılmış, sahil ağır hasar görmüş, 12 mürettebatlı bir gemi batmış, bir gemi karaya vurarak ikiye bölünmüş, bir aracın sele kapılması sonucu da 3 kişi can vermişti. Batan gemiden 2 kişinin de cansız bedeni bulunmuştu. Havadan ve denizden 46 dalgıçla yapılan arama çalışmalarında kaybolan 10 mürettebatı arama çalışmaları devam ediyor.

BACA KAYNAKLI ZEHİRLENMELERE DİKKAT!

25 Kasım Cumartesi Lodos (güneybatı) ile başlayacak esintinin 26 Kasım Pazar Günbatısı (batı) ve Karayel (kuzeybatı) yönlü fırtınaya dönüşmesi bekleniyor. Geçen hafta ağır hasar gören ve “Genel Hayata Etkileyen Afet Bölgesi” ilan edilen Ereğli ilçesinde de şiddetli fırtına ve kuvvetli yağış etkili olacak. Lodos’un sebep olacağı baca kaynaklı zehirlenmelere karşı sobaların yatmadan önce mutlaka tamamen söndürülmesi gerekiyor. Lodos, Cuma, Cumartesi ve Pazar etkisini gösterecek.

90 KİLOMETRELİK RÜZGÂR - 4 METRELİK DALGALAR…

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün haftalık tahminlerine göre, 26 Kasım Pazar Karadeniz Bölgesi’nin hemen hemen tamamında fırtına ve yağışlar etkili olacak. Rüzgârın hamleleriyle birlikte 70-90 km/saate ulaşacağı tahmin ediliyor. Fırtınayla birlikte kuvvetli yağışlarda etkili olacak. Dalga yüksekliğinin de 2 ila 4 metre arasında olacağı kaydedildi.

YÜKSEKLERDE KAR BEKLENİYOR

Ayrıca, rüzgârın Karayel’e dönmesiyle sıcaklıklarla 10-13 derecelik azalmalarla yağışlar iç ve yüksek kesimlerde karla karışık yağmur ve kara dönmeye başlayacak.

Zonguldak’ın iç kesimlerinin yükseklerinde, Zonguldak - Ereğli yolu dahil 26 Kasım Pazar özellikle akşam saatlerinde yağışların karla karışık yağmur ve kar şeklinde etkili olması beklenmektedir.

Sel, heyelan, ağaç ve direklerin devrilmesi, anten, kiremit, çatı uçması, soba zehirlenmeleri, deniz, hava ve kara ulaşımında aksamalara karşı hazırlıklı olunması gerekiyor.

Fırtına ve yağışların, 27 Kasım Pazartesi batı bölgelerde büyük oranda etkisini yitirmesi ancak sıcaklıkların ortalamaların altında olacağı aktarıldı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü (MGM) uyarılarının takip edilmesi öneriliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
HAZIRLIKLAR TAMAM AÇILIŞ CUMA GÜNÜ
HAZIRLIKLAR TAMAM AÇILIŞ CUMA GÜNÜ
BOZKURT HALKIN İÇİNDE
BOZKURT HALKIN İÇİNDE