Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert

DEVREK’TE CEMRE GÖRÜNTÜLENDİ

Devrek’te Raci Kalaycı adlı vatandaş cemrenin suya düşüşünü görüntüledi.

 DEVREK’TE CEMRE GÖRÜNTÜLENDİ
Bu içerik 818 kez okundu.
Advert

-Sercan KAPUSUZ-

   Devrek’te Raci Kalaycı adlı vatandaş cemrenin suya düşüşünü görüntüledi.

    Halk arasında baharın müjdeleyicisi olarak bilinen cemrenin ikincisi 26-28 Şubat'ta suya düştü. Devrek’in Karşıyaka Mahallesinde ikamet eden Raci Kalaycı adlı vatandaş evinin önünden geçen Devrek Çayı kenarında ikinci cemrenin suya düşüşünü görüntüledi.

     Bilindiği gibi havaya, suya ve toprağa düştüğüne inanılan cemrenin ilki havaya düştü. Cemrenin ikincisi 26-27 Şubat'ta suya, üçüncüsü 5-6 Mart'ta toprağa düşecek. Bir başka deyişle İlkbahar başlangıcında yedişer gün arayla; önce havada sonra su ve toprakta oluştuğu sanılan sıcaklık artışıdır.

     Cemrenin 3. Aşaması olan toprağa düşmesi ise 5-6 Mart tarihlerinde olacak ve böylece baharın gelişi sembolik olarak tamamlanmış olacak.

     Devrek'te de ikinci cemrenin Devrek Çayı’na düşmesini görüntüleyen Raci Kalaycı,

“Cemrenin düşmesi baharın müjdecisidir. Artık havalar ve toprak ısınmaya başlayacağını haber verir. Ben de bu olayı Devrek Çayı kenarında görüntüledim” dedi.

     Cemre nedir?

     "Ateş" ve "kor" anlamına gelen cemrenin her yıl şubat ayı sonunda başlayan takvime göre önce havaya, sonra suya, son olarak da toprağa düştüğü kabul ediliyor. "Cemre düşmesi" bahar bayramı nevruzun yaklaştığına da işaret ediyor.

    "Cemre düşmesi" aynı zamanda hayvancılıkla uğraşanlar için soğuk nedeniyle dışarıya çıkartamadıkları hayvanların otlaklara kavuşma zamanının yaklaştığını, tarımla uğraşanlar için de toprağın işlenme dönemine gelindiğini ifade ediyor.

 

 

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
ŞAİR VE YAZARLARA PLAKET VE TEŞEKKÜR BELGESİ VERİLDİ
ŞAİR VE YAZARLARA PLAKET VE TEŞEKKÜR BELGESİ VERİLDİ