Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert

"DERTLERİ HİZMET OLMADI"

8-9 Temmuz 2023'te sağanak yağışların sel felaketine dönüşmesi sonucunda Zonguldak bölge halkı ciddi maddi kayıplar yaşamıştı. CHP Zonguldak Milletvekili Eylem Ertuğrul, bu kayıpların giderilmesi ve altyapı çalışmalarının tamamlanabilmesi için ilgili bak

Bu içerik 284 kez okundu.
Advert

 8-9 Temmuz 2023'te sağanak yağışların sel felaketine dönüşmesi sonucunda Zonguldak bölge halkı ciddi maddi kayıplar yaşamıştı. CHP Zonguldak Milletvekili Eylem Ertuğrul, bu kayıpların giderilmesi ve altyapı çalışmalarının tamamlanabilmesi için ilgili bakanlıklar tarafından tespitlerin yapılarak il ve ilçe belediyelerine yardım yapılması gerektiğini vurgulamıştı.

 Geçtiğimiz günlerde sel felaketinden en çok etkilenen Devrek ilçesi Karşıyaka Mahallesi’ni ziyaret eden Ertuğrul, mahalledeki onarım çalışmalarının belediyenin kendi imkanlarıyla gerçekleştirildiğini belirtti.

Sel felaketi yaşanan mahallelerin altyapı yetersizliklerine dikkat çeken CHP’li Ertuğrul; “Hizmet yetersizliği sebebiyle sel felaketi sonucu bu bölgelerimizde yaşayan vatandaşlarımızın kaybı da iki katına çıkmış durumda. Selden sonra çok kez gündeme getirdik. Bu hasarlar yerel yönetimlerin tek başına onarabileceği hasarlar değildir. Ortaya çıkan zarar yerel yönetimlerin bütçelerinin çok çok üzerindedir. Belediyelerimize nakdi yardımlar yapılmalıdır dedik. Örneğin,  sadece CHP’li belediye olduğu için uzun zamandır Kdz. Ereğli Belediyesi’nin İller Bankası’nda bekletilen kredi talepleri onaylanmalı, talebin üzerine hasar miktarı da eklenerek belediyelerimize yardımda bulunulmalıdır dedik. Bir diğer hasar gören Alaplı ilçemiz Belediyesi’ne İller Bankası’ndan tahakkuk eden ödeneğin içerisinden kesinti yapılmadan aktarılması gerekmektedir dedik. ‘Millete hizmet ediyoruz, yol yapıyoruz’ diye övünen anlayış selden sonra bu ilçelerimize, beldelerimize, mahallelerimize hiç uğramadı. İktidar yerel seçimler yaklaşırken ne dedi, “Oy yoksa hizmet de yok” dedi. Böylelikle neden bazı bölgelerimize selden çok fazla zarar görmüş olmasına rağmen hiç uğranmadığını da bir kez daha görmüş olduk. Devletin görevi siyasi ayrım yapmaksızın vatandaşa eşit şekilde hizmet etmektir. Ancak bizim devletimizi yönetenler “Kazanmazsak size hizmet yok” anlayışıyla hareket ediyor. Dertleri hiçbir zaman halka gerçekten hizmet etmek olmadı” dedi.

“Sel felaketinin gerçekleşmesinin ardından İçişleri Bakanı Sayın Ali Yerlikaya tarafından yapılan ilk açıklamada, Zonguldak’a 93 Milyon Lira can suyu ödeneğinin Valilik ve belediyelere gönderildiği belirtilmişti. Bununla birlikte, Zonguldak ilinde meydana gelen sel afetinden etkilenen 21 ilçe ve belde belediyesine Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından toplam 109.623.000 TL ödenek tahsis edildiği belirtilmişti. Bu tahsislerden il ve ilçelere yapılan bölüştürmenin ne şekilde yapıldığını, hangi belediyelere ne kadar ödenek aktarıldığını, ne kadarının vatandaşların doğrudan zarar giderimine ne kadarının altyapı çalışmalarına ayrıldığını ilgili bakanlıklara ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı’na tekrar sorduk. Bu soruları selin etkilerinin sürdüğü ilk günlerde de sormuştuk ancak ya cevap verilmedi ya da eksik cevaplar verilmişti. Şimdi özellikle bu bölüştürmenin nasıl yapıldığına dair bir açıklama bekliyoruz. Çünkü yetkili kurum ve kuruluşlardan bu konuyla ilgili kamuoyuna hiçbir bilgilendirme yapılmadı” şeklinde ifadelerde bulundu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
 19 MAYIS, GENÇLİK; GENÇLİK İSE GELECEK DEMEKTİR.
19 MAYIS, GENÇLİK; GENÇLİK İSE GELECEK DEMEKTİR.
İBRAHİM TIĞ, ONUR VE USLU’YU ANLATTI
İBRAHİM TIĞ, ONUR VE USLU’YU ANLATTI