Advert
Advert

BİNLERCE EMEKÇİ LAİKLİK VE İŞ GÜVENCESİ İSTEDİ

KESK laik eğitim, laik yaşam; iş güvencesi ve baskıların son bulması için alanlara çıktı.

 BİNLERCE EMEKÇİ LAİKLİK VE İŞ GÜVENCESİ İSTEDİ
Bu içerik 41268 kez okundu.
Advert

    KESK laik eğitim, laik yaşam; iş güvencesi ve baskıların son bulması için alanlara çıktı.

    Bölgesel mitinglerin Ankara ayağına Zonguldak ve ilçeleri de katıldı.  KESK'in laiklik eğitim ve laik yaşam, iş güvencesi ve baskıların son bulması talepleriyle Ankara, İstanbul, İzmir, Adana, Diyarbakır, Antalya, Samsun, Trabzon ve Van'da düzenlediği bölgesel mitinglerin Ankara ayağına Zonguldak ve ilçeleri de katıldı. Diğer taraftan Antalya, Van ve Trabzon Valilikleri mitinglere izin vermedi. Valilikler “kamu güvenliği, “gerekçeleriyle mitingleri ileri tarihe erteledi. KESK'in “Laik eğitim, laik yaşam ve iş güvencemizden vazgeçmeyeceğiz” mitinglerinin Ankara ayağında bir araya gelen emekçiler, gerçek laiklik, gerçek demokrasi ve barış için birlikte mücadele etme sözü verdiler.  Ankara bölge mitingine katılan binlerce kamu emekçisi, laiklik yaşam ve iş güvencesi taleplerini alanda bir kez daha haykırdı. Zonguldak, Karabük, Eskişehir, Bartın, Kırıkkale, Aksaray illerinden gelen emekçiler de Ankara'daki mitingde talepleriyle yer aldı.   

SİYASİ PARTİLERDEN DESTEK  

    Eğitim emekçilerinin yoğun katılımıyla gerçekleşen mitinge, TMMOB ve TTB'nin yanısıra emek ve demokrasiden yana siyasi parti ve kurumlar da destek verdi. CHP Milletvekilleri Murat Emir, Necati Yılmaz, Şenal Sarıhan, Nihat Yeşil ile HDP Milletvekilleri Müslüm Doğan, Ahmet Yıldırım ve EMEP Genel Başkan Yardımcısı Şükran Doğan mitinge destek için alandaydı. Kurtuluş'ta toplanan kitle mitingin gerçekleşeceği Kolej Meydanı'na yürüdü. KESK Ankara Şubeler Platformu "Laik eğitim, laik yaşam ve iş güvencemizden vazgeçmeyeceğiz"  ana pankartı ile yürüdü. Ardından laik eğitim taleplerinin yer aldığı pankartlarıyla, okullarda hazırladıkları maket ve dövizlerle Eğitim Sen şubeleri alandaydı.  “Baskılar, soruşturmalar, sürgünler bizi yıldıramaz" pankartıyla Haber-Sen, "Laik yaşam, laik eğitim, iş güvencesi, güvenceli gelecek, insanca yaşam" pankartıyla BES yürüdü.   

ENSAR'A DEĞİL LAİK EĞİTİME BÜTÇE  

    "Güvenceli iş, özgür yaşam" pankartıyla HDP, "Demokratik laik Türkiye güvenceli iş güvenceli gelecek" pankartıyla Emek Partisi, "Haramilerin saltanatını yıkalım" pankartıyla Haziran Hareketi, “Eşitliğin özgürlüğün laikliğin Türkiye'sini kuralım” pankartıyla Halkevleri, “Zorunlu din dersleri kaldırılsın” pankartıyla Pir Sultan Abdal Kültür Derneği de mitingde yerini aldı.  Eğitim emekçisi kadınlar tefleriyle, trampetleriyle “Sermayenin fırsat eşitliği, gericiliğin fıtrat eşitliğine karşı kadınların gerçek eşitliği”, “beni değil göz kapaklarını ört” pankartıyla alandaydı. Liseli ve üniversiteli gençler de ENSAR gibi vakıflara değil, laik eğitime bütçe talebiyle mitinge katıldı. Miting alanına giriş sırasında gazetemizin dağıtımını yapanlar Miting 10 Ekim'de yaşamını yitiren, iş cinayetlerinde hayatını kaybeden, demokrasi mücadelesinde yitirilenler için saygı duruşuyla başladı. Mitingde 3. yıl dönümü nedeniyle Gezi direnişi ve direniş sırasında yaşamını yitirenler de unutulmadı. “Trabzon-Antalya ve Van valiliklerinin” yasak kararlarının “YOK” hükmünde olduğu dile getirildi. Yapılan konuşmalarda AKP hükümetinin eğitim başta olmak üzere toplumsal yaşamı dini kurallara göre şekillendirme çabası eleştirilirken, son dönemde kamu emekçilerine dönük soruşturma ve sürgün furyasına tepki gösterildi. Hükümetin kamu emekçilerinin iş güvencesini ortadan kaldırma girişiminin kamu hizmetlerinin özelleştirme çabasının bir parçası olduğunu vurgulanan konuşmalarda, savaş politikalarına son verilmesi çağrısı yapıldı. Mitingde konuşan Kültür Sanat-Sen Genel Başkanı Yavuz Demirkaya, “İktidarın kendi çıkarları için sürdürdüğü inanç istismarına yönelik tüm girişimleri boşa çıkarmak, gerçek anlamda laik ve demokratik bir ülkede barış içinde bir arada yaşamak için herkesi ortak taleplerimiz etrafında mücadeleyi yükselteceğiz” diye konuştu.   

'UMUT EMEKÇİLERİN BİRLİĞİNDE'  

    KESK Ankara Şubeler Platformu adına emekçileri selamlayan Dönem Sözcüsü Fevzi Yılmaz, “Çocuklarımızın ve geleceğimizin güvenliği için, tek dil, tek mezhep anlayışına, eğitimde ırkçı, gerici uygulamalara karşı, ölümü değil yaşamı savunmak, güvenceli iş, güvenceli gelecek için, cezalandırma, sürgün ve soruşturmalara boyun eğmediğimizi göstermek için alandayız” dedi. Emekçilerin laik yaşam bayrağını yükseltmek için meydanları doldurduğunu söyleyen Yılmaz, umudun emekçilerin birliğinde ve mücadelesinde olduğunu vurguladı.   

'EMEK VE DEMOKRASİ CEPHESİ KURULMALI'  

    KESK adına söz alan MYK Üyesi İlhan Yiğit de çalışma yaşamının güvencesiz ve kuralsız hale getirildiği, ücretlerin eridiği, işsizliğin arttığı, laikliğin hedef alındığı, Başkanlık sisteminin dayatıldığı bir tabloyla emekçilerin karşı karşıya olduğunu söyledi. Yiğit, KESK yönetici ve üyeleri için iş güvencesinin çoktan ortadan kaldırıldığını, sendikal faaliyetlerinden dolayı 50 KESK üye ve yöneticisinin memuriyetine son verildiğini söyledi. Özel istihdam büroları ile modern köleliğin dayatıldığını kaydeden Yiğit, kıdem tazminatı ve iş güvencesinin hedefte olduğunu vurguladı. Yiğit, umudun emekçilerde olduğunu, ortak mücadele için demokrasi ve emek cephesi kurulması gerektiğini vurguladı. Miting Grup Kibele'nin konseriyle sona erdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NDEN VAZGEÇMİYORUZ!
İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NDEN VAZGEÇMİYORUZ!
  KADINA ŞİDDET İNSANLIĞA İHANETTİR!
KADINA ŞİDDET İNSANLIĞA İHANETTİR!