Advert
Advert

DEMİRTAŞ: MADENLER YANDAŞLARA PEŞKEŞ ÇEKİLECEK...

CHP, Torba Yasanın 51’inci maddesi ile getirilen düzenlemenin tamamen geri çekilmesi için önerge verdi. Önerge üzerinde CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş konuştu. Konuşmasında maddenin geri çekilmesi gerektiğini vurgulayan CHP’li Demirtaş, özelleşt

  DEMİRTAŞ: MADENLER YANDAŞLARA PEŞKEŞ ÇEKİLECEK...
Bu içerik 2092 kez okundu.
Advert

   Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun özelleştirilmesine dair düzenlemenin görüşmeleri TBMM Genel Kurulu’nda yapıldı.

   CHP, Torba Yasanın 51’inci maddesi ile getirilen düzenlemenin tamamen geri çekilmesi için önerge verdi. Önerge üzerinde CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş konuştu. Konuşmasında maddenin geri çekilmesi gerektiğini vurgulayan CHP’li Demirtaş, özelleştirmenin ölüm getirdiğine dikkat çekti.

 “TBMM KÜRSÜSÜNDE MADENCİ  BARETİ!

   Zonguldak için çok önemli bir madde olduğuna dikkat çeken CHP’li Demirtaş, TBMM Genel Kurulu’na madenci bareti ile çıktı. Zonguldak’ın kömürle var olduğunu, kömür çıkarıldıkça yaşayan bir kent olduğunu söyledi.

   Konuşmasında CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş şunları ifade etti.

   “Zonguldak’ın ekonomisi, sosyolojisi, psikolojisi, her şeyi kömüre bağlıdır. Kömür, sizler için taş kömürü, bizler için ise karaelmas…,170 yıldır Zonguldak’ta karaelmas çıkarılıyor...İşte Zonguldak’ta, bu sarı bareti giyen binlerce madenci, çocuklarına, eşlerine bu karaelmas sayesinde bakıyor.

   Zonguldak’ta evlerde yemekler,  170 yıldır karaelmastan ödenen maaşlarla pişiyor. Zonguldaklı karaelması çıkarabilmek için, ölümü bile  göze alıyor. Zonguldak, 5.000 maden şehidi vermiş bir kent. Zonguldak, yıllarca Türk ağır sanayisini sırtında taşımış bir kent .Zonguldak, karaelmas uğruna ağır bedeller ödemiş bir kent.

-630 METREDEN GELEN DİRENİŞ!

   AKP Genel Başkanı, mayıs ayında Zonguldak’ta madenci meydanında  ; " İşçi alınsın, üretim artsın diyen" madencileri, "Bana slogan atmayın" diyerek, azarladı. Madencilerin azarlanmasından 5 ay sonra, torbayla bu madde Zonguldak’ın önüne geldi. Ama Zonguldak, torbaya sığmadı. Aynı madenci meydanında, maden işçisi haykırdı;  “TTK’nın bir çakıl taşının dahi özelleştirilmesine izin vermeyeceğiz” dediler. Ve geçen hafta binlerce madenci, kendilerini  yerin -630 metre  altına kilitlediler.  Çünkü madenciler özelleştirme istemiyorlar, bu maddeyi istemiyorlar. Çünkü özelleştirmeler, başarısız oldu. Çünkü özelleştirmeler açlık getirdi. Çünkü özelleştirmeler,  ölüm getirdi. Bu sebeplerle bu maddenin tamamen geri çekilmesi gerekiyor.

KÖMÜRÜN BAŞKENTİNDE KOLOMBİYA, RUSYA, AVUSTRALYA KÖMÜRÜ KULLANILIYOR!

   Zonguldak taşkömürü, 6-7 bin kalorisi  olan ve koklaşabilme özelliğine sahip, demir çelik sektörünün ve ağır sanayinin ana girdilerini oluşturan bir kömür. Bugün yılda 6 milyon ton, koklaşabilme özelliğine sahip taş kömürüne ihtiyacımız var. Termik santrallerde milyonlarca ton, taşkömürü kullanılıyor. Her yıl ortalama 35 milyon ton taşkömürü ithal ediliyor.Çünkü Ak Parti hükümetlerinin yanlış politikaları sonucu,  TTK’nın üretimi, 1 milyon tonun altına düştü.Kolombiya’dan, Güney Afrika’dan, Rusya’dan, Avusturalya’dan  taşkömürü ithal ediyoruz.Yılda ortalama 4 milyar dolar, taşkömürüne para ödüyoruz. Son 6 yılda ödediğimiz para, 25 milyar dolar.

   Zonguldak'ta  yerin altında milli servetimiz olan 1,5 milyar ton taşkömürü var.  Yerin üzerinde de, on binlerce işsiz Zonguldaklı var. Ama,  kömürün başkenti Zonguldak’ta bile,  demir çelik fabrikalarında, termik santrallerde Kolombiya’dan, Avusturalya’dan, Rusya’dan  gelen kömürü kullanıyoruz. Çünkü iktidarda, bu kömürü çıkaracak, Zonguldaklı'ya iş ve aş verecek hükümet yok. Tam tersine iktidarda, Zonguldaklıyı işsiz bırakacak, aç bırakacak, Zonguldaklıyı cezalandıran bir  iktidar var.

   Bu madde ile; “…Türkiye Taşkömürleri Kurumu'nun(TTK) ruhsatını bölüp parçalayarak, müessese müessese özelleştirip,  kurumun kapatılması…” amaçlanmaktadır. Özelleştirildikten sonra, TTK belki kağıt üzerinde kalacaktır. Ancak  içi boşaltılarak, fiilen kapatılacaktır.  TTK’nın özelleştirilmesini  cazip kılmak için, bir müesseseyi alana, bir de termik santral lisansı verecekler.   Yani, bir alana, bir bedava. Yani, bir taşla iki kuş vurulacak. Hem TTK'yı kapatıp kurtulacaklar, hem de yandaş şirketlere termik santral kurma izni verecekler. Zonguldak madenlerini, Zonguldak’ı  yandaş şirketlere, peşkeş çekecekler.

CUMHURİYETİN İLK KENTİ: ZONGULDAK CEZALANDIRILIYOR!

   Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, Cumhuriyeti kurduktan sonra ilan ettiği birinci il Zonguldaktır. Yani Zonguldak Cumhuriyetin ilk kentidir. İşte Cumhuriyetin ilk kentine,  karaelmasa Ak parti hükümetleri hiçbir önemi vermiyor. Tam tersine, AKP Zonguldak’ı cezalandırıyor. Yani  AKP, kar - zarar hesabı yapıyor ve bu maddeyi getirip önümüze koyuyor.

RÖDOVANSLI SAHALARDA ÖZELLEŞTİRMENİN ÖNÜ AÇILDI!

   Madencilerin direnişi sonucunda, kısmen geri adım atan Ak Parti’nin verdiği değişiklik önergesi ile maddeye “Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun halen kendisi tarafından doğrudan işletilen işletme izin alanlarında oluşturulacak ruhsatlar bu madde kapsamında ihale edilemez” ibaresi eklendi. Sözkonusu değişiklik ile ilgili olarak da değerlendirmede bulunan CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş; ” Bu değişiklik ile Türkiye Taşkömürü Kurumu’nun ruhsatları tamamen değil kısmen kurtarılmış oldu. Şu anda TTK’nın rödovanslı sahalarında özelleştirmenin önü açıldı. Örneğin Hattat Holdingin elindeki rödevanslı sahaları özelleştirilebilecek. Bunun elbetteki Zonguldak’a zararı var. TTK bu şekilde hızla kapanmaya doğru gidiyor.  Eren holding ve HATTAT holdingin isteği doğrultusunda bu düzenleme yapılmış oldu. Şimdi hükümet ve Enerji Bakanlığı’nın samimiyetini göreceğiz. Eğer gerçekten TTK’nın özelleştirilmesi istenmiyorsa, işçi açıkları derhal giderilmeli ve TTK’ya işçi alımı yapılmalıdır.” dedi.

 

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NDEN VAZGEÇMİYORUZ!
İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’NDEN VAZGEÇMİYORUZ!
  KADINA ŞİDDET İNSANLIĞA İHANETTİR!
KADINA ŞİDDET İNSANLIĞA İHANETTİR!