Advert
Advert

ULUPINAR, ENGELLİLER GÜNÜ’NÜ KUTLADI

3 Aralık Dünya Engelliler Gününü kutlayan Zonguldak Milletvekili Özcan Ulupınar şu düşüncelere değindi; “Engelli olmak bir tercih değildir. Sağlıklı insanların aynı zamanda bir engelli adayı olabileceği göz ardı edilmemelidir" dedi.

 ULUPINAR, ENGELLİLER GÜNÜ’NÜ KUTLADI
Bu içerik 523 kez okundu.

    3 Aralık Dünya Engelliler Gününü kutlayan Zonguldak Milletvekili Özcan Ulupınar şu düşüncelere değindi;

   “Engelli olmak bir tercih değildir. Sağlıklı insanların aynı zamanda bir engelli adayı olabileceği göz ardı edilmemelidir. Sağlıklı bireyler kendilerini engelli insanların yerine koyarak hareket ettiğinde, onların günlük hayatta ve yaşamları boyunca karşılaştıkları zorlukları anlamaları sayesinde, farkındalık oluşturarak engellilerimizin hayatını paylaşma sorumluluğunu daha çok üstlenip onlar için engelli yerine engelsiz bir ömrün sağlanmasında yardımcı olacaklardır.

   Ülkemizde özellikle iktidarımız döneminde bu yönde yapılan çalışmalar sayesinde engelli hukuku oluşturulmuş, her alanda erişilebilirlik için kanun düzenlenmiş, pozitif ayrımcılık anayasal güvence altına alınmış,  engelli maaşı, bakıcı aylığı, rehabilitasyon merkezleri, özel okullar gibi birçok alanda engelli vatandaşlarımız birçok hakka sahip olmuşlardır.

   Bunlarla birlikte 2023 hedefimiz, engellilerimizin hayatlarını kolay hale getirebilmek amacıyla barınma, ulaşım, iletişim ve çalışma şartları standartlarının sağlandığı ve ülke geneline yaygınlaştırıldığı, onların sosyal dışlanmışlığını hissetmediği bir Türkiye olmasıdır.

   Bütün bu çabaların toplumun her kesimine yayılması gerekmektedir. Onlara hak ettikleri önemi ve değeri hissettirerek, onları kucaklayıp eşit olduklarını göstermeliyiz. Onurlu bir yaşam sürmeleri için her birey üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmek zorundadır.

   Zihinlerdeki ve gönüllerdeki engelleri aşarak hep birlikte daha mutlu, daha huzurlu bir dünya kurmak ümidiyle bütün engellilerin ve ülkemizin 3 Aralık Dünya Engelliler Gününü kutluyor, insanlığa engelsiz bir yaşam diliyorum.” 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
YARGILANACAKSINIZ!
YARGILANACAKSINIZ!
SENİN YATACAK YERİN YOK!
SENİN YATACAK YERİN YOK!