Advert lt="Advert" border="0" />
Advert

TURPCU: MADENCİLERİMİZ, ÜLKENİN KALKINMASI İÇİN VERİLEN MÜCADELENİN SEMBOLÜDÜR

CHP Zonguldak Milletvekili Şerafettin Turpcu, “4 Aralık Dünya Madenciler Günü” nü kutladı.

TURPCU: MADENCİLERİMİZ, ÜLKENİN KALKINMASI İÇİN VERİLEN MÜCADELENİN  SEMBOLÜDÜR
Bu içerik 453 kez okundu.

    CHP Zonguldak Milletvekili Şerafettin Turpcu, “4 Aralık Dünya Madenciler Günü” nedeniyle yazılı bir basın açıklaması yaptı. 

   Turpcu açıklamasında şunları söyledi:

“MADEN EMEKÇİLERİNİN HAYAT HİKAYELERİ ZORLUK VE FEDAKARLIK ÜZERİNEDİR

   “Bugün, 4 Aralık Dünya Madenciler Günü, emekçi insanların, madencilerin günü. Maden emekçilerinin hayat hikayeleri zorluk ve fedakarlık üzerinedir. Dünyanın her yerinde insanlar yaşam için mücadele verirken, madenciler ucunda ölüm olan bir işte evlerine ekmek götürmek uğruna mücadele ediyorlar. Madencilerimiz, ülkenin kaderinin değişmesi ve kalkınması için verilen mücadelenin de sembolüdür.

“MADEN ŞEHİDİ AİLELERİMİZ HAKLARINI ALMAK İSTİYORLAR”

   Bu uğurda çalışırken ne yazık ki çok sayıda maden emekçimizi şehit verdik. Zonguldak`ta beş binden fazla maden şehidimiz var. Yaşadığımız acı olaylar nedeniyle kaybettiğimiz tüm maden şehitlerimizi saygıyla anıyorum. Bugün hamasi söylemler vermenin ötesine geçmelidir. Madencilerimiz daha iyi koşullarda çalışmak, madende şehit olmuş emekçilerimizin yakınları ise haklarına kavuşmak istiyor. Maden kazası olduğunda herkesin yanında olduğu maden emekçilerimizin aileleri, madenci toprağa verildikten sonra kaderine terk ediliyor. Madenciler öldüklerinde değil, yaşarken de yanlarında olmamızı bekliyor. Bu konuda siyaset kurumuna çok önemli görevler düşüyor.

 “MADEN ŞEHİDİ AİLELERİMİZ İÇİN VERDİĞİM KANUN TEKLİFİM AKP MİLLETVEKİLLERİNİN OYLARIYLA REDDEDİLDİ”

   2014 yılında Soma ve Ermenek’te yaşanan facialar sonrasında hayatını kaybeden madencilerimizin ailelerine tanınan hakların genişletilmiş haliyle Zonguldak’taki ve Türkiye’nin diğer illerindeki tüm madenci ailelerine tanınması amacıyla tarafımdan verilen ve 12.07.2016 tarihinde TBMM Genel Kurulu`nda gündeme alınması görüşülen kanun teklifim, diğer muhalefet partilerinin milletvekillerinin de `evet` demesine rağmen AKP milletvekillerinin `hayır` oylarıyla reddedildi.

“KANUN TEKLİFİNİ AKP SUNSUN, BİZ DESTEKLERİZ, YETER Kİ MADENCİ AİLELERİMİZİN MAĞDURİYETİ SON BULSUN!”

   Bu reddin bir izahatı olamaz ama biz arkasından onların bir teklifle gelmesini bekledik. Burada AKP`nin Zonguldak Milletvekillerine bir kez daha çağrıda bulunuyorum, bu konunun partisi olmaz,  `siz getirin, biz destekleyeceğiz` yeter ki madenci ailelerimiz için mağduriyet son bulsun!

   Bu düşüncelerle, yaşadığımız acı olaylar nedeniyle kaybettiğimiz tüm maden şehitlerimizi saygıyla anıyor, maden emekçilerimize kazasız günler diliyor, tüm dünya madencilerinin 4 Aralık Dünya Madenciler Günü’nü kutluyorum.”​

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
BAŞKAN SEMERCİ HAKKINDA 2. KEZ SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUK
BAŞKAN SEMERCİ HAKKINDA 2. KEZ SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUK
“İMAR İŞLERİ MÜDÜRÜNÜZ HAKKINDA SORUŞTURMA AÇTINIZ MI?”
“İMAR İŞLERİ MÜDÜRÜNÜZ HAKKINDA SORUŞTURMA AÇTINIZ MI?”