Advert lt="Advert" border="0" />
Advert

EĞİTİM SEN, EMEKÇİ ÖĞRETMENLERİ UNUTMADI

Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Devrek Temsilciliği tarafından emekli olan ve tayini çıkan üyeleri için Çınar Otel de bir dayanışma yemeği düzenledi.

EĞİTİM SEN, EMEKÇİ ÖĞRETMENLERİ UNUTMADI
Bu içerik 1854 kez okundu.

 

-Göksel Onbaşı-

 

    Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Devrek Temsilciliği tarafından emekli olan ve tayini çıkan üyeleri için Çınar Otel de bir dayanışma yemeği düzenledi.

    Devrek Eğitim-Sen üyesi öğretmenler; Erol Karabulut, Hacer Kurmalı, N.Dilek Serindağ, Salih Altun ve Süleyman Kabaoğlu emekli olurken, Canan Aydın, Fatma-Murat Aksoy da tayinleri nedeniyle ilçemizden ayrıldı.

    Yemeğe, CHP Devrek İlçe Başkanı Yaşar Bükrü, Eğitim-Sen Zonguldak Sekreteri İsmet Akyol, GMİS Genel Teşkilatlandırma ve Eğitim Sekreteri Kahraman Kabasakal, İl Genel Meclisi Üyesi Mustafa Uzundal, Eğitim-Sen Çaycuma Temsilcisi Gökhan Taner Günsan, Eğitim-Sen Gökçebey Temsilcisi Servet Büyükkol, Devrek Belediye Meclisi Üyeleri Faik Mekik, İsmail Külah, Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Devrek Şubesi Başkanı Çetin Bozkurt, emekli öğretmenler ve sendika üyesi öğretmenler katıldı.

KADAM: İKTİDAR HUKUKSUZ KARAR ALIYOR VE UYGULUYOR

    Yemekte bir konuşma yapan Devrek Eğitim-Sen Temsilcisi Satuk Kadam,

“Geçtiğimiz süreçte iktidar ve sermaye çevrelerinin çıkarlarına hizmet eden politika ve uygulamalar sonucunda sistem ciddi bir şekilde çürümüştür. İktidar, emekçilere karşı otoriter ve saldırgan bir hale gelmiştir.”dedi.

    “Tek adam rejiminin çatışma ve kutuplaşma üzerine kurduğu iç ve dış politika uygulamaları en büyük zararı emekçilere verdiğini” söyleyen Kadan konuşmasını şöyle sürdürdü: “İktidar, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında OHAL kapsamında çıkardığı Kanun Hükmünde Kararnameler (KHK) aracılığıyla, OHAL gerekçesi ile ilgili olmayan çok sayıda düzenleme yapıyor, hukuksuz çok sayıda karar alıyor ve uyguluyor. 16 Nisan referandumu sonrasında kalıcı hale getirilen ‘tek adam rejimi’ ile tehdit olarak görülen tüm kişi ve kurumlar saf dışı bırakılmaya çalışılıyor. Bu haksız ve hukuksuz dayatmalara karşı sendikamız, toplumun tüm kesimleriyle ortaklaşarak OHAL’e hayır kampanyaları yürütüyor.

    Hukuksuz açığa alma ve ihraçlar, eğitimin dinselleştirilmesi ve ticaretleştirilmesi, eğitim müfredatının laik, demokratik ve bilimsel eğitimden uzaklaştırılması, esnek, güvensiz ve performansa dayalı çalışma uygulamalarının yaygınlaşması, siyasi kadrolaşmaya gidilmesi, müfredat değişiklikleri, ortaöğretime ve yüksek eğitime geçiş sınavlarındaki değişiklikler gibi birçok dayatmaya karşı sendikamız yüz yıllık geçmişinde olduğu gibi bugünde mücadele etmektedir.

    Umutsuzluğa kapılmadan ülkemizin laik, demokratik, sosyal bir hukuk devleti olması için her alanda çalışmalarımıza da devam edeceğiz.”

EĞİTİM-SEN BİZİ NAMERDE MUHTAÇ ETMEMİŞTİR

    Daha sonra söz alan Eğitim-Sen Zonguldak Sekreteri İsmet Akyol da, Eğitim-Sen Genel Merkezi tarafından ihraç edilen diğer Eğitim-Sen üyelerine olduğu gibi kendi banka hesabına yatırılan dayanışma avansının banka dekontunu paylaşan Akyol, göreve iade edilince bu ücretleri iade edeceklerini, söyledi.

   Konuşmasında, “Diğer sendikaların ihraç edilen üyelerinin telefonlarına dahi çıkmazken Eğitim-Sen'in hem hukuksal anlamda hem de dünya tarihinde eşi benzeri olmayan bir maddi dayanışmayla ihraç edilen üyelerinin hep yanında olduğunu, Eğitim-Sen üyeleri ile Eğitim-Sen dostlarının dayanışma içinde olduğunu” vurgulayan Akyol, eğitim ve bilim emekçilerini Eğitim Sen’e güç vermeye ve üye olmaya üye olmaya çağırdı.

     Akyol şöyle konuştu; “Görevi başında olan sizler 15’inde; hukuksuzca ihraç edilen bizler 20’sinde 'maaş' alıyoruz! Böyle şeyler söylenip yazılmaz ama demeden geçemeyeceğim. Sendikamız yani Eğitim-Sen Genel Merkezi bir taraftan avukatlarımızla dava sürecini takip ederken diğer taraftan maddi

dayanışmayı güçlendirmek amacıyla gerçekleştirdiği tüzük değişikliğindeki binde üçlük sendika aidat artışından ve çeşitli etkinlikler sonucunda dayanışma hesabına yatan paralardan her ay hukuksuzca ihraç edilen bizlerin banka hesaplarına dayanışma avansı yatırıyor. Çaycuma başta olmak üzere, Zonguldak ve ilçelerinden Eğitim-Sen üyeleri ve dostlarımız, ailemiz, akrabamız manevi dayanışmanın yanı sıra maddi dayanışma içinde bulunuyorlar. Göreve başladığımızda ise aldığımız bu dayanışma avansları geri iade edilecektir. Diğer

sendikalar ihraç edilen üyelerinin telefonlarında dahi çıkmazken ihraçların olduğu ilk gündenitibaren; emek, dayanışma ve mücadele örgütü olan sendikamız Eğitim-Sen tüm mağdur üyeleriyle hukuksal mücadeleyle birlikte dünya tarihinde eşi benzeri olmayan ve sürdürülen bir maddi dayanışmayla hiçbir üyesini 'namerde muhtaç' etmemiştir. Sendikamız ve dostlarımızla çok büyük bir aileyiz. Eğitim ve bilim emekçilerini Eğitim-Sen’e güç vermeye ve üye olmaya davet ediyoruz!”

    Daha sonra emekliye ayrılan öğretmenlere sendika tarafından plaket ve buket sunuldu, Devrek ADD Başkanı Çetin Bozkurt’ta öğretmenlere Atatürk rozeti taktı.

    Davetliler Remzi-Mehmet Budak kardeşlerin seslendirdiği birbirinden güzel eserlerle doyasıya eğlendi.

 

 

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
BAŞKAN SEMERCİ HAKKINDA 2. KEZ SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUK
BAŞKAN SEMERCİ HAKKINDA 2. KEZ SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUK
“İMAR İŞLERİ MÜDÜRÜNÜZ HAKKINDA SORUŞTURMA AÇTINIZ MI?”
“İMAR İŞLERİ MÜDÜRÜNÜZ HAKKINDA SORUŞTURMA AÇTINIZ MI?”