Advert lt="Advert" border="0" />
Advert

ZONGULDAK 21.SIRADA YER ALDI

Türkiye'nin en çok kitap okuyan illeri belli oldu

ZONGULDAK 21.SIRADA YER ALDI
Bu içerik 2648 kez okundu.

 

-Yasemin Altun-

 

     2017 Yılında Türkiye'nin nüfusa göre en çok ve en az kitap okuyan illeri belli oldu. Online kitap platformu İdefix, Türkiye'nin 6 aylık okuma haritasını çıkardı. Rapora göre en çok kitap okuyan il Ankara, en az okuyan il ise Şanlıurfa olarak belirlendi.

     Araştırmaya göre okurların en çok roman ve çocuk öykülerini tercih ettiği belirlendi. Türkiye’de en çok kitap okuyan iller arasında, ilk sırada Ankara, ikinci sırada İstanbul, üçüncü sırada Eskişehir, dördüncü sırada İzmir ve beşinci sırada Tunceli yer aldı. Listenin son sırasında ise Şanlıurfa yer aldı.

    Yine araştırmaya göre, Karabük 8.sırada, Bartın 18.sırada olurken Zonguldak ise 21.sıra ile en çok kitap okuyan iller arasında yer aldı.

    Türkiye’de en çok okuyan 25 il sırasıyla şöyle: Ankara, İstanbul, Eskişehir, İzmir, Tunceli, Muğla, Çanakkale, Karabük, Kocaeli, Kırklareli, Yalova, Edirne, Antalya, Düzce, Bolu, Bursa, Rize, Bartın, Balıkesir, Aydın, Zonguldak, Ardahan, Denizli, Bayburt ve Tekirdağ.

    En az kitap okuma oranın ise Şanlıurfa’ya ait olduğu belirlendi. Şanlıurfa’nın ardından son sıraları Yozgat, Adıyaman, Osmaniye ve Kahramanmaraş paylaştı.    Araştırmaya göre en çok okunan yazarlar arasında Stefan Zweig ilk sırada yer alırken, ikinci sırada Zülfü Livaneli, üçüncü sırada da Yuval Noah Harari yer aldı. Listede ayrıca Yaşar Kemal, Sabahattin Ali, George Orwell, Jules Verne gibi klasikleşmiş kitapların yazarları da üst sıralarda bulunuyor.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
BAŞKAN SEMERCİ HAKKINDA 2. KEZ SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUK
BAŞKAN SEMERCİ HAKKINDA 2. KEZ SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUK
“İMAR İŞLERİ MÜDÜRÜNÜZ HAKKINDA SORUŞTURMA AÇTINIZ MI?”
“İMAR İŞLERİ MÜDÜRÜNÜZ HAKKINDA SORUŞTURMA AÇTINIZ MI?”