Advert
Advert
Advert

İŞYERLERİ DENETLENİYOR

İŞKUR İl Müdürü Gönül Demirsu, 2017 yılında 71 iş yerinde iş sağlığı ve güvenliği yönünden, 79 iş yerinde de iş yeri üretim ve düzenlenmesi yönünden denetimler yapıldığını söyledi.

İŞYERLERİ DENETLENİYOR
Bu içerik 2089 kez okundu.

 

    İŞKUR İl Müdürü Gönül Demirsu, 2017 yılında 71 iş yerinde iş sağlığı ve güvenliği yönünden, 79 iş yerinde de iş yeri üretim ve düzenlenmesi yönünden denetimler yapıldığını söyledi.

38 İŞYERİNE 1 MİLYON 841 LİRA İDARİ PARA CEZASI

    2017 yılı çalışma hayatı ile ilgili faaliyetlerini değerlendiren İŞKUR İl Müdürü Gönül Demirsu şunları söyledi: “Bilindiği gibi ülkemizde çalışma hayatının düzenlenmesi ve işin yürütülmesinin sağlanması adına işçi, işveren ve devlet olarak üçlü saç ayağı ile birlikte çalışılmaktadır. Bununla ilgili Zonguldak İşkur İl Müdürlüğü olarak da 2017 yılında faaliyetlerimizi sürdürdük. Baktığımızda Çalışma Bakanlığı İş Müfettişlerimizce 2017 yılı içerisinde 71 iş yerinde iş sağlığı ve güvenliği yönünden, 79 iş yerinde de iş yeri üretim ve düzenlenmesi yönünden denetimler yapıldı. İş sağlığı güvenliği yönünden yapılan incelemeler sonucu 38 işyerine 1 milyon 841 lira idari para cezası verildi. İşin yürütülmesi yönünden yapılan incelemelerde tespit edilen hususlar nedeniyle yine 11 iş yerine 131 milyon idari para cezası işlemleri yürütürdü.”

982 İŞÇİ ŞİKAYETTE BULUNDU

    2017 yılında iş akitleri durdurulan 982 işçinin şikayetini aldıklarını belirten İŞKUR İl Müdür Gönül Demirsu, “982 işçi şikayeti başvurusunu almış bulunuyoruz. Bunlardan 388 işçi şikayetini işçi lehine sonuçlandırdık, 332’si henüz sonuçlandırılmadı. 95 tanesi kısmen olumlu, 125 tanesinin de halen iş müfettişlerince incelemesi devam etmektedir” dedi.

20 İŞYERİNDE TOPLU İŞ SÖZLEŞMESİ İMZALANDI

    2017 yılında 20 işyerinde toplu iş sözleşmesi imzalandığını belirten İŞKUR İl Müdür Gönül Demirsu, “Yine Tabii ki çalışma hayatındaki çalışmalarımız bununla da yeterli değil. Bilindiği gibi 6356 sayılı sendikalar toplu iş sözleşme yasası gereği işlemlerimizi de sürdürüyoruz. Bu arada Aynı yıl içerisinde 20 işyerinde toplu iş sözleşmesi imzalandı. 47 iş yerinde anlaşmaya varılamaması nedeniyle arabuluculuk işlemlerini yürüttük. 23 iş yerinde işçinin istemleri üzerine grev oynamasını yaptık, grev kararı alınan işyeri de 24 adettir. 49 işyerini de yüksek hakem kuruluna gönderdik” dedi.

ARTIK RESMİ ARABULUCULAR DEVREDE

   İŞKUR İl müdür Gönül Demirsu artık 1 Ocak tarihinden itibaren resmi arabulucuların devrede olduğunu belirterek şunları söyledi: “Burada işçi şikayetleri ile ilgili iş akdi sona eren işçilerin işçilerimize ilgili vurgulamak istediğimiz bir husus var. 25 Ekim 2017 tarihinde resmi gazetede yayınlanan kanun nedeniyle 1 Ocak’tan itibaren artık işçilerimiz iş akitleri sona erdirilenler il müdürlüğümüze değil resmi arabulucuya başvuracaklar. Resmi arabulucu tarafından çözümlenememesi halinde ise iş Mahkemesi’ne başvuruları sağlanacaktır. Ben kamuoyuna da bunu duyurmak istedim.”

 

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
YAZAR İBRAHİM TIĞ, DEDESİNİN İSTİKLAL MADALYASINI 99 YIL SONRA ALDI
YAZAR İBRAHİM TIĞ, DEDESİNİN İSTİKLAL MADALYASINI 99 YIL SONRA ALDI
DÜŞEŞ GELDİ, MUHTEŞEM GİDİYOR!...
DÜŞEŞ GELDİ, MUHTEŞEM GİDİYOR!...