Advert
Advert
Advert

VELİLER OKULLARININ KAPATILMASINI PROTESTO EDİYOR

Devrek’in Yazıcık (Dirgine) Köyünde veliler, İl Milli Eğitim Müdürlüğünü protesto etti. Veliler çocuklarını bugün de okula göndermedi.

VELİLER OKULLARININ KAPATILMASINI PROTESTO EDİYOR
Bu içerik 13219 kez okundu.

 

-Yasemin ALTUN-

    Devrek’in Yazıcık (Dirgine) Köyünde veliler, İl Milli Eğitim Müdürlüğünü protesto etti. Veliler çocuklarını bugün de okula göndermedi.

     Yazıcık Köyü’nde bulunan okulun depreme dayanıksız olduğu gerekçesiyle İl Genel Meclisi Başkanlığınca, 2017-2018 eğitim öğretim yılı öncesinde geçici olarak kapatılmasına ve öğrencilerinde Özbağı Köyü okuluna taşınmasına karar verilmişti. İl Genel Meclisi Başkanlığı aldığı bir kararla geçici olarak kapatılan Yazıcık okulunun bu eğitim öğretim yılının ikinci yarısında tamamlanacağını ve hizmete gireceğini belirtmişti. Ancak eğitim öğretim yılının ikinci yarısının başlaması ve bu konuda gerekli çalışmanın yapılmadığını, prefabrik okul projesinin de yapılmaması nedeniyle Yazıcıklı veliler çocuklarını da Özbağı okuluna göndermiyor.

    Yazıcık okulu önünde toplanan veliler, okullarında herhangi bir arıza olmadığını, çocuklarını da Özbağı okuluna göndermeyeceklerini belirterek idarecileri protesto ediyorlar.

    Veli Erkan Şallı, kendilerine verilen sözlerin tutulmadığını bu yüzden de çocuklarını okula göndermediklerini belirterek; “Dirgine-Özbağı arasındaki yol zaten sorunlu. Çocuklarımız her sabah 23 kilometre yol katederek okula gidiyorlar. Yıl bakımsız ve virajlı. Yetkililer bize okulumuzun bu ikinci dönemde açılacağını belirttiler, ancak ikinci dönem oldu hiçbir çalışma yapmadılar. Bu yüzden çocuklarımızı okula yollamıyoruz, bizim okul açılsın istiyoruz” diye konuştu.

UZUNDAL: VELİLER HAKLI

    Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan CHP Devrek İl Genel Meclisi Üyesi Mustafa Uzundal, velilerin haklı olduğunu idarenin ise işleri geciktirdiğini, söyledi.

    Uzundal şöyle konuştu: “Biz İl Genel Meclisi’nde bu okulun geçici olarak kapatılmasına ve öğrencilerinin de Özbağı okuluna taşınmasına karar aldık. Bu kararı alırken, prefabrik okulun bu eğitim öğretim yılının ikinci yarısına yetişmesi hususunun üzerinde önemle durduk. Ancak biz siyasiler olarak görevimizi yaptık, görevini yapmayan idarecilerdir. Velilere verilen sözler tutulmalıydı, tutulmadı. Velilerimiz bu konuda haklıdır, protestolarını destekliyorum.”

TURAN: MÜDÜRLÜK OLARAK OKUL KAPATMA YETKİMİZ YOK

     Devrek İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdullah Turan, kendilerinin okul kapatma gibi bir yetkileri olmadığını belirterek, “Müfettişlerin aldığı karar gereği bu ilkokulun 1-4 sınıflarının birleştirileceğini ve ortaokulunda gelecek yıl bir başka okula taşınacağını” söyledi.

    Turan şöyle konuştu; “Buradaki okul binalarımız çürük çıktı. Bunun raporları var. Öğrenci azlığı nedeniyle yeni okul binaları yapılmamasına müfettiş karar verdi. Gelecek yıl burada 1-4 sınıfları birleştireceğiz. Ortaokul öğrencilerini de başka bir okulumuza taşıyacağız. Müdürlük olarak bizim okul kapatma yetkimiz yoktur.”

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
DÜŞEŞ GELDİ, MUHTEŞEM GİDİYOR!...
DÜŞEŞ GELDİ, MUHTEŞEM GİDİYOR!...
YARGILANACAKSINIZ!
YARGILANACAKSINIZ!