Advert
Advert
Advert

EĞİTİM-SEN: EMEK, EŞİTLİK VE BARIŞ HAKKIMIZIN PEŞİNDEYİZ!

 EĞİTİM-SEN: EMEK, EŞİTLİK VE BARIŞ HAKKIMIZIN PEŞİNDEYİZ!
Bu içerik 2486 kez okundu.

   

   Devrek Eğitim-Sen’li kadınlar ‘8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü kutladı.

   Eğitim-Sen Devrek Şubesi’nde 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü nedeniyle basın açıklaması düzenlendi.

   

 

Eğitim-Sen binasında basın açıklaması yapan Canana Kabasakal ve Aslıhan Hancı,  “ Bugün Eğitim-Sen’de örgütlü kadınlar olarak “8 Mart Kadınların Uluslararası Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü”nde dünyanın dört bir yanındaki kadınlarla aynı duygudaşlık içinde daha adil, eşit ve özgür bir dünya için sözümüzü örgütlüyor, mücadelemizi yükseltiyoruz.

   Uzunca bir süredir iktidar tarafından, yeni rejim inşasının önünde engel oluşturan tüm kesimlere yönelik baskı ve sindirme politikaları OHAL ve KHK’lar aracılığıyla hayata geçirilmekte, bu saldırılardan en fazla etkilenen kesim yine kadınlar olmaktadır. Kadınlar kamusal alandan ve mücadeleden uzaklaştırılmaya çalışılmaktadır. Tüm bu saldırılara karşı kadınların eşitlik ve özgürlük mücadelesi kararlılıkla sürmektedir. OHAL nedeniyle sokakların yasaklandığı, barış talebinin vatan hainliğiyle eş değer tutulduğu, kadın yaşamının fetvalarla biçimlendirilmeye çalışıldığı, esnek-güvencesiz istihdamın mutlak kılınmaya çalışıldığı bu koşullarda, kadınlar defalarca yasakları tanımadıklarını beyan ederek sokaklara çıkmış, taleplerini ve itirazlarını alanlarda dile getirmeyi başarmışlardır. 8 Mart, karanlığın, kadınların mücadelesiyle aydınlanabileceği umudunu bir kez daha büyütmelidir. Bugün burada olmamız, 158 yıl önce New York’lu dokuma işçisi kadınların yaşamları pahasına başlattığı isyanın bir mirasıdır. Biz bu mirasın taşıyıcıları olarak yaşamımıza, emeğimize ve kimliğimize sahip çıkmaya devam ediyoruz.

   Kadınlar olarak, bugüne kadar kimliklerini ve yaşamlarını kazanma yolunda sömürü düzenine başkaldıran ve verdikleri mücadelelerle kendi kızlarına ve sonraki kuşak kadın arkadaşlarına özgürleşme yolunda birer meşale olan tüm kadınları saygıyla, minnetle ve örnek alarak anıyoruz. Anılarını yaşatacağımıza söz veriyoruz. Kadınların büyük çoğunluğu mülksüz, yoksul ve emekçidir. Bu hem kapitalizmin hem de erkek egemenliğinin bir sonucudur. Kadınları "emekçi ve emekçi olmayanlar" olarak sınıflamak, her şeyden önce, ücretli bir işte çalışmayan ev kadınlarının evde bakım için, ev işleri için harcadıkları ücretsiz emeği yok saymak anlamına geliyor. Bizler kadınların görünmeyen emeğinin görünür hale gelmesi için de mücadele ediyoruz.

   Bu nedenle 8 Mart;

• Mülksüzlüğe, yoksulluğa, vasıfsız ve güvencesiz işlere mahkum edilmiş kadınların günüdür.

• Ücretli bir işte çalışmayan, evde bakım işleri için, ev işleri için harcadıkları emek yok sayılan kadınların günüdür.

• Çeşitli iş alanlarında 'bu erkek işi', 'fiziksel olarak güçsüzsün' gibi söylemlerle ayrımcılığa uğrayan, “eşit işe eşit ücret” diyen kadınların günüdür.

• Yolda yürürken "kadın" olduğu için tacize uğrayan, erkeğe itaat etmesi beklenen aksi halde hem ev içerisinde hem toplumsal yaşamda şiddete maruz kalan, yaşam hakları ellerinden alınan kadınların günüdür.

• Siyasal alanda temsili geri plana itilen ve buna karşılık bu “Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı kaldırılarak yerine Kadın Bakanlığı kurulsun” diyen kadınların günüdür.

• Eğitim müfredatından medya söylemlerine her yerde cinsiyetçi söylemlere maruz kalan kadınların günüdür.

• Çocuk yaşta zorla evlendirilmek istenen kız çocuklarının günüdür.

• Doğum izinlerinin 24 haftaya çıkarılması, süt izninin kullanımı önündeki keyfi engellerin kaldırılması ve ücretli-ücretsiz doğum izninden dönen kadınların statü kaybı yaşamasının engellenmesi için mücadele eden kadınların günüdür.

• Çocuklarının çocuk yaşta evlendirilmediği, işçileştirilmediği, çocukluklarının çalınmadığı bir dünyayı kendi elleriyle kuracak olan kadınların günüdür.

• Çocuklarının şen kahkahalarla, özgürce oynadığı, eğlenerek öğrendiği bir eğitim için mücadele eden, onların geleceğine ve hayallerine sahip çıkan kadınların günüdür.

• Giysisi, kahkahası, sokağa çıkma saati, konuşması, evlenmesi, anne olması hayatının bütün anları belirlenmek ve denetlenmek istenen, aksi durumda hayatıyla tehdit edilen kadınların günüdür.

• Toprağı, suyu, yaşam alanı yağmalanmak istenen kadınların günüdür.

Bugün Türkiye'de siyasal islamın derinleştirdiği erkek egemenliğinin, neo-liberal politikaların kadınları hapsetmek istediği sınırlara karşı direnen kadınlar olarak eşitlik, özgürlük ve laiklik için diyoruz ki;

 “Yaşasın 8 Mart, yaşasın mücadelemiz!”

“YAŞASIN 8 MART KADINLARIN ULUSLARARASI BİRLİK, MÜCADALE VE DAYANIŞMA GÜNÜ!” dediler.

   Basın açıklamasının ardından düzenlenen Belgesel gösterimi, Türkü dinletisi ve okunan şiirler katılımcılar tarafından büyük ilgi gördü.  

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
YAZAR İBRAHİM TIĞ, DEDESİNİN İSTİKLAL MADALYASINI 99 YIL SONRA ALDI
YAZAR İBRAHİM TIĞ, DEDESİNİN İSTİKLAL MADALYASINI 99 YIL SONRA ALDI
DÜŞEŞ GELDİ, MUHTEŞEM GİDİYOR!...
DÜŞEŞ GELDİ, MUHTEŞEM GİDİYOR!...