Advert
Advert

YOĞUN İLGİ NEDENİYLE İMZA KAMPANYASININ SÜRESİ UZATILDI

YOĞUN İLGİ NEDENİYLE İMZA KAMPANYASININ SÜRESİ UZATILDI
Bu içerik 1051 kez okundu.

 

    Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan ve öğretmenlerin statüsünü değiştirecek, güvencesizleştirecek, iş barışını bozacak, rekabeti arttırıp dayanışmayı ortadan kaldıracak, mesleki olarak itibarsızlaştırmayı getirecek ve mesleki saygınlığı ortadan kaldıracak “Öğretmen Performans Değerlendirme ve Aday Öğretmenlik iş ve İşlemleri Yönetmeliği Taslağı” na karşı Eğitim Sen tarafından yürütülen imza kampanyasının süresi yoğun ilgi nedeniyle uzatıldı.  Toplanan imzalar Milli Eğitim Bakanlığına iletilmek üzere 17 – 20 Nisan 2018 tarihleri arasında İl Milli Eğitim müdürlüklerine verilecek.

   Eğitim Sen’den yapılan açıklama şöyle:

“Performans Değerlendirme Sistemi ile Mesleğimizin İtibarsızlaştırılmasına İzin Vermeyeceğiz!  

   MEB tarafından yayınlanan “Öğretmen Performans Değerlendirme ve Aday Öğretmenlik İş ve İşlemleri Yönetmeliği” taslağı, öğretmenlik mesleğinin statüsü ve öğretmenlik mesleğinin toplumsal algısında derin ve telafisi mümkün olmayan olumsuz sonuçlar yaratacaktır.

   Siyasi iktidarların bir bütün olarak sorumluluklarını göz ardı etmesi; eğitimdeki nitelik sorunlarını öğretmenler üzerinden tanımlaması; adeta faturayı onlara çıkarması öğretmenlik mesleğini itibarsızlaştırarak özenilecek bir meslek olmaktan uzaklaştırmıştır. Öğretmenliği itibarlı bir meslek haline getirmek; eğitim fakültelerinin niteliğini arttırmak; öğrencileri, eğitim fakültelerini tercih etmeye yönlendirmek için mezun öğretmen adaylarının kadrolu atanmasına; çalışma koşullarının iyileştirilmesine; iş güvencesi kaygılarının giderilmesine, ekonomik koşulların iyileştirilmesine ve ihtiyaca uygun mesleki gelişim desteği sağlanmasına bağlıdır.

   Öğretmenlere performans değerlendirmesi adı altında puan verilmesi ve bu puanların değerlendirme ölçütü olarak kullanılacak olması, eğitimde yeni çatışmaların ortaya çıkmasına neden olacaktır. MEB’in asıl hedefi, öğretmenlerin performansını ölçmek değil, eğitimde ücretli, sözleşmeli ve güvencesiz istihdamı yaygınlaştırmak, uzun vadede eğitim emekçilerinin sınırlı iş güvencesini ortadan kaldırmaktır.

   Eğitimde niteliğin arttırılması için uygulandığı iddia edilen performans değerlendirme uygulamasının mülakata dayalı sözleşmeli öğretmenlik uygulamasının hızla yaygınlaştığı, on binlerce ücretli öğretmenin güvencesiz olarak çalıştırıldığı, siyasi-ideolojik değişikliklerle sürekli niteliği düşürülen eğitim sistemine en küçük bir katkı sunması mümkün değildir.

   Öğretmenlik mesleği eğitim süreçleri, atanma sorunları, çalışma koşulları, iş güvencesi açısından yaşanan kaygılar, yetersiz maaşlar nedeniyle giderek değersizleştirilmiştir. Öğretmenlik mesleğini daha da itibarsızlaştırması kaçınılmaz olan eğitimde performans değerlendirme uygulamasına karşı ayrım gözetmeksizin tüm eğitim emekçileri ortak mücadele etmelidir.

   Eğitim Sen tüm öğretmenlere dayatılan “Performans Değerlendirme” uygulamasına karşı örgütlü mücadele çağrısı yapmaktadır. Gün, mesleğimize ve geleceğimize sahip çıkma günüdür. Bu nedenle farklılıklarımızı bir kenara bırakarak ortak mücadele etmek bugünün ertelenemez görevidir.

   Eğitim emekçilerinin iradesini ortaya koymak ve yönetmelik taslağının geri çekilmesi amacıyla sendikamız tarafından başlatılan imza kampanyası Türkiye genelinde olduğu gibi Zonguldak ve ilçelerinde devam etmektedir.   “Performans Değerlendirme”ye ilişkin olarak işyeri gezilerimiz devam etmektedir; afiş, broşür ve bildirilerimiz işyerlerine ulaştırılmaktadır. İşyerlerinde eğitim emekçilerin yoğun bir ilgisiyle karşılaşmaktayız. Toplanan imzalar önümüzdeki ay içinde Milli Eğitim Bakanlığına iletilmek üzere Zonguldak İl Milli Eğitim Müdürlüğüne teslim edilecektir.”

 

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
KIZILCAHAMAM KAMPI’NIN YILDIZI BAŞKAN GEBEŞ’Tİ
KIZILCAHAMAM KAMPI’NIN YILDIZI BAŞKAN GEBEŞ’Tİ
“TOMBULACIK HALİME” TÜRKÜMÜZÜN DEVREK’E AİT OLDUĞU TESCİLLENDİ
“TOMBULACIK HALİME” TÜRKÜMÜZÜN DEVREK’E AİT OLDUĞU TESCİLLENDİ