Advert
Advert
Advert

TURPCU: HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ, ÜSTÜNLERİN HUKUKU HALİNE GELMİŞSE BU ADALET DEĞİLDİR!

CHP Zonguldak Milletvekili Şerafettin Turpcu, 5 Nisan Avukatlar Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı. Turpcu, mesajında şu satırlara yer verdi:

TURPCU: HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ, ÜSTÜNLERİN HUKUKU HALİNE GELMİŞSE BU ADALET DEĞİLDİR!
Bu içerik 728 kez okundu.

 

   CHP Zonguldak Milletvekili Şerafettin Turpcu, 5 Nisan Avukatlar Günü nedeniyle bir mesaj yayınladı.  Turpcu, mesajında şu satırlara yer verdi:

“YARGININ KURUCU ÖĞESİ VE VAZGEÇİLEMEZ UNSURU OLAN `SAVUNMAYI` TEMSİL EDEN AVUKATLARIMIZ”

   Yargının kurucu öğesi ve vazgeçilemez unsuru olan `savunmayı` temsil eden avukatlarımız adaletin sağlanmasında, demokrasinin tam ve sağlıklı şekilde işlemesinde olmazsa olmaz bir görevi yerine getirmektedirler.

“HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ ENDEKSİ’NDE 113 ÜLKE ARASINDA 101’İNCİ SIRADAYIZ”

   Yargı gücünün, yürütme ve yasama gücünden bağımsız olması demokratik hukuk devleti olmanın vazgeçilmez şartıdır. Türkiye, 2017 Hukukun Üstünlüğü Endeksi’nde geçen seneye göre iki sıra daha gerileyerek 113 ülke arasında 101’inci sırada yer almıştır. Ülkemiz aynı endekste 2014'te 59, 2015'te 80, 2016'da 99'uncu sırada bulunuyordu. Gördüğümüz üzere sürekli gerileyen bir yargı sisteminin adalet üretmesi beklenebilir mi?

“HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜ, ÜSTÜNLERİN HUKUKU HALİNE GELMİŞSE BU ADALET DEĞİLDİR!”

   Türkiye uzun süredir adalete hasret durumdadır.  Hukukun üstünlüğü, üstünlerin hukuku haline gelmiş, adaletin terazisi bozulmuş ve kişilere göre bir hal almışsa, bu adalet değildir! Adalet içinde bulunulan duruma göre kullanılabilecek bir sopa da değildir. Haklı ile haksızı ayıran mekanizmaya siyasetin baskısı girmişse buna adalet denemez.

“LAİK DEVLET İLKESİNİN VE HUKUK DEVLETİ İLKESİNİN ALTININ OYULMASININ ÜLKEMİZE VERDİĞİ ZARAR ORTADA”

   Herkesin haklarını koruyacak hukuk devleti kavramı ortadan kaldırılıyor ancak unutulmamalıdır ki, adalet herkese lazımdır. Hukuksuzluğun, haksızlığın, adaletsizliğin tarafı olmaz, ayarını bozduğunuz o kantar gün gelir sizi tartar. OHAL süresince suçlu masum demeden, FETÖ’yle hiçbir ilgisi alakası olmayan, vatanını seven, işinde çok iyi olan bir çok ​kişi, öğretmen, akademisyen, gazeteci, yok yere işinden edildi, bu insanların hayatlarıyla oynandı. Önce laik devlet ilkesinin sonra hukuk devleti ilkesinin altının oyulmasının topluma ve ülkemizin geleceğine ne kadar çok zarar verdiği ortadadır. Bugün, avukatlarımız hiç olmadığı kadar yoğun baskılara ve biat ettirme çabalarına karşı dik durarak, adalet için emek harcamaktadır. `Yargının bağımsızlığı ve hukukun üstünlüğü` prensipleri çerçevesinde, yürütmenin yargı üzerindeki baskıcı tutumunun bir an önce son bulması gerekmektedir.

“UMUDUNU YİTİRMEYEN, HUKUKUN ÜSTÜNLÜĞÜNDEN VE HAKKANİYETTEN YANA BÜTÜN AVUKATLARIMIZIN 5 NİSAN AVUKATLAR GÜNÜ’NÜ KUTLUYORUM”
   Düğmesi ve cebi olmayan cübbelerinin simgelediği değerlerin hakkının verilmesi dileğiyle, umudunu yitirmeyen, hukukun üstünlüğünden ve hakkaniyetten yana bütün avukatlarımızın `5 Nisan Avukatlar Günü’nü` kutluyor, saygılar sunuyorum.” 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
YAZAR İBRAHİM TIĞ, DEDESİNİN İSTİKLAL MADALYASINI 99 YIL SONRA ALDI
YAZAR İBRAHİM TIĞ, DEDESİNİN İSTİKLAL MADALYASINI 99 YIL SONRA ALDI
DÜŞEŞ GELDİ, MUHTEŞEM GİDİYOR!...
DÜŞEŞ GELDİ, MUHTEŞEM GİDİYOR!...