Advert
Advert
Advert

DEVREK BELEDİYESİ BORÇ BATAĞINDA

BELEDİYENİN BORCU 60 MİLYON LİRAYA DAYANDI

DEVREK BELEDİYESİ BORÇ BATAĞINDA
Bu içerik 2692 kez okundu.

 

     -İbrahim Tığ-

     Devrek Belediyesi’nin, dün yapılan Belediye Meclis Toplantısında 2017 faaliyet raporu kabul edildi. Belediyenin borcu 60 milyona dayandı. Kısacası Devrek Belediyesi borç batağında.

     31 Aralık 2017 tarihi itibarıyle Devrek Belediyesinin 44 milyon 606 bin 992 lira 13 kuruş borcuna, yine belediye bünyesindeki Dev-Bel Ltd. Şirketinde çalışan 42 işçi dahil olmak üzere toplam 215 işçinin 15 milyon 480 bin lira kıdem tazminatının da eklenmesiyle toplam borcu 60 milyon liraya dayandı.

CİHANNÜMA DERNEĞİNE NEDEN PARA AKTARILDI?

     Devrek Belediyesi, Devrek’teki kültür ve sanat derneklerine hiçbir katkı koymazken, merkezi Ankara’da bulunan Cihannüma Derneği tarafından Zonguldak ve Karabük’te düzenlenen konferanslara para aktardı.

     Cihannuma Derneği tarafından, Zonguldak’ta Mustafa Şen ile Karabük’te Süleyman Özışık’ın katılımıyla düzenlenen konferanslara Devrek Belediyesi ile hiç ilgisi olmadığı halde belediye kasasından para aktarıldı.

BİR YILDA 560 MİLYAR LİRA TEMSİL GİDERİ

     Devrek Belediyesi’nin 2017 yılı temsil ağırlama giderlerinin de 560 milyar lira olduğu, bildirildi. Devrek Belediye Başkanı Mustafa Semerci bu kadar yüklü temsil giderinin arkasına gelen misafirler, yemek ve yatak masrafları olarak sığınıyor.

      İçişleri Bakanlığının yönergesine göre, Temsil Ağırlama giderlerinin kimlere nasıl yapılacağı açıkça yazılı iken, Devrek Belediyesi kaynaklarını mali disiplinden uzak ve yasal olmayan şekilde hoyratça kullanmıştır.

       Başkan Semerci şu sorularımıza da yanıt vermelidir:

      -2017 Ocak ayında 47 yatak ücreti + 22 öğün yemek bedeli için 3.639,60 TL ödenirken, 2017 Kasım ayında 12 yatak ücreti 24 öğün yemek için, öncekinin iki katı oranında 6.480,00 TL. ödenmiştir. Aradaki bu farkı nasıl açıklayacaksınız?

     -Hediye verme yasağı olduğu halde 18.12.2017 tarihinde 3 adet 1 gramlık, 135 adet 0,50 gramlık 11 bin 979liralık hediyelik altın alan belediye, bu altınları kim veya kimlere vermiştir?

     -30 bin liralık sıvı deterjan alan Devrek Belediyesi bu deterjanı nerede kullanmıştır?

YASAL SINIRIN ÇOK ÜSTÜNE ÇIKMIŞLAR

     Mal ve hizmetlerin alımı 19507+KDV’yi geçmiyorsa doğrudan temin yöntemi ile alım yapılır. Devrek Belediyesi de bu yöntemi kullanarak alıp yaptığı firmaların hep aynı olması dikkati çekiyor.

     Devrek Belediyesi de böl, parçala, yut mantığıyla, bir çok alımı doğrudan temine dönüştürmüş. İdare, dileği firma ve firmanın belirlediği fiyattan mal ve hizmet aldığı ortaya çıkan Devrek Belediyesi 2017 yılı içerisinde yapım, mal ve hizmet alımları 18.667.610 lira 44 kuruş’la da ödeneğin yüzde 10’unu olan 1.866.761 lirayı aşmış durumda. Belediyenin 4.991.652 liralık yapım, mal ve hizmet alımı yasal sınırın çok üzerinde olduğu ortaya çıktı.

    Bütün bu usülsüzlüklerin ortasında olan Devrek Belediye Başkanı Mustafa Semerci’nin belediyeyi sağlıklı bir şekilde yönetemediği, belediyeyi bir arpalık olarak kullandığı, alımlarda esnaf ayrımcılığı yapılmasına göz yumduğu, adamına göre yandaş firmalardan alım yapıldığı gözleniyor.

    Devreklinin hakkını, hukukunu koruyup kollamayan, belediye kaynaklarını har vurup harman savuran Devrek Belediye Başkan Mustafa Semerci’ye Cihannüma Derneği ile ilişkisini soruyor ve istifaya çağırıyoruz!

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
YAZAR İBRAHİM TIĞ, DEDESİNİN İSTİKLAL MADALYASINI 99 YIL SONRA ALDI
YAZAR İBRAHİM TIĞ, DEDESİNİN İSTİKLAL MADALYASINI 99 YIL SONRA ALDI
DÜŞEŞ GELDİ, MUHTEŞEM GİDİYOR!...
DÜŞEŞ GELDİ, MUHTEŞEM GİDİYOR!...