Advert
Advert
Advert

CHP’NİN SEÇİM VAADİ: ASGARİ ÜCRET 2 BİN 200 TL

CHP’NİN  SEÇİM VAADİ: ASGARİ ÜCRET 2 BİN 200 TL
Bu içerik 2463 kez okundu.

 

  Hükümetin seçim paketini açıklamasının ardından muhalefetin de seçim vaatleri belli olmaya başladı. CHP’nin seçim vaatleri arasında 7 haziran öncesi de bulunan asgari ücret düzenlemesi de var. Ana muhalefet partisi bu sefer asgari ücreti 2 bin 200 lira yapacaklarını vaad etti.

  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun hazırlanması talimatını verdiği seçim bildirgesinde ekonomiye dair şu vaatlerin yer alacağı öğrenildi:

  KADRO SÖZÜ

  Tüm taşeron işçilerin kadrolu yapılması vaadi de seçim bildirgesinde yerini alacak. CHP, kamuda çalışan taşeronlara kadro vaat edecek.

  ASGARİ ÜCRET 2 BİN 200 LİRA

  Kesin rakam netleşmemekle birlikte asgari ücretin net olarak 2 bin 200 liraya çıkarılacağı vaadiyle seçmenin karşısına çıkması bekleniyor. CHP, asgari ücretin, her yıl, enflasyon farkı ve ekonomik iyileşme bağlı olarak artırılacağı sözünü de verecek.

  AİLE SİGORTASI

  Aile sigortası uygulamasıyla mevcut sosyal yardımları iki katına çıkarmayı planlayan CHP`nin, aile sigortası kapsamında hiçbir hanenin gelirinin bin lirsanın altına düşmeyeceği vaadinde bulunacağı öğrenildi.

  ÇİFTÇİYE MAZOT

  Geçici tarım işçilerinin sosyal güvenliği devlet tarafından sağlanacak. Çiftçi mazotu 2.50 TL`ye satın alacak. Orman köylülerinin Genel Sağlık Sigortası primleri karşılanacak.

  ÜNİVERSİTELİYE BURS

  Maddi sıkıntıda olan üniversite öğrencilerine karşılıksız eğitim bursu verilecek. İhtiyacı olan tüm gençlere, ücretsiz yurt ve ulaşım imkanı sağlanacak.

  KREDİ FAİZLERİ MÜJDESİ

  Kredi kartı ve tüketici kredisi borçlarında faizlerin yüzde 80`inin silinmesine dönük düzenleme yapılacak. Emekliler, ramazan ve kurban bayramlarında birer maaş ikramiye alacak. Emeklilerden muayene ve ilaç katılım payı alınmayacak. Emekliler arasındaki eşitsizliği giderecek İntibak Yasası derhal çıkarılacak.

  CHP'NİN İKRAMİYE ÖNERİSİNi 3 YIL SONRA HAYATA GEÇİREN AKP ASGARİ ÜCRET KONUSUNDA NE YAPACAK?

  CHP'nin 7 haziran öncesi seçim vaatlerinden biri olan emekliye ikramiye konusu o dönem AKP tarafından eleştirilse de bir kaç gün önce AKP'nin seçim rüşveti olarak gündemine girdi. CHP'nin asgari ücret vaadi 7 Haziran sonrası AKP'nin gündemine gelmiş ve 1 Kasım sonrası da asgari ücret yeniden düzenlenmişti. CHP 2 bin 200 liralık asgari ücret vaadi konusunda şimdi AKP'nin tavrı merak konusu.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
YAZAR İBRAHİM TIĞ, DEDESİNİN İSTİKLAL MADALYASINI 99 YIL SONRA ALDI
YAZAR İBRAHİM TIĞ, DEDESİNİN İSTİKLAL MADALYASINI 99 YIL SONRA ALDI
DÜŞEŞ GELDİ, MUHTEŞEM GİDİYOR!...
DÜŞEŞ GELDİ, MUHTEŞEM GİDİYOR!...