Advert
Advert
Advert

TÜBİTAK BİLİM FUARI KAPILARINI AÇTI

TÜBİTAK BİLİM FUARI KAPILARINI AÇTI
Bu içerik 1805 kez okundu.

 

  Devrek Kuva-yı Milliye Ortaokulu’nda 4006 TÜBİTAK Bilim Fuarı açıldı. Fuar açılışına Devrek protokolünün yanı sıra öğretmenler,öğrenciler, veliler ve davetli diğer konuklar katıldı.

  Fuarın açılış öncesi Okul müdürü Yakup Çoraman fuar hakkında açılışa katılanlara bir konuşma yaptı. Çoraman konuşmasında; ‘TÜBİTAK Bilim Fuarları, bilim kültürünün geliştirilmesine yönelik olarak MEB’e bağlı okullarda düzenlenen bilimsel faaliyetlerdir.

  Eğitim Bilimcilerine göre; Bilgi üretimi;çevrede olup bitenleri merak ederek, merak edilenleri araştırarak ve araştırma sonuçlarını paylaşarak gerçekleşir. Bu açıdan bakıldığında;TÜBİTAK Bilim Fuarlarının temel amacı, öğrencilerimizin bilimle buluşmasını, bilime ve bilimsel düşünceye ilgi duymasını sağlamaktır. Bilim fuarları,proje çalışmalarına katılan öğrencilerimize, problem çözme becerilerini geliştirme, yaratıcılıklarının farkına varma ve kendini ifade etme olanağı sağlaması nedeniyleönemlidir.

  TÜBİTAK Bilim Fuarları bir yarışma etkinliği değildir.Bu fuarların amacı, öğrencilerin ürettikleri bilimsel bilgileri arkadaşlarıyla, öğretmenleriyle ve ilgi duyan herkesle paylaşmalarını sağlayacak, eğitici, öğretici ve eğlendirici bir ortam oluşturmaktır. Bizler Okulumuzda gerçekleştireceğimiz bu etkinlikle, öğrencilerimizin; kendi ilgileri doğrultusunda belirledikleri konular üzerine araştırma yapabilmelerini, yaptıkları araştırmalarının sonuçlarını sergileyebilmelerini, bunu yaparken de eğlenerek öğrenebilmelerini sağlayacak, bir ortam oluşturulmasını hedefledik.

  Bugün, sizlerin de katılımıyla oluşturduğumuz bu ortamda,projelerini sunma fırsatı bulacak olan öğrencilerimiz, üretebilmenin heyecanını, ürettiğini başkalarıyla paylaşmanın coşkusunu ve bunların kendisinde oluşturacağı özgüven duygusunu yaşama fırsatı bulacaklardır.

  Okulumuzda bu yıl ilkini düzenlediğimiz ve biraz sonra siz değerli misafirlerimizin katılımıyla açılışını gerçekleştireceğiniz, 4006 TÜBİTAK Bilim Fuarımız, Okulumuz öğrencilerinin, kendi ilgi alanları doğrultusunda öğretmenleri ile birlikte belirledikleri konular üzerine yaptıkları araştırma ve bu araştırmalarının sonuçlarını sergileyecekleri çalışmalardan oluşmaktadır.

  Bilim fuarımız, tamamen öğrencilerimizin özgün çalışmalarından oluşan, öğrencilerimizin öğretmenleri rehberliğinde ve danışmanlığında, yaparak yaşayarak öğrendikleri, öğrenirken eylendikleri, 2 öğretmenimizin sorumluluğunda tüm öğretmenlerimizin katılımı ve katlısı ile 60 öğrencimizin sunum sorumluluğunda, tüm öğrencilerimizin katılımıyla gerçekleştirilen, 10’u araştırma projesi olan, toplamda 30 projeden oluşmaktadır. Bu vesileyle siz değerli katılımcıların huzurunda çalışmalarda emeği geçen öğretmen arkadaşlarıma, velilerimize ve katkı sunan paydaşlarımıza, öğrencilerim adına teşekkür ediyor, öğrencilerimi de tüm içtenliğimle kutluyor ve başarılarının devamını diliyorum’ dedi.

  Konuşma sonrası kurdele kesimi ile fuarın kapıları ziyaretçilerine açıldı. Öğrencilerin yaptığı projeler davetlilerden yoğun ilgi gördü. Öğrencilerde böyle bir fuarda bulunmaktan mutlu olduklarını ifade ettiler.

 

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
DÜŞEŞ GELDİ, MUHTEŞEM GİDİYOR!...
DÜŞEŞ GELDİ, MUHTEŞEM GİDİYOR!...
YARGILANACAKSINIZ!
YARGILANACAKSINIZ!