Advert
Advert
Advert

KADAM: İKTİDARIN ÖĞRETMENİ OLACAKSIN DAYATMASI VAR

EĞİTİM SEN’DEN GAZETEMİZE ZİYARET

KADAM: İKTİDARIN ÖĞRETMENİ OLACAKSIN DAYATMASI VAR
Bu içerik 2200 kez okundu.

 

    Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim Sen) Devrek Temsilcisi Satuk Kadam ve yönetim kurulu üyeleri gazetemizi ziyaret ederek sendikal faaliyetleri ile ilgili bilgi verdi.

     “Toplumda yaratılan kutuplaştırma ortamı öğretmenler üzerinde de geçerli” olduğuna işaret eden Satuk Kadam, “İktidarın öğretmeni, olacaksınız dayatması var. İktidarın değil halkın öğretmeni olursan, KHK ile ihraç ederim. Güvenlik soruşturmasından geçemezsin dayatması var.”dedi.

      “İktidarın öğretmenler üzerinde performans dayatmasıyla baskı kurduklarına” değinen Kadam, “Milli Eğitim Bakanı ‘Nitelikli okullar’ açıklamasıyla o listeye giremeyen okullar ve o okulların öğretmenleri üzerinden yeni bir kutuplaştırma yarattığını” dile getirdi.

     Kadam şöyle konuştu: “Hazırlanan listeye bakıyorsunuz bazı yerlerde merkezi sınav için belirlenmiş bir tane bile okul yok. Örnek olarak cemaat yurdu faciasının yaşandığı Adana Aladağ’ı inceledik. Orada köylerdeki okulların kapatılmasının çok acı bir sonucu yaşandı. Devlet yurdu olmadığı için çocuklarımız mecbur bırakıldıkları cemaat yurdunda yanarak hayatlarını kaybetti. Kapatılan köy okulları nedeniyle oldu bunlar. Aynı tablo ilçelerde de liselerin olmamasıyla şu anda karşımızda. Aladağ da Adana’nın bu sınav üzerinden okul belirlenmeyen dokuz ilçesinden biri. Gidebilecekleri en yakın okul 62 km uzaklıkta. Özellikle Anadolu liselerinin ve meslek liselerinin tamamında pansiyon yok. şimdi bu çocuklar ne yapacaklar? Ya kazandıkları okula gidemeyecek, örgün eğitimin dışına çıkacak ya aileleri çok büyük bütçeler harcayarak barınma ve ulaşım sorununu çözmeye çalışacak. Pansiyonlu okul yoksa cemaat yurtlarına mahkum olacaklar. Tüm Türkiye’deki tablo bu.”

     Gazetemiz sahibi İbrahim Tığ, ziyaretleri nedeniyle Devrek Eğitim Sen Temsilcilerine teşekkür etti.

 

 

        

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
DÜŞEŞ GELDİ, MUHTEŞEM GİDİYOR!...
DÜŞEŞ GELDİ, MUHTEŞEM GİDİYOR!...
YARGILANACAKSINIZ!
YARGILANACAKSINIZ!