Advert
Advert
Advert

DEVREK’TE 19 MAYIS KUTLAMALARI BAŞLADI

Devrek’te de 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri başladı.

 DEVREK’TE 19 MAYIS KUTLAMALARI BAŞLADI
Bu içerik 1153 kez okundu.

 

-Yasemin Altun-

   Devrek’te 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri, Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Cihan Durdubaş’ın Cumhuriyet Alanı’nda Atatürk Anıtı'na çelenk bırakılması ile başladı.

Devrek’te de 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri başladı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından öğrencilerin hazırladığı gösteri beğeniyle izlendi.

   Devrek Gençlik Lider Elif Karapınar’ın yaptığı konuşmada, "19 Mayıs 1919. “Özgürlük ve bağımsızlık benim karakterimdir. Diyen bir liderle birlikte yürüyen bir halkın onur mücadelesine başlama zamanıdır. Bir gemi kalmıştır gecenin karanlığını yararak, sömürgeci devletlere ders verme zamanıdır şimdi. Bir ülkeyi nasıl yok edebilirsiniz?

   Bir milleti tarih sayfasından silmeye kimin gücü yeter? Anadolu’muzu baştan başa işgal edip vatanımızı bizden almak isteyen tüm yabancı güçler kendilerinden o kadar emindiler ki ana topraklarımıza göz dikmiş bu Gafiller, Mustafa Kemal Atatürk’ü elbette ki hesaba katmadılar. Oysa 19 Mayıs 1919 tarihi bir bitiş değil başlangıçtı.

   Milli egemenliğin halk iradesinde olduğu, başka ülkelerin himayesine girmenin ihanet olduğu bilincini taşıyan Büyük Atatürk ve onun arkadaşları, Anadolu’ya giderek, bağımsızlık savaşına başlanmasının zamanının geldiğine inanıyordu.

   Bu inançla birlikte Atatürk’ün Samsun’a çıktığı gün olan 19 Mayıs 1919’da somut bir başlangıç adımı atılmış olacaktı.

   Mustafa Kemal Atatürk, bir ülke lideri değildir yalnızca. O bir modeldir. Doğu halklarına cesaret veren bir ışıktır. Liderliği her anlamıyla doğu halklarına örnek olmuştur. Bugün batı ülkelerinin halklarına yeni verilen halklar Türk halkına Cumhuriyetimizin başlangıç yıllarında verilmiştir. Gençlerine ve çocuklarına bayramlar armağan eden bir büyük liderdi o. “Yurtta barış, dünyada barış” diyen gerçek bir barışseverdi.

   Her 19 Mayıs tarihini bu tutkuyla anarsak bir coşkuyla kutlarsak daha anlamlı olacaktır. Atatürk,  Cumhuriyetimizi koruma ve kollama görevini gençliğe bırakmıştır. Onun ilkelerine sahip çıkmak, kuru kavramlarla mümkün değildir. Milliyetçi genç, ülkesi için çağdaş ve gelişen dünyanın bilim, teknik ve sanatsal gelişmelerini kendi halkına kazandıran genç olmalıdır.

  Sevgili gençler, Büyük Önderimiz bu günü size armağan etti. Sizler bu emaneti en iyi şekilde koruyacaksınız. Buna hiç kimsenin kuşkusu olmayacaktır. Ancak yüreğimizde taşıdığımız Atatürk ve Bayrak sevgisini, halkımızın gelişme ve refah konusunda çalışma yapmamız için de kullanmalısınız.  Hepinize bu büyük bayram kutlu olsun” dedi.

    Kent meydanında düzenlenen etkinliğe, Garnizon Komutanı Personel Yüzbaşı Yıldırım Yörük, Devrek Belediye Başkanı Mustafa Semerci, İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdullah Turan, Gençlik Hizmetleri ve Spor İlçe Müdürü Cihan Durdubaş, daire müdürleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluş temsilcileri, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
YAZAR İBRAHİM TIĞ, DEDESİNİN İSTİKLAL MADALYASINI 99 YIL SONRA ALDI
YAZAR İBRAHİM TIĞ, DEDESİNİN İSTİKLAL MADALYASINI 99 YIL SONRA ALDI
DÜŞEŞ GELDİ, MUHTEŞEM GİDİYOR!...
DÜŞEŞ GELDİ, MUHTEŞEM GİDİYOR!...