Advert lt="Advert" border="0" />
Advert

PROF. DR. KARAUĞUZ, İZZET BAYSAL EĞİTİM FAKÜLTESİNE DEKAN OLDU

Prof. Dr. Güngör Karauğuz, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Eğitim Fakültesi'ne dekan olarak atandı.

PROF. DR. KARAUĞUZ, İZZET BAYSAL EĞİTİM FAKÜLTESİNE DEKAN OLDU
Bu içerik 2691 kez okundu.

 

   -Yasemin ALTUN-

    Hemşerimiz, Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Güngör Karauğuz, Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Eğitim Fakültesi'ne dekan olarak atandı.

     1966 yılında Devrek’te doğan Prof. Dr. Güngör Karauğuz, ilk orta ve lise öğrenimini burada, yükseköğrenimini Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi'nde tamamladı.

     1990-1993'te Ankara'da Anadolu Medeniyetleri Müzesi'nde Müze Araştırmacısı, 1993-2000 yılları arasında Selçuk Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü'nde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. Bu tarihler arasında aynı üniversitede yüksek lisans ve doktorasını tamamladı.

     2005-2007 yılları arasında da Selçuk Üniversitesi Eğitim Fakültesi'nde yardımcı doçent görevini yürüttü. 2007'de aynı fakültede doçent oldu.

     2013 yılında ise Necmettin Erbakan Üniversitesi Ahmet Keleşoğlu Eğitim Fakültesi Sosyal Bilgiler Eğitimi Ana Bilim Dalı'nda profesör oldu.

     Hitit Mitolojisi, Ötüken'de Elli Beş Gün, Bilge Kağan Hazinesinin Keşif Hikayesi, Pharax/Fariske/İsauria Bölgesinde Bir Kale Kent, Hititler Dönemi'nde Anadolu'da Ekmek, Hitit Devletinin Siyasi Antlaşma Metinleri, Devrek ve Çevresi Tarihi, Yerel Tarih Bakış Açısı ile Osmanlı Döneminde Eskiçağ Kaleleri, Lykaonia Bölgesi Kaya Mezarları (Küçük Muhsine), M.Ö. II. Binde Orta Anadolunun Güney Kesimi, Eskiçağda Zonguldak Bölgesi ve Çevresi, Zonguldak Bölgesi Arkeoloji Eskiçağ Tarihi ve Coğrafya Araştırmaları, Arkeolojik Yerleşmeler, Kalıntılar Buluntular ile Kdz. Ereğli ve Amasra Arkeoloji Müzesi'nden Bazı Eserler gibi eserleri bulunan Prof. Dr. Güngör Karauğuz evli ve 3 çocuk babası.

Devrek, 7 Bin 500 Yıl Önce İskan Edinilmiş

    Prof. Dr. Güngör Karauğuz, Devrek tarihi üzerine de önemli çalışmalar yapmış ve Eski Tunç Çağı'nda Devrek'te yaşayan toplulukların bakır ve arsenik, daha sonra da bakır ve kalay karışımından tunç elde ettiklerini belirtmişti.

     Uzun bir süredir üzerinde çalıştığı Devrek tarihiyle ilgili çarpıcı bilgilere ulaştığını ifade eden Karauğuz, Devrek'in Zonguldak bölgesi içinde en eski yerleşim birimi olduğunu dile getirdi. Karaoğuz, ilçenin günümüzden 7 bin 500 yıl önce ilk defa iskân edildiğini ve bölgede medeniyetin buradan filizlendiğini açıklamıştı.

     İlçe tarihi hakkındaki araştırmalarını deliller ve örnekler doğrultusunda kitaplaştırdığını kaydeden Güngör Karaoğuz, yaptığı inceleme ve keşiflerle ilgili olarak da, “Devrek-Akçasu yolu üzerinde, Buldan Çayı'nın sağında ve Topçu/Şaroğlu Değirmeni Mevkii'nin 200 metre sağında, yol yapımı sırasında tahrip edilmiş, ormanlık alandaki yamaç yerleşmesi olan Buldan, bölgenin erken Kalkolitik Dönem M.Ö. 5 bin 500 ile 4 bin 500 yılları arası yerleşmesidir. Yine ilçesinin 7 kilometre uzağında, Çolakpehlivan köyü Boncuklar Mahallesi'nde ve Devrek Çayı'nın 100 metre kadar ilerisinde bir yamaç yerleşmesi olan Boncuklar yerleşmesi de Buldan gibi Devrek'teki günümüzden yaklaşık 7500 yıl önce yerleşilmiş erken Kalkolitik yerleşmedir.”ifadelerini kullanmıştı.

      Güngör Karauğuz, Eski Tunç Çağı ile ilgili ise M.Ö. 3 bin ile 2 bin yılları arasında toplulukların Devrek Müstakimler ve Hatipoğlu köyü yakınlarındaki Türbe Tepe yerleşmesini merkez yerleşim yeri olarak kullandıklarını dile getirerek, “Devrek'te özellikle Hellenistik ve Roma dönemlerinde nüfusun ve yerleşmelerin sayısının artığının anlaşıldığını” ifade edip “Hellenistik Dönem'de Devrek, Ereğli/Herakleia'nın kontrolünde, bu kente ve Amasra/Amastris'e üzüm başta olmak üzere tahıl üreten bir merkez olarak rol oynadığını” kaydetti.

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
BAŞKAN SEMERCİ HAKKINDA 2. KEZ SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUK
BAŞKAN SEMERCİ HAKKINDA 2. KEZ SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDUK
“İMAR İŞLERİ MÜDÜRÜNÜZ HAKKINDA SORUŞTURMA AÇTINIZ MI?”
“İMAR İŞLERİ MÜDÜRÜNÜZ HAKKINDA SORUŞTURMA AÇTINIZ MI?”