Advert
Advert
Advert

MUHTARLARDAN VALİ ÇINAR’A KÖPRÜ ÇAĞRISI

24 Haziran Genel Seçimlerinde 25 Bin Köylü Vatandaşlar Oy Kullanmayacaklarını İfade Ettiler.

MUHTARLARDAN VALİ ÇINAR’A KÖPRÜ ÇAĞRISI
Bu içerik 4223 kez okundu.

 

    Devrek’e bağlı Çolakpehlivan Köyü Muhtarı Şerafettin Uznel, Komşular Köyü Muhtarı Mehmet Komşucu, Yılancakuz Köyü Muhtarı Aytekin Ocakcı yaptıkları ortak basın açıklamasıyla HES 1 Köprüsünün ulaşıma açılmasını istediklerini söylediler.

    İnsanların mağdur olduklarını söyleyen muhtarlar yaptıkları yazılı açıklamada Vali Ahmet Çınar’a da seslenerek şu bilgilere yer verdiler: “Çok değerli Valimiz bizler Çolakpehlivan, Komşular, Oğuzhan, Bakırcılar, Yazıcıoğlu, Karabaşlı, Bük, Erenler, Nefsi Yılanlıca, Karacaören, Yassıören, Hüseyin Çavuşoğlu, İslamköy, Bölücek, Kabaca, Çağlar, Velibeyler, Beycuma beldesi 17 köy ve 1 belde bir de Devrek Meslek Yüksekokulu ve yaklaşık 3.000 öğrenci toplamda 25.000 insan dile getireceğimiz HES 1 barajı köprüsü mağdurudur.

     Bahsi geçen HES1- HES 2 barajları yapımını ve işletmesini üstlenen Reis Enerji sahibi bölgede yaşayan insanlara bu santralin yapımına başlamadan önce yöre halkıyla yapmış olduğu bilgilendirme toplantılarında halka baraj bölgesinde rekreasyon bölgeleri oluşturacağını, baraj üzerinden köprü yapılacağını, bu köprüden yöre halkının faydalanacağını , rekreasyon alanların yöre halkına sosyal yaşamda fayda sağlayacağını söylediler.

    Biz yöre halkı önderleri (muhtarları) olarak HES Projesinin hep yanında olduk. Sonuçta yapılan projenin ülkemiz açısından önemini çok iyi bilen ve bu yüzden projeye başından sonuna kadar halkımız ve bizler sahip çıktık.

    Değerli Valimiz proje bitene kadar ilgili firma bize vermiş olduğu sözlerin ve taahhütlerin hep arkasında duracağını defalarca resmi yolla ve basın yoluyla dile getirmiştir. Proje bitip faaliyete geçtiğinde tamamen söylemlerinin tersi bir uygulama ile karşı karşıya kaldık. Oysa bu proje bölgede yaşayan 17 köy, 1 belde ve 1 meslek yüksek okulu toplam yaşayan insan sayısı 25.000 ve üzeri vatandaş mağdur edilmiştir. Bizler Kaymakamlık ve en son Valimiz Ahmet Çınar nezdinde de girişimlerde bulunmuştuk. İlgili firma bizim muhtarlar olarak her girişimimizden sonra tutumunu daha da sertleştirerek yaya geçişine de izin vermez hale geldi. Oysa yaptığımız araştırmalarda en yakın Gökçebey ilçemizdeki HES projesinden araç ve yaya trafiği geçişleri serbesttir. Yine yaptığımız araştırmalarda Karabük’ün Yenice ilçesinde iki adet HES vardır ve bu HES uygulamalarında da araç ve yaya trafiği geçişleri serbesttir. Yine aynı firma bize yaya geçişi izni vermezken 100 tonluk araçlar ile HES üzerindeki köprüyü kullanmakta ve bu araçlar da köyümüzün Dedeoğlu-Çolakpehlivan arasındaki grup yolunu kullanılamaz hale getirmişlerdir. Valimizin emri ile söz konusu yol yine bakıma alınmıştır.

    Sayın Valimiz; kısacası bizler bölge halkı olarak HES 1 projesi üzerinden otomobil tarzı araç  geçişinin sağlanmasını ve yaya trafiğine açılmasını arz ve talep ederiz.”

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
YAZAR İBRAHİM TIĞ, DEDESİNİN İSTİKLAL MADALYASINI 99 YIL SONRA ALDI
YAZAR İBRAHİM TIĞ, DEDESİNİN İSTİKLAL MADALYASINI 99 YIL SONRA ALDI
DÜŞEŞ GELDİ, MUHTEŞEM GİDİYOR!...
DÜŞEŞ GELDİ, MUHTEŞEM GİDİYOR!...