Advert lt="Advert" border="0" />
Advert

SOYLU: DEVREK’TE 51 ÇİFTÇİYE 1MİLYON 530 BİN TL HİBE HEDEFLENİYOR

Devrek Kaymakam Vekili Mehmet Soylu Hışıroğlu köyünde İlçe Özel İdare Müdürlüğü ve Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından yapılarak tamamlanan ve devam eden çalışmaları yerinde inceledi

SOYLU: DEVREK’TE 51 ÇİFTÇİYE 1MİLYON 530 BİN TL HİBE HEDEFLENİYOR
Bu içerik 1492 kez okundu.

 

  Devrek Kaymakam Vekili Mehmet Soylu Hışıroğlu köyünde İlçe Özel İdare Müdürlüğü ve Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından yapılarak tamamlanan ve devam eden çalışmaları yerinde inceledi. Kurum Müdürleri, Köy Muhtarı, Azalar ve Köylü Vatandaşların katılımı ile düzenlenen toplantıda, vatandaşların talep ve sorunlarını dinleyerek karşılıklı fikir alışverişinde bulunup, çözüm önerileri ele alındı. Soylu gerçekleştirilen toplantıda İlçede tarıma yönelik olarak yapılan ve devam eden projelere ilişkin köylü vatandaşlara bir takım açıklamalarda bulunarak şu ifadelere yer verdi: “ Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının öncülüğünde yürütülen desteklemelerden azami oranda çiftçilerimizin faydalanabilmesi için gerekli bilgilendirme ve saha bazlı çalışmalar İlçemiz Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından yapılmaktadır. Ağırlıklı olarak aile işletmesi olarak zati ihtiyacı için hayvancılık ile uğraşan kesimin ticari işletmeler haline dönüştürülmesini sağlayabilmek için büyük baş ve küçükbaş hayvancılığı alanında destekler verilmektedir. Bu destekler ile bitkisel alanda ve birim alanda yüksek verim elde ederek sürdürebilir tarımın geliştirilmesini sağlamaya çalışıyoruz. Çiftçilerimizin karşılaşmış oldukları zorluklara karşı tarımsal üretim konusunda gerekli donanıma sahip teknik personellerimizin bilgi ve becer ilerileriyle yanlarında olarak sorunu beraber aşmayı hedefliyoruz. Verilen desteklemelerden çiftçilerimizin mağdur olmaması bakımından yoğun bilgilendirme çalışması yapılarak hak ettikleri ödemeleri kendilerine ulaştırıyor, yetiştiricilik yapmak isteyen çiftçilerimize bölgemize uygun seçenekler ile Ceviz ve Fındık kapama bahçeleri kuruyoruz. İlçemizde yetiştiriciliği yapılan tarım arazilerinin sayısını artırmak amacıyla destekler verilmeye devam edilmektedir” dedi.

  Soylu bu alanda sağlanan destekler hakkında vatandaşlara gerekli bilgileri aktararak destekler konusunda İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü teknik personellerinden ayrıntılı olarak gerekli bilgilerin alınabileceğini ifade etti. Soylu Devrek İlçesindeki tarımsal faaliyetler kapsamında yapmış olduğu açıklamaların ardından Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından ilçede uygulanan projeler ve Zonguldak İl Özel İdaresi tarafından verilen desteklere ilişkin bilgiler verdi. Vermiş olduğu bilgiler ile 2018 yılı içerisinde Bitkisel Üretim ve Hayvancılık desteklemeleri adı altında toplamda 4 milyon 706 bin 755 lira 75 kuruş destekleme sağlandığını dile getiren Soylu, 2018 yılı içerisinde de 51 çiftçimize 1 milyon 530 bin TL hibe gerçekleştirilmesinin hedeflendiğini belirtti. Buzağı desteklemeleri kapsamında ise 2017 yılı işlemleri devam etmekte olup 490 işletmenin başvurusu kayda alınmış ve 2018 yılı içerisinde ödenmesi planlanmaktadır. Bitkisel üretim olarak 2017 yılı içerisinde başvuru yaparak Mazot-Gübre, Alan bazlı fındık, Küçük aile işletmesi ve Yem bitkileri desteklemeleri kapsamında bin 393 çiftçimize toplam 744 bin 574 lira 45 kuruş 2018 yılında destekleme ödemesi yapıldığını açıkladı. Aynı zamanda Zonguldak İl Özel İdaresi katkısı ile 2018 yılı Mart ayında sertifikalı yonca tohumluğu, fındık, ceviz fidanı ve manda dağıtım projeleri gerçekleştirildiğini dile getirdi. 2018 yılı dikim sezonunda 40 bin adet fındık, 5 bin adet ceviz ve bin adet Trabzon hurması fidanı dağıtımı yapılarak kapama bahçeler oluşturulması planlandığı bilgisini aktaran Soylu, bu konudaki desteklerin önümüzdeki yıllar içerisinde de uygulanmasına devam edileceğini bildirdi.

 

  Düzenlenen toplantının ardından Soylu ve beraberindeki heyet Hışıroğlu Köyünde bakım onarımı yapılarak, sosyal tesis binası olarak kullanılması amaçlanan eski okul binasında bir takım incelemelerde bulundu. Gerçekleştirdiği incelemelerin ardından ziyaretini İstiklal Savaşı Gazisi Piyade Onbaşı Mehmet Sarı’nın kabrine ziyaret ile sürdüren Soylu Şehit Mehmet Sarı’nın mezarı başında dua etti. Son olarak 2016 Yılı Güdümlü Proje Desteği kapsamında Batı Karadeniz Ajansı (BAKKA) tarafından desteklenen ve Zonguldak İl Özel İdaresi tarafından yürütülen “Devrek Baston Satış Merkezi, Müzesi ve Doğa Kültür Parkı” isimli projenin uygulanacağı alanda bir takım incelemelerde bulundu.

 Soylu’ya ziyaretleri sırasında İlçe Özel İdare Müdürü İlyas Açık ve İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Hüsnü Yazıcı’da eşlik ettiler.

 

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
İHALE İLANINDA 5 KAT GÖSTERİLDİ MÜTEAHHİTE 8 KAT İZNİ VERİLDİ
İHALE İLANINDA 5 KAT GÖSTERİLDİ MÜTEAHHİTE 8 KAT İZNİ VERİLDİ
BAŞKAN SEMERCİ “GERİ VİTES” YAPTI
BAŞKAN SEMERCİ “GERİ VİTES” YAPTI