Advert
Advert
Advert

KABOTAJ BAYRAMI'NIN 92. YILI KUTLANDI

Zonguldak’ta 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın 92. Yıl dönümü, etkinliklerle kutlandı.

KABOTAJ BAYRAMI'NIN 92. YILI KUTLANDI
Bu içerik 1153 kez okundu.

 

    Zonguldak Valiliği önünde düzenlenen törene; Zonguldak Vali Yardımcısı Hüseyin Ergi, Cumhuriyet Halk Partisi(CHP) Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, Belediye Başkanı Muharrem Akdemir, Emniyet Müdürü Yardımcısı Okan Çakıroğlu, CHP İl Başkan Vekili Hakkı Güney, daire müdürleri ve Liman Başkanlığı personeli katıldı.

    Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Atatürk Anıtı’na Liman Başkanlığı’nın çelengi konuldu. Valilik önünde yapılan törenin ardından rıhtımdan kaldırılan tekne ile gezi yapıldı.

“350 YILDIR SÜRE GELEN YABANCILARA VERİLEN İMTİYAZLAR SONA ERDİRİLMİŞTİR”

    Liman Başkanı Ali Görkem, günün anlam ve önemini belirten konuşmasında şunları söyledi; "Kabotaj hakkının Türk Bayrağına ve ulusuna verildiği tarih olan 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı'nın 92. Yıldönümünün ülkemiz ve tüm denizcilerimize şahsım ve bakanlığım adına hayırlı olmasını diliyorum. Ülkeler arasındaki ilişkiler ve olayların gelişmesi incelendiğinde, denizcilik faaliyetlerini ilgilendiren pek çok olay ile karşılaşılır. Bunun sebebinin gelişen teknolojinin artırdığı ticaretin küreselleşmesi ve dünya ticaretinin yüzde 95 oranında deniz yoluyla gerçekleşmesidir. Deniz taşımacılığı demiryolu taşımacılığından 3.5 kat, kara taşımacılığından ise 7 kat daha ucuz olduğu düşünülürse deniz taşımacılığına ne kadar önem verilmesi gerektiği ortaya çıkmaktadır. 1 Temmuz 1926 tarihinde yürürlüğe giren Kabotaj Kanunu, Türkiye Limanları ve sahilleri arasındaki yük ve yolcu taşıması ile kılavuzluk ve römorkaj hizmetlerinin bundan böyle Türk vatandaşları ile Türk Bayrağı taşıyan gemilerle yapılacağı belirtilmiş ve yaklaşık 350 yıldır süre gelen yabancılara verilen imtiyazlar sona erdirilmiştir. Bu kanun ile sadece bağımsızlığımız ve denizlerimizdeki hükümranlık haklarımız perçinlenmiş aynı zamanda denizciliğimizin gelişmesi için de bir dönüm noktası olmuştur.”

                                                                                                                     Kaynak: Pusula

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
YAZAR İBRAHİM TIĞ, DEDESİNİN İSTİKLAL MADALYASINI 99 YIL SONRA ALDI
YAZAR İBRAHİM TIĞ, DEDESİNİN İSTİKLAL MADALYASINI 99 YIL SONRA ALDI
DÜŞEŞ GELDİ, MUHTEŞEM GİDİYOR!...
DÜŞEŞ GELDİ, MUHTEŞEM GİDİYOR!...