Advert
Advert
Advert

‘HÂLÂ AYDINLATILMAMIŞ OLMASI ÇOK DÜŞÜNDÜRÜCÜ’

Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı 2 Temmuz Sivas, 5 Temmuz Başbağlar katliamıyla ilgili olarak yayımladığı mesajda, “Katliamların üzerinden 25 yıl gibi bir zaman geçmiş olmasına karşın tüm yönleriyle hâlâ aydınlatılamamış olması, faillerinin ortaya

‘HÂLÂ AYDINLATILMAMIŞ OLMASI ÇOK DÜŞÜNDÜRÜCÜ’
Bu içerik 1391 kez okundu.

 

   Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı 2 Temmuz Sivas, 5 Temmuz Başbağlar katliamıyla ilgili olarak yayımladığı mesajda, “Katliamların üzerinden 25 yıl gibi bir zaman geçmiş olmasına karşın tüm yönleriyle hâlâ aydınlatılamamış olması, faillerinin ortaya çıkarılıp cezalandırılamaması son derece düşündürücüdür” dedi

  Çaycuma Belediye Başkanı Bülent Kantarcı 2 Temmuz 1993’de Sivas’ta, 5 Temmuz 1993’de Başbağlar’da gerçekleşen katliamların 25. yıldönümü nedeniyle bir mesaj yayımladı. Kantarcı yayımladığı mesajda, “2 Temmuz 1993 tarihinde Pir Sultan Abdal Kültür Şenlikleri için Sivas’a giden insanların kaldıkları otel, kendilerini protesto eden öfkeli kalabalıklar tarafından ateşe verildi. Aralarında yazar, ses sanatçısı, karikatürist, halk oyuncusu, 2 otel görevlisi ve 2 göstericinin bulunduğu 37 kişi, çıkan yangından etkilenerek yaşamını kaybetti. Sivas gibi büyük bir kentin en ortalık yerinde, mağdurların devletin en üst organlarıyla 7-8 saat önceden temasa geçtiği halde böyle bir katliamın yapılmış olması hepimiz için yüz karası, en büyük utancı oldu. Adeta cinnet getiren bir topluluğun tüm ülkenin gözü önünde gerçekleştirdiği bu katliam pervasızca kullanılan kutuplaştırıcı, ötekileştirici dilin nasıl kötü sonuçlar doğurabileceğini gösteren acı bir örnek olarak tarihe geçti” dedi.

  ZAMAN AŞIMI GEREKÇESİYLE KAPATILMASI KESİNLİKLE DOĞRU DEĞİLDİR

  Kantarcı açıklamasını, “Olaydan hemen 3 gün sonra, 5 Temmuz 1993'te, Erzincan ilinin Kemaliye ilçesine bağlı Başbağlar köyünde, sabah namazına gitmek üzere evlerinden çıkan 33 yurttaşımız acımasızca katledildi. PKK tarafından üstlenilen katliamın Sivas’ın intikamı olarak gerçekleştirildiği söylendi. Ülkenin birliğine kast edip bir etnik ve mezhepsel çatışma çıkarma amacı güttüğü çok açık bu iki olay ne yazık ki etkin bir şekilde soruşturulamadı. Katliamların üzerinden 25 yıl gibi bir zaman geçmiş olmasına karşın tüm yönleriyle hâlâ aydınlatılamamış olması, faillerinin ortaya çıkarılıp cezalandırılamaması son derece düşündürücüdür. Hele ki İnsanlığa karşı işlenmiş açık bir suç olan olayların zaman aşımı gerekçesiyle kapatılması kesinlikle doğru değildir” diyerek sürdürdü.

  İÇİMİZDE KANAYAN YARA OLARAK DURUYOR

  Kantarcı açıklamasını, “Hem Sivas, hem de Başbağlar içimizde kanayan yara olarak durmaktadır. Bu yara adalet sağlanmadığı sürece de kanamaya devam edecektir. Bu duygularla Sivas ve Başbağlar’da kaybettiğimiz tüm insanları saygı ve rahmetle anıyor, ülkemizin bir daha böyle acılarla karşı karşıya kalmamasını diliyorum” diyerek tamamladı.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
YAZAR İBRAHİM TIĞ, DEDESİNİN İSTİKLAL MADALYASINI 99 YIL SONRA ALDI
YAZAR İBRAHİM TIĞ, DEDESİNİN İSTİKLAL MADALYASINI 99 YIL SONRA ALDI
DÜŞEŞ GELDİ, MUHTEŞEM GİDİYOR!...
DÜŞEŞ GELDİ, MUHTEŞEM GİDİYOR!...