Advert
Advert
Advert

GMİS: BASIN DEMOKRASİLERİN GÖZÜ, KULAĞI VE DİLİDİR

GMİS BASIN BAYRAMINI KUTLADI

GMİS: BASIN DEMOKRASİLERİN GÖZÜ, KULAĞI VE DİLİDİR
Bu içerik 285 kez okundu.

 

    Genel Maden İşçileri Sendikası(GMİS) Genel Başkanı Ahmet Demirci, basında sansürün kaldırılışının 110. yıldönümü olan ve o tarihten buyana 24 Temmuz’un Basın Bayramı olarak kutlanması dolayısıyla bir basın açıklaması yaptı. Demirci’nin GMİS Genel Yönetim Kurulu adına yaptığı açıklama şöyledir.

    “Bilindiği üzere 24 Temmuz 1908 tarihi ülkemizde basında sansürün kaldırıldığı tarihtir. Bu tarihte gazeteler ilk kez sansürsüz olarak yayınlanmaya başlamış ve sansür ağır suçlardan biri sayılmıştır. Bu nedenle bugünü 'Basın Bayramı' olarak kutluyoruz.

    Basın demokrasilerin gözü, kulağı ve dilidir. Gücünü halkın desteğinden alan, halkın haber alma hakkının kullanılmasını sağlayan basının, önemli ve etkin bir denetim organı olması demokrasilerin temel unsurunu oluşturmaktadır.

   Basının güçlü olması özgürlüğüne dayalıdır.

   Gerek ifade özgürlüğünün sağlanması ve korunması, gerekse kamuoyunun hak ve taleplerinin doğru yansıtılması açısından özgür olma hayati önemdedir.

    Bundan dolayı gazetecilik, yaşadığımız dünyada en dinamik ve fedakârlık isteyen mesleklerin başında gelmektedir.

Bu özveri ve fedakarlık; ülkemizde zaman zaman demokrasinin askıya alındığı darbe dönemlerinde gazetecilere bedeller ödetmiştir.

    Basın özgürlüğü demek; gerçeğin, tahrif edilmeden, abartılmadan, tarafsızca kamuoyuna nesnel bir şekilde olduğu gibi aktarılması, gazetecilik mesleğini icra eden arkadaşlarımız ile basın kuruluşlarının temel ilkesi olmalıdır. Bir ülkede basının özgürlüğü, demokrasinin de kalitesini gösteren önemli bir ölçüttür.  

    Aynı zamanda toplumlar için de basın bir güç, bir okul, bir yol göstericidir.

Ulu Önder Atatürk’ün de dediği gibi “ Basın ulusun ortak sesidir” . 

    Gece - gündüz demeden, bayram- tatil demeden yoğun bir çalışma mesaisi harcayan basın emekçilerimizin bugün pek çoğu sendikasız ve örgütsüzdür.   Sendikalı olduğu için işten çıkarılan basın emekçilerimizin, sendikasız ve örgütsüz olarak işsiz kalma korkusuyla bu mesleği yapmaya devam eden basın emekçilerimizin örgütlenmesinin önünde engeller kaldırılmalıdır. Düşünceyi ifade özgürlüğü ve gazetecilik faaliyetleri suç olmaktan çıkarılmalıdır. İfade özgürlüğü ve gazetecilik faaliyetleri nedeniyle basın emekçileri en verimli çağlarını dört duvar arkalarında geçirmemelidir.

    Ülkemiz 24 Haziran sonrasında yeni bir yönetim sistemine girmiştir. Bu Yeni Yönetim Sistemi’nde basının sorunlarına daha duyarlı olunacağına inanıyor, 24 Temmuz Gazeteciler ve Basın Bayramı’nı kutluyor, görevini ifa ederken şehit olan tüm gazetecilere de Allah'tan rahmet diliyoruz.”

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
YAZAR İBRAHİM TIĞ, DEDESİNİN İSTİKLAL MADALYASINI 99 YIL SONRA ALDI
YAZAR İBRAHİM TIĞ, DEDESİNİN İSTİKLAL MADALYASINI 99 YIL SONRA ALDI
DÜŞEŞ GELDİ, MUHTEŞEM GİDİYOR!...
DÜŞEŞ GELDİ, MUHTEŞEM GİDİYOR!...