Advert
Advert
Advert

BÖLGE HALA AFET KAPSAMINA ALINMADI

Devrek’te heyelanzedelerin 3 aydır kiraları ödenmedi

BÖLGE HALA AFET KAPSAMINA ALINMADI
Bu içerik 3222 kez okundu.
Advert

    -Göksel ONBAŞI-

 

     Devrek’te 16 Temmuz 2015 tarihinde meydana gelen heyelan nedeniyle evleri boşaltılan vatandaşların 3 aydır kiralarının ödenmediği bildirildi.

     Devrek’in Karşıyaka Mahallesi’nde geçen yıl 16 Temmuz’da meydana gelen heyelan nedeniyle 86 bina, 187 daire zarar görmüş ve bu heyelandan 361 kişi etkilenmişti. Tahliye edilen heyelanzede vatandaşlar, kirası devlet tarafından karşılanan konutlara ve misafirhanelere yerleştirildi. Heyelanzede 77 vatandaşın 1 yılık kirasını ödeyeceğini beyan eden devlet son 3 aydır bu kirayı ödemedi ve vatandaşları mağdur etti. Heyelanzede vatandaşlar kiralarının bir an evvel ödenmesini istiyor.

AFET BÖLGESİ İLAN EDİLECEKTİ

    Heyelanın yaşandığı Devrek’in Karşıyaka Mahallesi’nde incelemelerde bulunan Zonguldak İl Afet ve Acil Durum Müdürü (AFAD) Ahmet Güngör, bölgenin afet bölgesi ilan edileceğini söylemiş ancak aradan geçen 1 yıla rağmen bölge hala afet kapsamına alınmadı.

   Karşıyaka Muhtarı Yavuz Korun, yetkililerin bölgeyi afet kapsamına alınacağını söylediklerini ancak aradan bir yıl geçmesine rağmen bir gelişme olmadığını belirterek; “Heyelanda 400 bin metrekarelik bir alan komple yerinden oynadı. İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü bu alanın afet bölgesi ilan edileceğini bizlere söyledi. Ancak aradan bir yıl geçti bu konuda bir gelişme olmadı. AFAD Müdürlüğü raporlarını bakanlar kuruluna sunduklarını belirtiyorlar ancak bakanlar kurulu da 4 aydır burayı afet kapsamına almadı.” diye tepkisini gösterdi.

1 YILLIK KİRALARI ÖDENECEKTİ

    Heyelandan etkilenen ve evleri boşaltılan heyelanzedelerin 1 yılık kiralarını ödeyeceklerini beyan eden devlet yetkilileri, son 3 aydır mağdur vatandaşların kirasını ödemedi. 1 yılık süre bitiminde heyelanzedeleri ikinci bir çile bekliyor.

   Öteyandan heyalan bölgesinde evlerinin sağlam olduğunu iddia eden heyelanzede vatandaşların evlerine dönmek istedikleri, bildiriliyor.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
İMARA AYKIRI YAPILAR YIKILACAK
İMARA AYKIRI YAPILAR YIKILACAK
ANASINIFI ÖĞRENCİLERİNE AĞAÇ VE DOĞA SEVGİSİ ANLATILDI
ANASINIFI ÖĞRENCİLERİNE AĞAÇ VE DOĞA SEVGİSİ ANLATILDI