Advert
Advert
Advert

TTK’YE İŞÇİ ALIMI GÖRÜŞÜLDÜ

TTK’YE İŞÇİ ALIMI GÖRÜŞÜLDÜ
Bu içerik 2895 kez okundu.

 

    Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, TGF heyetinin ziyaretinde yaptığı konuşmada, 24 Haziran seçimlerinden TTK’ya işçi alımı, GMİS’in başarılı çalışmaları ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Zonguldak mitingini değerlendirdi. Atalay, döviz kurlarının yüksek artışı kağıt girdilerinin ve maliyetlerinin önlenemez yükselişi ile ilgili hükümete kağıt tedariki ve sağlanması adına çağrı yaptı.

   Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF),Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay’ı ziyaret etti. Ziyarette, 24 Haziran genel seçimleri ve gazete kağıdının yüksel maliyeti ile ilgili önlemler hakkında görüş alışverişi yapıldı.

   TGF heyetinde;Genel Başkan Yılmaz Karaca (Eskişehir),  Yönetim Kurulu üyeleriCafer Esendemir (Adana), Sezai Matur (Sakarya) ve Derya Akbıyık (Zonguldak) hazır bulundu.

   Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, yaptığı açıklamada, ziyaretten memnun olduğunu, TGF Genel Başkan ve İcra Kurulu ile birlikte olmaktan mutluluk duyduğunu ifade etti.

   Genel BaşkanAtalay, konuşmasında,24 Haziran seçimlerinden TTK’ya işçi alımı, GMİS’in başarılı çalışmaları ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Zonguldak mitingini de ayrıca değerlendirdi. Atalay, döviz kurlarının yüksek artışı kağıt girdilerinin ve maliyetlerinin önlenemez yükselişi ile ilgili hükümete kağıt tedariki ve sağlanması adına çağrı yaptı.

ATALAY, KAĞIT SORUNUNU DEVLETİN ÇÖZMESİ GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİ

    Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, gazetelerin kağıt krizi nedeniyle zor günler geçirdiğini, gazete kağıdı sorununu devletin çözmesi gerektiğini ifade etti. Atalay, tamamen ithalata bağımlı olunan gazete kağıdında, döviz kuru artışı nedeniyle fiyatların çok yükselerek arttığını hatırlatarak, “Kağıt krizi nedeniyle birçok gazete zor durumda. Yerel gazeteler kapanma noktasına geldi. Kitap basımı için kağıt bulunamıyor. Bulunsa bile fiyatlar çok yüksek. Çalışanların maaş ödemelerinde sıkıntı var. İşyerlerinin kapanması, binlerce kişinin işsiz kalması demek. Bu nedenlerle hükümet, gazete ve kitap kağıdı krizine el koymalı, sorunu çözmeli ve zor durumdaki gazete ve yayınevlerine destek vermelidir” dedi.

“HÜKÜMET SEKTÖRLEHEMEN  BULUŞMALI”

    Hükümetin gazete ve yayınevleri yöneticileriyle bir araya gelmesini gerektiğini ifade eden Atalay, “Hükümet temsilcileri, mağdurlarla krizi enine boyuna konuşmalı, gazete ve yayınevlerinin ayakta kalmalarını sağlayacak önlemler almalıdırlar. Biz Türk-İş olarak krizin çözümü noktasında üzerimize düşecek bir görev olursa yapmaya hazırız” diye konuştu.

“YEREL GAZETELERE ACİL DESTEK GEREKLİ”

    Gazetelerin döviz kurlarının yükselmesi nedeniyle uğradığı zararların sübvanse edilmesi için gerekirse bir fon oluşturulabileceğini vurgulayan Atalay, gazete kağıdı ithalindeki vergi yükünün aşağıya çekilmesinin de masaya yatırılması gerektiğini söyledi. Atalay, gazete ve yayınevlerinin ithalatçı kağıt tekellerinin eline düşürülmemesi gerektiğini belirtti. Krizin aşılabilmesi için bankalara da görev düştüğünü ifade eden Atalay, krizdeki kuruluşlara uygun koşullarda kredi verilmesinin, sorunların aşılmasına yardımcı olacağını ifade etti. Atalay ayrıca, gazete işletmelerinin vergi ve sigorta primi yapılandırma taksitleri ile cari dönem ödemelerinin kriz aşılana kadar ertelenmesinin de tartışılması ve konuşulması gerektiğini söyledi.

“GAZETECİLER SENDİKALI OLARAK ÖRGÜTLENMELİ”

    Türk-İş Genel Başkanı Atalay, basın sektöründe çalışanların büyük bölümünün sendikasız olduğuna da dikkat çekti. Atalay, basın sektöründe çalışanların mutlaka örgütlenmesi gerektiğini, sağlıklı bir demokrasi için bunun şart olduğunu vurguladı.

    TGF heyeti ile yapılan toplantıda yerel gazeteciliğin yaşaması ve devamı adına kısa,orta ve uzun vadeli önlemler maddeler halinde görüşüldü.

    Kısa vadeli çözümler: Gazete kağıdının döviz kurlarının yükselişi nedeni ile esas alınacak bir tarihten itibaren kur zararının sübvanse edilmesi, gazete ithalindeki vergi yükünün aşağıya çekilmesi, bunun ithalatçı tarafından mutlaka fiyatlara yansıtılması, Ticaret ve Dışişleri Bakanlığı devreye girerek başta Rusya olmak üzere gazete kağıdı üreten ülkelerle arz artırıcı önlemlerin alınması ve bu fabrikaların üretimlerini Türkiye adına artırma temini.Döviz kuru ve üretim kısıtlamasından kaynaklanan fiyat artışlarının yarattığı zararı telafi adına Basın İlan Kurumu ilan tarifelerine zam yapmalı ve gazete işletmelerine kredi vermelidir.BİK ilan tarifelerinin dayanağı sadece satış rakamlarına değil, başka ölçülere göre de belirlemelidir. Çalışan sayısı, ödediği vergi vb hususlar dikkate alınabilir.Özellikle kamu bankaları patronsuz gazete işletmelerine kredi vermede çekingen davranmamalıdır. Bankalar gazete işletmesi olarak, bir kredi talebi bulunulduğunda “aman siz medyasınız” korkusunu bırakmalıdır.Başta kamu banka kuruluşları reklam ve ilanlarda hakça dağıtım uygulamalıdır. Siyasi görüşü ne olursa olsun reklamların dağıtımında eşit ve adil davranmalıdır.Gazete işletmelerinin vergi ve sigorta primi yapılandırma taksitleri ile cari dönem ödemeleri belli bir tarihe kadar ertelenmelidir.

    Orta vadeli Çözümler: Patronsuz gazete işletmeleri bir araya gelerek gazete kağıdı ithalatı için bir şirket kurarak güçlerini birleştirmelidir. Mümessillerin ve tüccarların baskısından kurtulmak için birlik olma zamanı.Katılım bankaları ve Barter firmalarının gazete kağıdı konusunda bir model geliştirmeleri ve alternatif temin olanağı yaratılmalıdır.Görevlendirilecek bir kamu kuruluşu gazete kağıdı ithalatını yaparak zararına gazete işletmelerine kağıt satması ve doğan kamu zararının bütçeden karşılanması. Yıllarca KİT zararlarını taşıyan kamu ve vatandaşlar gazete kağıdından doğacak KİT zararını da üstlenebilirler. İcra ve İflas Kanunu’nda yapılacak değişiklikler vatandaşın haber alma özgürlüğünü kısıtlayıcı “alacaklı zorlaması”nınönüne geçilmesi şart. Örneğin alacaklı olan gazete işletmesine haciz uygulamak için gelindiğinde editoryal araç ve gereçleri haczedilmemelidir.

    Uzun vadeli çözümler: Gazete kağıdında, aslında tüm kağıtta, yerli üretim için seferberlik yapılmalı. Yerli üreticiler desteklenmeli ve gazete işletmelerini ithalata bağımlı olmaktan kurtarılmalıdır.

    Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay tarafından, yerel basının sıkıntıları ve hammadde sorunu ile ilgili kısa, orta ve uzun vadeli çözüm önerileri maddeler halinde duyurusu yapıldı.

    Türk-İş Genel Başkanı Atalay ile TGF heyetinin yaptığı ziyaret iki saat sürdü.

    Ziyarette, ZGC Başkanı Derya Akbıyık, Türk-İş Genel Başkanı Atalay’ıZonguldak Gazeteciler Cemiyeti Genel Merkezi’ne davetini yineledi.

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
YAZAR İBRAHİM TIĞ, DEDESİNİN İSTİKLAL MADALYASINI 99 YIL SONRA ALDI
YAZAR İBRAHİM TIĞ, DEDESİNİN İSTİKLAL MADALYASINI 99 YIL SONRA ALDI
DÜŞEŞ GELDİ, MUHTEŞEM GİDİYOR!...
DÜŞEŞ GELDİ, MUHTEŞEM GİDİYOR!...