Advert
Advert

19 EYLÜL GAZİLER GÜNÜ DEVREK’TE KUTLANDI

19 Eylül Gaziler Günü anma programı kapsamında Devrek Kaymakamlığı önünde tören düzenlendi.

19 EYLÜL GAZİLER GÜNÜ DEVREK’TE KUTLANDI
Bu içerik 1536 kez okundu.

 

-Sercan KAPUSUZ-

 19 Eylül Gaziler Günü anma programı kapsamında Devrek Kaymakamlığı önünde tören düzenlendi.

 19 Eylül Gaziler Günü anma programı Devrek Kaymakamlığı önünde Kaymakamlık adına çelengini Zonguldak Vali Yardımcısı Nevzat Taştan, Devrek Belediye Başkanlığı adına Belediye Başkanı Mustafa Semerci, Türkiye Muharip Gaziler Derneği adına Devrek Şube Başkanı Muharrem Sarın’ın  çelenk sunumu ile başladı.

Gaziler Günü programı yapılan çelenk sunumunun ardından Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Aziz Şehitlerimiz ve ebediyete intikal etmiş gazilerimiz için saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu. Gaziler gününün anlamını en yakın geçmişten bize anlatabilecek olan 26 Ekim 2009 tarihinde askerlik hizmeti yaparken bölücü terör örgütü ile yapılan çatışmada yaralanarak Gazi olan Emrah Bölükbaşı yaptığı konuşmasında;  

 ‘Gözünü, Türk’ün anavatanına, Anadolu Topraklarına diken emperyalist güçlerin en büyük hayali Anadolu’daki Türk varlığını sona erdirmekti. Esareti ve işgali kabul etmeyen Türk Milleti bu duruma son vermeliydi. 13 Eylül 1921’de Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk ‘ün kumandasında ki kahraman Türk ordusu emperyalistlerin maşası olan Yunan ordusunu 22 gün 22 gece süren, dünyanın en uzun ve en kanlı muharebelerinden birisi olan, Sakarya Meydan Muharebesi’nde tarihinin en büyük bozgununa uğramıştır. Yunan ordusu bir sene sonra da Dumlupınar’da aynı akıbete uğratılarak topraklarımızdan kovulmustur.

 Türkiye Büyük Millet Meclisi 19 Eylül 1921 tarihinde, bu emsalsiz zaferin anısına Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’e Türk Milleti adına ‘Gazilik’ unvanı ile ‘Mareşallik’ rütbesi vermiştir.

  Gururla taşıdığımız Gazi unvanı, Ata’mızdan bizlere intikal eden en büyük mirastır. Kahraman gaziler, ‘Gaziler Gününüz’ kutlu olsun.’dedi. Gazi’nin konuşmasının ardında öğrenciler günün anlamını belirten şiirler okudu.

   Törene Zonguldak Vali Yardımcısı Nevzat Taşdan, Devrek Belediye Başkanı Mustafa Semerci Devrek İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Serkan Koparan, Devrek Garnizon komutanı Personel Asteğmen İlyas Uğur Akdeniz,  Devrek ilçe Emniyet Müdürü Selim Karartı, Devrek İlçe Milli Eğitim Müdürü Abdullah Turan, ilçede bulunan siyasi partilerin yöneticileri, daire müdürleri, belediye meclis üyeleri, STK yöneticileri, öğrenciler ve vatandaş katıldı.   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
KIZILCAHAMAM KAMPI’NIN YILDIZI BAŞKAN GEBEŞ’Tİ
KIZILCAHAMAM KAMPI’NIN YILDIZI BAŞKAN GEBEŞ’Tİ
“TOMBULACIK HALİME” TÜRKÜMÜZÜN DEVREK’E AİT OLDUĞU TESCİLLENDİ
“TOMBULACIK HALİME” TÜRKÜMÜZÜN DEVREK’E AİT OLDUĞU TESCİLLENDİ