Advert
Advert

DEMİRCİ: NORM KADRO GÜNÜN ŞARTLARINA GÖRE BELİRLENMELİ

Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Ahmet Demirci, “‘7 bin işçi alınsa çalışacak yerimiz yok’ dedi

DEMİRCİ: NORM KADRO GÜNÜN ŞARTLARINA GÖRE BELİRLENMELİ
Bu içerik 865 kez okundu.

 

 Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Ahmet Demirci, “‘7 bin işçi alınsa çalışacak yerimiz yok’ dedi TTK’da defter üzerinde 14 bin norm kadro olduğunu ancak bunun düşürülmesi gerektiğini ve günü şartlarına göre belirlenmesi gerektiğini belirten Ahmet Demirci, “10 bin norm kadro verilecekse hep öyle olmalıdır, sayı hiç düşürülmemelidir. Kar ve zarar, bunun yanında çalışma yerleri de düzeltilip yeniden yapılandırarak üretimin artıp artmadığı daha güzel belirlenir. Sayı düşürülecekse bir norm kadro sayısı verilsin, şu an örneğin 7 bin işçi alınsa çalışacak yerimiz yok.” Dedi. Ayrıca Ankara ziyaretini de değerlendiren GMİS Genel başkanı Ahmet Demirci, şunları söyledi: Ankara’da gerçekleştirilen ziyaretlerin verimli geçtiğini söyleyen Başkan Ahmet Demirci: “Geçtiğimiz hafta sayın milletvekillerimiz ile bir toplantıya gittik. Toplantının ana gündem maddesi işçi alımlarıydı. TTK’da çalışan harici işçi arkadaşlarımızın sıkıntıları var. Bunları dile getirmek için kendilerini ziyaret ettik. Bu ziyaretler güzel ve olumlu geçti. Hem TTK’da çalışan kardeşlerimizin sıkıntılarını, arada ki ücret farklılıklarını dile getirdik. Sayın vekillerimiz bizlere toplu sözleşme döneminde bizlere yardımcı olacaklarını söylediler.”

  İŞÇİ ALIM SÜRECİ UZADI..

  İşçi alımının bir an önce yapılmasını beklediklerini söyleyen Başkan Ahmet Demirci; “Zonguldak’ın en büyük gündemi bilindiği gibi işçi alımlarıdır. Bu konu ile ilgili vekillerimizle bir görüşmemiz oldu. AK Parti Zonguldak Milletvekili Polat Türkmen’in bize söylediği işçi alımının en kısa zamanda başlayacağı yönündeydi. Yılbaşından önce işçi alım müracaatlarının başlayıp gündeme geleceğini söylediler. Biz her zaman Aralık ayında iş başı yaparlar diye düşünüyorduk. Bizim gönlümüzden geçen Sayın Cumhurbaşkanımızın verdiği sözün ardından hemen işçi alımı yapılsın ama maalesef hükümette yaşanan sıkıntılar, ekonomik kriz ve yeni Başkanlık sistemine geçilmesi bu süreci biraz uzattı. Zonguldak-Bartın ve Karabük’ten alımların yapılması konusu ve 2019 mali konuya empoze edilmesinde sıkıntı olmayacağını bizlere söylediler. Yakın zamanda müracaatların başlayacağını düşünüyorum” dedi.

  ÖNEMLİ OLAN BİZİM İÇİN BİR AN ÖNCE İŞÇİ ALIMIDIR

  TKK’ya alımlarda ki yaş sınırı hakkında açıklamada bulunan Demirci; “Yaş sınırı ile ilgili kararı hükümet belirliyor. Herkes bir yaş sınırı söylüyor. 2006 ve 2009 yılında ki alımlarda yaş sınırı 30’u geçmedi. Biz bir şey söylersek yanlış algı yapmış oluruz. Önemli olan bizim için bir an önce işçi alımıdır. TTK’nın da bir an önce üretimini arttırarak ülke ekonomisine kazandırmak istiyoruz. Emniyetli ve can güvenliği içerisinde kömürümüzü çıkartmak istiyoruz.

  ‘7 BİN İŞÇİ ALINSA ÇALIŞACAK YERİMİZ YOK’

  Norm kadro ile ilgili yapılan çalışma hakkında bilgi veren Demirci;  “Norm kadro ile ilgili TÜBİTAK’ın bir çalışması var. Bizlerde norm kadronun üye yapılandırılmasını bizlerde çok talep ediyoruz. Defter üzerinde 14 bin norm kadro var ama düşürülmesi lazım. Nasıl düşürülebilir? Günün şartlarına göre belirlenmesi lazım. 10 bin norm kadro verilecekse hep öyle olmalıdır, sayı hiç düşürülmemelidir. Kar ve zarar, bunun yanında çalışma yerleri de düzeltilip yeniden yapılandırarak üretimin artıp artmadığı daha güzel belirlenir. Sayı düşürülecekse bir norm kadro sayısı verilsin, Şu an örneğin 7 bin işçi alınsa çalışacak yerimiz yok. Ben bunu kast ediyorum. Yapılacaksa bir şey bir çalışma yapılsın, ondan sonra bizde yolumuza bakalım” dedi. Ahmet Demirci son olarak Ocak ayında yapılacak seçimlerde aday olduğunu da sözlerine ekledi.

 

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
madenci     0000-00-00 Başkan zaten sen demedinmi 30 yaş sınırı 31 den gün almamis olacak diye tepkiler gelincemi yan ciziyosun sabit ol net ol hizmet için varsan zonguldaka o görevde dur artı sen dersen 14 bin kisi ttk ya fazla sayı azaltmamiz lazım diye tabii işçi almazlar yazık çok yazık
sinan     0000-00-00 sayın başkan ozaman çıkıp ta yaş sınırı 30 31 den gün almamış olacak deme bırakta devlet karar versin insanlarin hakkı yenmesin
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
KIZILCAHAMAM KAMPI’NIN YILDIZI BAŞKAN GEBEŞ’Tİ
KIZILCAHAMAM KAMPI’NIN YILDIZI BAŞKAN GEBEŞ’Tİ
“TOMBULACIK HALİME” TÜRKÜMÜZÜN DEVREK’E AİT OLDUĞU TESCİLLENDİ
“TOMBULACIK HALİME” TÜRKÜMÜZÜN DEVREK’E AİT OLDUĞU TESCİLLENDİ